Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha 25 év alatti vagyok, és...

Ha 25 év alatti vagyok, és emiatt SZJA-mentes (a munkáltatóm sem fizeti), de mindeközben vele született laktóz érzékenységem van, amire elvileg járna kedvezmény, akkor mindkettő jár?

Figyelt kérdés
Ne haragudjatok kicsit buta a kérdés, sajnos nem nagyon értek ehhez, de az lenne a kérdésem, hogy az SZJA-m “kiüti”-e a laktóz érzékenységem miatt járó kedvezményem, vagy igényelhető a kettő együtt. Illetve még egy kérdés, amennyiben igen; a laktózra visszamenőleg is igényelhetem azt tudom, viszont ezelőtt csak diákmunkáztam (szja-bevezetése előtt már) az beleszámít mint jövedelem, tehát igényelhető rá visszamenőleg, vagy nem. Köszi!:)

2023. ápr. 3. 16:50
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
mivel nem fizetsz szja-t, nincs miből szja kedvezményt érvényesíteni
2023. ápr. 3. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Majd ha elmúltál 25 utána tudod érvényesíteni, addig nincs "miből".
2023. ápr. 3. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, ment a zöld:) azt még tudjátok esetleg, hogy mit jelent az, hogy az szja-mentességet részben vagy teljesen mellőzni lehet? Mármint ez mivel jár, szimplán akkor mintha nem lennék 25 alatti, ez miért érné meg bárkinek, van valami előnye/titka? Igazából a kérdés azért van, mert a munkavállalóm természetesen elnyeli azt a pénzt, amit én kapok mint 25 alatti, minimálbérre jelent, a többit kézbe kapom, ami így nem növekedett meg, csak kevesebbet kapok kézbe, de a pénz ugyan annyi…olvastam, hogy ha nem vonják le az szja-mat, azt én vissza tudom igényelni a bevallásban majd. Ez csak akkor lehet, ha a munkáltató hibázik és nem ugy jelent mint 25 alatti, vagy más módon is lehet? Tehát hogy van-e bármi okosított mód arra, hogy ne nyeljék el ezt a pénzt
2023. ápr. 3. 18:22
 4/12 A kérdező kommentje:
Munkaadóm*
2023. ápr. 3. 18:22
 5/12 anonim ***** válasza:
41%
Az ilyen munkáltatót lelkiismeret furdalás nélkül nyomhatod fel. Előtte szólj neki, hogy ez így nem fair. Ha nem változtat, NAV. Nálunk segítőkészek.
2023. ápr. 3. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
14%
így jár, aki nettóban egyezik meg a munkáltatóval és belemegy a szürke foglalkoztatásba.
2023. ápr. 3. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 lali51 ***** válasza:
79%
Majd a táppénzt, és a nyugdijat is minimálbér után kapod,úgy jársz mint nagy előadóink,minimál nyugdíjakat kapsz majd.
2023. ápr. 3. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
#7: a táppénz jogos, de a nyugdíjra már a 40-esek sem számithatnak, nemhogy a 25 alattiak
2023. ápr. 3. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
88%

" azt még tudjátok esetleg, hogy mit jelent az, hogy az szja-mentességet részben vagy teljesen mellőzni lehet? "


Azt jelenti, hogy ez egy alapból járó kedvezmény a 25 év alattiaknak, de nem muszáj élned vele. Ahogy a többi kedvezményekkel sem az adózóknak.

Ha nem kéred, akkor nem adják. Ennyi.


A munkáltató köteles figyelembe venni a béred számfejtésekor, hogy 25 év alatti vagy és kedvezményre vagy jogosult az SZJA előleg megállapításánál.

Ha Te írásban kéred a kedvezmény mellőzését a béred kiszámításánál, akkor nem fogja figyelembe venni, tehát levonja az SZJA előleg összegét.

Viszont az éves adóbevallásodban utólag és visszamenőleg jogod van mégis érvényesíteni a neked járó kedvezményt. Ez mindentől teljesen független lehetőséged.


"Tehát hogy van-e bármi okosított mód arra, hogy ne nyeljék el ezt a pénzt"

Nincs. Fekete vagy szürkefoglalkoztatásnál nincs.


A hivatalos béreddel nem tud "játszani". Ha nem kéred év közben a neked járó kedvezmény figyelembevételét a béred számfejtésekor, tehát von le tőled SZJA előleget, mert írásban erről nyilatkoztál a munkáltatód felé, akkor a hivatalos béred logikusan kevesebb lesz. Azt majd bevalláskor vissza tudod "kérni" az államtól.

Viszont ettől nem hiszem, hogy a szürkepénzed annyival fogja növelni. Ugyanis nem érdeke. Ő mindig azt tartja szem előtt, hogyan jár jobban anyagilag veled. Erre tökéletesen megfelelő a fekete vagy szürke bérezés, ugyanis azt nem tudod hivatalos úton vele szemben érvényesíteni. Vagy többet ad, vagy kevesebbet, vagy egyik sem. Tudsz mit tenni ellene? Nem.


Azt nem ajánlom, hogy felnyomd a munkáltatód emiatt. Ugyanis onnantól kezdve, hogy tudomással bírsz arról, hogy szürkén foglalkoztat és ebbe hallgatólagosan bele is egyezel, ugyanúgy meghurcolnak egy hatósági ellenőrzés alkalmával, akárcsak a munkáltatót.


"a laktózra visszamenőleg is igényelhetem azt tudom, viszont ezelőtt csak diákmunkáztam (szja-bevezetése előtt már) az beleszámít mint jövedelem,"


Mivel a kedvezmény adóalapot csökkentő kedvezmény, ami által SZJA összegben kevesebb kötelezettség jön ki, ez által visszaigénylés keletkezik, ezért minden jövedelem után igénybe tudod venni, ami az adóalapodat képezi. Ez független attól, hogy milyen formában végeztél munkát.

Minden adóval kapcsolatos jogod 5 évig van. Tehát 5 évre visszamenőleg érvényesíthetsz kedvezményt is. Persze csak akkor, ha már annak idején is fennállt a jogosultságod.

A személyi kedvezménnyel kapcsolatban (laktózérzékenység) tudd, hogy csak olyan betegségek/fogyatékosságok után érvényesíthető, amit a lenti kormányrendelet tartalmaz és rendelkezel hozzá megfelelő orvosi igazolással.

[link]



"(szja-bevezetése előtt már)"

Az SZJA-t az 1980-as évek végén vezették be, nem most. :)

2023. ápr. 4. 05:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi a válaszokat!:) főleg az utolsónak, így minden érthető. Igazából az egész kérdést nem amiatt írtam ki, mert ne lennék tisztában azzal, hogy nem lesz nyugdíjam, nem akartam felnyomni sem a munkahelyemet, hiszen én egyeztem meg szürke nettóban. Pályakezdőként azért nem egyszerű korrekt fizetésű munkát találni, sajna az amivel megállapodtam jelenleg nekem jó, nem volt jobb opció, de nem tervezek vele egy évnél tovább.. :D mellesleg ha van cég, akinél dolgoztok és jó/ nem játszik ezekkel, inkább írjátok le tippnek, az hasznosabb, köszi. Azért írtam egyébként a kérdést főleg, mert a NAV oldalán találtam egy olyan példát, amiben a munkáltató nem vonta az SZJA-t le, majd a bevallásban visszaigényelhette emiatt a munkavállaló.. emiatt foglalkozatott az, hogy esetleg ha nyilatkozom, hogy nem kérek SZJA-mentességet, majd ezután a bevalláskor mégis érvényesítem, úgy nekem konkrétan utalnak-e pénzt, tehát hogy így nem veszik el.
2023. ápr. 5. 19:57
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!