Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mi van abban az esetben, ha...

Mi van abban az esetben, ha külföldi beszerzésnél bruttó számlát fizettettek ki velünk, olyankor az ottani áfa kulcs szerint keletkezik belőle Magyarországon levonható áfa?

Figyelt kérdés

könyvelésileg ez nem gondd?

Igazából áfa nélküli számlát kellene kifizetni, de akkor gondolom igy levonható áfa közé rakják majd azt az áfa összeget...



nov. 10. 13:37
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Nem rakhatják a levonhatóba. Vagy nettóban kell számláznia, vagy magyar áfával, ha van pl magyar telephelye, adószáma.
nov. 10. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Biztos vagy ebben, hogy a magyar 27%-os áfa kulccsal számlázhat egy külföldi pl egy osztrák cég? mi ebben a logika? én kaptam már számlát bruttóban magyar cégnek megírva és az osztrák áfakulccsal, ami az ő országa szerinti.

Igaz nem nagy összeg volt, de így volt.

nov. 10. 14:52
 3/14 anonim ***** válasza:

Igényelsz a NAV-nál uniós adószámot ami megegyezik a normál adószámával a cégednek csak HU val kezdődik és a kötőjel utáni rész elmarad.

Ezzel már kérhetsz nettó számlát külföldön.

#1 megnézném hogy egy német cég neked magyar áfá-val állítja ki a számláját :)

Mivel ő német honosságú, neki a német áfá-t kell alkalmaznia.

Normál esetben a külföldi áfát is vissza tudod igényelni bármely eu ország adóhatóságától de a legtöbbnél van egy minimum érték amit meg kel hogy haladjon a forgalmad a visszaigénylés elindításához. Az osztrák tapasztalatom szerint pl nagyon gyorsan visszaadja, gyorsabban mint a nav.

Vannak direkt erre szakosodott cégek akik egy kis jutalékért elintézik helyetted, uniós belépés előtt ez az Értékforgali Bank volt, ma már rengetegen foglalkoznak ezzel és tisztában vannak az adott ország jogszabályaival is. Pl Vialtis,

nov. 10. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

3. válaszoló: Akkor azt a külföldi áfát , amit ha mégis megfizettetnek velem mert például nem adom oda a közösségi adószámomat vagy mert bruttóban írták meg, itt Magyarországon ezt levonható áfába lehet ugyanúgy helyezni, mint a normál itthoni 27%-os áfáinkat a beszerzéseink után?


Ha az osztrák azt vissza adja, ahogy írtad, akkor azt a magyar könyvelésbe hogy viszed bele, vagy mi teendőd van vele ha te azt visszakaptad? Készpénzben is egyes helyeken kifizetik, úgy hallottam, ha visszamész az ügyfélszolgálathoz. Ez nem tudom hogyan működik pontosan, de érdekelne.

nov. 10. 15:21
 5/14 anonim ***** válasza:

Nem, a külföldi áfát nem helyezheted simán levonásba. Ahogy a harmadik válaszban is szerepel, erre külön nyomtatvány van, külön eljárás, viszont ha nem éred el a minimumot (ez minden országnál van), akkor be sem adhatod a kérelmet.

És egyébként igen, egy osztrák cég is számlázhat ide 27% áfával. Rengeteg ilyennel találkozunk sajnos, hogy a cég nem adja meg, vagy rosszul adja meg a cégadatait, közösségi adószámát, ezért úgymond magánszemélyként kezelik a céget (pedig a számlán cégnév van), ezért az OSS rendszeren keresztül a magyar, 27%-os áfát számítják fel.

nov. 10. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
És nem csak akkor van így, ha valaki elfelejt valamit megadni. A szar, hulladék emagon, amikor rendeltem és egy román cég volt az eladó, akkor is 27% áfát számított fel és rá is írta az oss azonosítót, ami nyilvánvalóan téves, pedig a rendszerben meg van adva a közösségi adószámunk is.
nov. 10. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

#4 Nem tudom pontosan ez hogy működik, nem akarok hülye tanácsot adni.

Idestova 30 éve szolgáltatok nemzetközi piacra de ezen idő alatt annyiszor változtak a szabályok vagy az országunk adószabályai hogy ezt jobb könyvelőre bízni (gondolj csak az unió előtti és utáni adójogszabály harmonizációra).

Csak példákat tudok hozni.

Szlovákiából havonta vásárolok alkatrészeket és ők nettóban számláznak.

A könyvelőm magyarázta hogy ezt itthon áfásan vallom be de azonnal le is vonhatom ezáltal az áfa 0. Én máig nem értem de a lényeg hogy ne kelljen áfát fizetnem.

Minden esetre a külföldi áfát nem hiszem hogy levonhatnád a magyar befizetendő áfából, semmi biztosíték hogy azt visszakapod.

Ausztriából még ha ritkábban is de szintén szerzünk be alkatrészeket és ők is nettóban számláznak többnyire, attól függ hogy az adott cég szabályai megengedőek-e, de le lehet levelezni hogy nettóban számlázzanak.

Ezek az egyszerűbb dolgok, útadót-kompot és üzemanyagot szintén számláznak nekünk és annak ellenére hogy szinte csak nagy multikkal szerződünk, ezeket bruttóban számlázzák. Ugye a szerződések feltétele többnyire az uniós adószám és egy kézzelfogható letét de bekérnek a cégről szinte minden dokumentumot. Ennek ellenére is csak bruttó számlát kapunk mióta ezt az ipart űzöm. A legtöbb kártyatársaság szerződésben áll egy pénzügyi csoporttal akik kis százalékért elintézik az adó visszaigényléseket külföldön, ugyan ezek egy kicsit több pénzért meghitelezik a kinti áfát de ez már túlmutat az észszerűség határán. Az említett Vialtis is egy ilyen cég.

Én egy ideje a saját könyvelőmmel igényeltetem vissza hisz ő úgyis látja a számlákat, nem kell külön időközönként kipostáznom majd arra is figyelnem hogy az eredeti számlák visszaérjenek hozzám, és ha már egyszer úgyis fizetek valakinek ezért a szolgáltatásért akkor az legyen a könyvelőm.


Nem tudom hogy viszik ezt be a könyvelésbe de a józan paraszti eszemre hallgatva én úgy gondolom hogy bruttóként kerül költségelésre (hisz vagy visszakapom vagy nem) majd amikor visszakaptam akkor bevételként számolom el. Ezek csak az én gondolataim, kérdezz meg egy könyvelőt ennek a technikai kivitelezéséről!

Tavaly pl. igényeltünk vissza spanyol áfát és mivel nem értük el a visszaigénylés alsó határösszegét, ezt nem kaptuk vissza. Ha azt beállítom nettóba de bruttót fizetek és nem is kapom vissza akkor hogy teszem be később kiadási oldalra az áfát?

Régebben luxemburgival jártam hasonlókép csak akkoriban még kértem az áfa meghitelezését, tehát nekem nettóban számlázták ki egy kicsi jutalékért majd év végén vissza kellett fizetnem az áfa összeget arra az országra mert alatta maradtam a visszaigénylési határösszegnek.

nov. 10. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

5-ös és 6-os válaszoló :

értelek, viszont azt nem értem , hogy milyen jogon számláznak külföldi cégek a mi országunk áfájával ?! Ha magánszemélynek számláznék ÉN mondjuk mint magyar vállalkozás, nekem a SAJÁT országom áfájával kéne kiállítanom a számlát. Tehát a 27%-os áfával írnám meg osztrák és román magánszemélynek is:) Úgyhogy az nem mentesít, hogy magánszemélyként kezelnek, mert rosszul adta meg valaki a cég adatait vagy bármi egyéb. Mindenki a saját országának áfáját használja én ezt így tanultam.

nov. 10. 17:00
 9/14 A kérdező kommentje:

7-es válaszoló: köszönöm neked is a válaszaidat!

Meg fogok kérdezni persze majd egy könyvelőt is, hogy mégis hogyan van az úgy lekönyvelve, de szerintem is neked lehet igazad, hogy bruttóként, csak az áfa elszámolásában Nincs ott levonható áfaként.


Amúgy meg igy a külföldi beszerzések megértése után, úgy gondolom, hogy mivel 0 a fizetendő áfa , miután nettóban megveszel valamit + még olcsóbb is jobbik esetben mint Magyarországon, így sokkal jobban megérheti külföldön az árut beszerezni és azzal itthon kereskedni, ahol meg már 27%-os áfával adod el.:) Tehát több szempontból is! Meg hát persze a piacon lévő választék miatt is, ami szerintem külföldön nagyobb.

nov. 10. 17:07
 10/14 anonim ***** válasza:

#9 Azt is vedd figyelembe hogy külföldön ugyan többnyire jobb a minőség de reklamáció-garancia esetén jóval hosszabb az ügyintézés. Akár éves távlatban is gondolkodhatsz.

Az is igaz hogy közösségi adószám esetén 0 áfatartalommal szerzed be az árudat és itthon 27% áfát számítasz fel rá de ha erről számlát állítasz ki akkor ezt az áfát be is kell fizetned a költségvetésbe, tehát ne gondold hogy a haszonhoz még ez is hozzátartozik. Ha meg nem állítasz ki számlát akkor bukta esetén megütheted a bokádat és mivel nagyon üresen kong az államkassza erre nagyon odafigyelnek. Ha utalod a megrendelt áru ellenértékét akkor azt látja a nav és a könyvelőd elkönyveli kiadásként, ha kp-fizetsz akkor nem látják ha nem teszed be a könyvelésedbe a számlát de kint nem nagyon szeretik nagyobb összeg esetén a kp-t.

Gondolj csak az utóbbi évek cégláncolatos buktáira, nem olyan könnyű ezt kivitelezni de aki mer az nyer :)

nov. 10. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!