Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Jól számolták el a béremet...

Jól számolták el a béremet (iskolarendszerű képzés támogatása)?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Segítséget sezretnék kérni munkavállaló vagyok, a cégemmel tanulmányi szerződést kötöttünk, felsőoktatási képzésen veszek részt egytemen. A szerződésben benne van, hogy a cégem fizeti a tandíjamat, én kérem a számlát az iskolától, amit aztán oda adok a cégnek és a szerint fizetnek (a számla adó mentes). De sajnos a bérpapíromon láttam, hogy a nettó fizetésemből levonták a kifizetésre kerülő féléves tandíjamnak az adóját 18,5% és a 15% így kevesebb lett a fizetésem. Ha jól tudom változások történtek 2019-ben és a cégem erre hivatkozik Szja tv. 3. § 87. pont. (Nem értek a bérszámfejtéshez)

Kérdés, helyesen jártak e el esetleg lehet e máshogy megoldani hogy ne a nettó alapbéremből vonják ezt le?



2023. ápr. 8. 20:23
 1/2 anonim ***** válasza:
Jól.
2023. ápr. 9. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Jól számolták, helyesen jártak el.

Több dolgot keversz:

"a számla adó mentes" = a számla nem tartalmaz fizetendő ÁFAt (a bruttó összeg megegyezik a nettó összeggel)

"a nettó fizetésemből levonták a kifizetésre kerülő féléves tandíjamnak az adóját 18,5% és a 15% így kevesebb lett a fizetésem"

A 18,5% a TB járulék, a 15% az SzJA előleg.

Azért vonták, mert:

"Az iskolarendszerű képzéshez nyújtott mindennemű támogatás (tandíj, tankönyvek, vizsgadíjak, utazás, szállás) jogviszonyból származó jövedelemnek minősül. Ezen jövedelmekből a kifizetőnek le kell vonnia a 15% szja-t és az egyéni járulékokat és meg kell fizetni a munkáltatót terhelő 13% szocho-t. Az adókötelezettséget nem befolyásolja, hogy a számla a magánszemély vagy a munkáltató/kifizető nevére szól, sőt számla hiányában is megtéríthető."

Magyarán: Úgy minősül, mintha a cég "munkabérként" kifizette volna neked a tandíjad és azt te fizetted volna be az oktatási intézménynek. Nálad ez járulék (18,5%) és adóköteles (15%) jövedelem, így le kell vonnia tőled. Ha megnézed a járulékadat kivonatodat, akkor látod rajta, hogy a járulékalapod és az SzJA alapod is a tandíjad összegével nagyobb, mint a munkabéred, valamint a levont TB járulékod és SzJA előleged is nagyobb. (ha táppénzre mégy, munkanélküli leszel és a nyugdíjnál is ez az összeg emeli az ellátásod összegét, mert vontak belőle TBt)

2023. ápr. 9. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!