Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Egy munkáltatónak van arra...

Egy munkáltatónak van arra lehetősége, hogy valamelyik állami szerv nyilvántartásából (tb, egészségbiztosítás, NAV, ...) lekérdezze, hogy egy dolgozója korábban hol és mennyi ideig dolgozott?

Figyelt kérdés

Én magánszemélyként a saját korábbi munkahelyeimet le tudom kérdezni az ügyfélkapus rendszerből.

- Van ilyen lehetősége egy munkaadónak (a cégnél dolgozó HR-es és számviteli dolgozóknak, cégvezetőknek) is?

- Egy munkáltató a magánszemély adószáma és TB-azonosítója alapján lekérdezheti, hogy az adott magánszemély korábban hol mennyi ideig volt bejelentve?



#korábbi munkahelyek lekérdezése #munkáltatók lekérdezési lehetőségei
2023. nov. 7. 08:36
 1/7 anonim ***** válasza:
Nincs.
2023. nov. 7. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Ezt így pontosan nem tudom... De amikor 2010-ben árufeltöltőnek jelentkeztem és nem vallottam be a szakmámat, akkor lecsekkoltak valahogyan. Egyrészről szakmával már nem akartak felvenni, másrészről elég gond lett a kamu is. Márpedig szutykos elavult szakmám volt, így éveken át alsó és felső munkát sem kaphattam, 2013-ban tanulhattam inkább újra.


35/F

2023. nov. 7. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


#2: Az kemény, ha azért kerültél kellemetlen helyzetbe, mert nem vallottad be a szakmádat amikor gyakorlatilag egy végzettséget nem igénylő munkakörre jelentkeztél. Azt még érteném, ha valaki azzal kerülne bajba, mert olyan végzettséget hazudna jelentkezéskor, amilyenje nincsen, de hogy fordítva.

(Persze lehet, hogy a cég pályázati forrásokhoz fért hozzá, ha képzetlen személyeket alkalmazott, és ezért kénytelenek voltak előzetesen csekkolni a jelentkezőket. De vajon honnan jutottak hozzá a veled kapcsolatos infókhoz? Egyáltalán olyan infókhoz, amiket te nem adtál meg magadról. Talány.)


Én úgy tudtam, hogy a munkaadó csak a felvételkor neki átadott munkakönyvből, kék könyvecskéből tudja megnézni, hogy a dolgozója korábban milyen munkaadóknál, milyen munkakörben (FEOR), milyen szakvégzettséggel dolgozott. De mostanában több ismerőstől is hallottam, hogy már a jelentkezésüknél rákérdeztek olyan korábbi munkahelyeikre is, amiket nem írtak bele az önéletrajzukba. Volt közöttük olyan, aki fizikai pozícióra (villanyszerelő, lakatos) jelentkezett és volt olyan is, aki diplomával valamilyen menedzseri munkakörre.

2023. nov. 7. 14:26
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

"Én úgy tudtam, hogy a munkaadó csak a felvételkor neki átadott munkakönyvből, kék könyvecskéből tudja megnézni, hogy a dolgozója korábban milyen munkaadóknál, milyen munkakörben (FEOR), milyen szakvégzettséggel dolgozott."


Ez így igaz.


"De mostanában több ismerőstől is hallottam, hogy már a jelentkezésüknél rákérdeztek olyan korábbi munkahelyeikre is, amiket nem írtak bele az önéletrajzukba."


Ha történt is ilyen, az biztos, hogy nem hivatalos szervtől/hatóságtól szereztek róla tudomást. Ugyanis ilyen lekérdezési lehetősége egyik munkáltatónak sincs az említett hatóságoknál/szerveknél. Még az ott dolgozók közül sincs mindenkinek jogosultsága ilyen adatokat lekérdezni, nemhogy egy kívülállónak. Ha másnak nem, nekem elhiheted.

2023. nov. 7. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
46%
Nincs.
2023. nov. 8. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm az újabb válaszokat.


#4: Jól értelmezem a válaszodat?

-Egy munkáltató hivatalosan csak az alkalmazottja által átadott NYOMTATOTT dokumentumokból tud információkhoz jutni a dolgozója korábbi munkahelyeiről, állami adatbázisokhoz nem fér hozzá, és

- a dolgozója TB-és adóazonosítói alapján sem tud a korábbi munkahelyekről tájékozódni.


"Ha másnak nem, nekem elhiheted."

Ezen a területen dolgozó szakember vagy?

nov. 9. 07:06
 7/7 anonim ***** válasza:

Semmiféle azonosítója alapján nem tud lekérdezni a dolgozójáról semmit.

Maximum azt, amit bárki, hogy a TAJ-száma érvényes-e. Ez az érvényesség arra vonatkozik, hogy létezik-e az a TAJ-szám vagy hamis (például kiderülhet belőle, hogy már halott az illető, akinek a TAJ-számát a magáénak vallja a dolgozó).


"Ezen a területen dolgozó szakember vagy?"

Eltaláltad.

nov. 10. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!