Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Eladtam tavaly egy azelőtti...

Eladtam tavaly egy azelőtti évben örökölt nyaralót. Hogyan kell leadóznom, ha más jövedelmem nem volt?

Figyelt kérdés

A tavalyi évben nem volt bejelentett munkám így jövedelmem sem. Az ingatlaneladás után, mivel többért adtam el, mint ami a hagyatéki értéke volt, tudom, hogy adóznom kell most.


Viszont hogyan?


A NAV küldött emailt, hogy elkészítette a bevallásom. Gondoltam megnézem, biztos amiatt az eladás miatt csinálta meg. Szóval gondoltam átnézem és jóváhagyom, befizetem amit kell.

De nincs ott semmi!

Azt írja a NAV, hogy nem keletkezett jövedelmem...


Akkor ha nem volt akkor egész évben jövedelmem, az ingatlaneladás után sem kell adóznom???

Nem értem.

Pedig teljesen hivatalos volt az eladás, űgyvéd készítette, földhivatal már mindent szépen átírt, biztosan a NAV is tudja az eladás tényét. Hogy nem látszik ez az általuk készített adóbevallás tervben?


Mit kell most akkor tennem?



ápr. 30. 01:57
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A NAV a tervezetben csak olyan bevételeket/jövedelmeket szerepeltet, ami "kifizetőtől" származik. Kifizetőnek számít például a munkáltató stb., akik havi bevallás benyújtására kötelezettek a dolgozóiknak stb. számfejtett bérről.


Az ingatlant megvásárló nem kötelezett "rólad" havi bevallást benyújtani, mivel nem bért, vagy egyéb ellátást számfejtett neked. :)


Az ilyen jellegű (nem kifizetőnek számítottól származó) bevételt/jövedelmet neked kell önállóan feltüntetned a bevallásodban, vagy kiegészíteni vele a bevallási tervezetet.


"Eladtam tavaly egy azelőtti évben örökölt nyaralót. Hogyan kell leadóznom, ha más jövedelmem nem volt?"


2022-ben örököltél egy ingatlant. 2022-ben hunyt el az örökhagyó? Öröklésnél az örökhagyó halálának éve az ingatlan megszerzésének éve!


SZJA törvény szerint az ingatlan értékesítéséért kapott bevételből levonhatod a megszerzésre fordított és igazolt kiadásaidat.


Tehát: bevétel - elszámolható és igazolt költségek = jövedelem


Bevétel az, amit az értékesítésért kaptál a vevőtől.

Elszámolható költségek a következők lehetnek:

- megszerzésre fordított összeg (hagyatéki leltár szerinti ingatlanérték)

- hagyatéki eljárásért fizetett költség (amit a közjegyzőnek kifizettél)

- földhivatali eljárás díja (amit a tulajdoni lapra bejegyzésért kifizettél a földhivatalnak)

- ha vetettek ki örökösödési illetéket, akkor az illeték összege is levonható a bevételből

- értéknövelő beruházás értéke (pld. komfortos ingatlant összkomfortossá tettél)

- felújítás költsége ha az értékesítést megelőző 24 hónapban merült fel, és eléri az értékesítésért kapott összeg 5 %-át.


A bevétellel szemben elszámolt költségeket tudni kell igazolni (számla, kivető határozat, stb.)


A költségek levonása utáni rész a jövedelem. Ennek bizonyos százaléka adóköteles csak. A % mértéke attól függ, hogy az értékesítés éve és a szerzés éve között hány év telt el. Minél több, annál kisebb része adóköteles, az 5. évtől az adóköteles rész nullára fut ki.

ápr. 30. 04:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

"2022-ben örököltél egy ingatlant. 2022-ben hunyt el az örökhagyó? "


Akarom mondani 2021-ben hunyt el az örökhagyó?

ápr. 30. 04:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Jajj, azt hittem könnyebb lesz, azért nem is foglalkoztam vele eddig.

De köszi, ezek szerint agyalnom kell.

Köszi az infókat, sokat jelent ez indulásnak!!!!

ápr. 30. 11:55
 4/6 anonim ***** válasza:
0%
Írj privátba segítek
ápr. 30. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Hagyateki leltarban mennyire ertekeltek fel?


Mennyiert adtad el?


Lehet, nem is volt nyereseged.

Akkor meg nem kell tenned semmit.

Adobevallas tervezetben azert nem volt benne, mert nem kifizetotol szarmazott.

Nem munkaber.

ápr. 30. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"Jajj, azt hittem könnyebb lesz, azért nem is foglalkoztam vele eddig."


Én nem látom a nehézséget.


Van egy bevételed, azzal szemben voltak költségeid, amiről van hivatalos iratod (számla, adásvételi, határozat stb.).

A kettőt szembe állítod egymással. A bevételből levonod a költségeket. Ha a maradék pozitív összeg, akkor keletkezett belőle jövedelmed (hasznod), amit még terhelhet SZJA.


Mi ezen a bonyolult?

máj. 1. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!