Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Családi adókedvezményt igénylő...

Családi adókedvezményt igénylő lap kitöltése ebben az esetben hogy lehetséges?

Figyelt kérdés

Én bruttóm: 64.235 Ft, ennek a ténylegesen levont adóelőlege: 721 Ft.

Párom bruttója:83.000 Ft, ennek a levont adóelőlege: 4.853 Ft. Mind a ketten igénybe veszünk adójóváírást.

Ha én igénylem meg a családi adókedvezményt erre a kis összegre, akkor hogy töltsem ki a papírt?

A fennmaradó összeget amit a párom tudna igénybe venni utólag megkapja?


2011. ápr. 18. 10:59
 1/4 anonim ***** válasza:

A fennmaradó összeget nem kell utólag megkapnia, ha jogosult rá. Ő is kérheti a saját munkáltatójánál egy másik nyilatkozat kitöltésével.

Ha minden hónapban ugyanannyi a béred, és az adóelőleged, akkor úgy kérd, hogy 750 Ft összegben kívánod igénybe venni. (I. blokk, a) pont)

A párod (aki szintén jogosult rá) pedig egy másik nyilatkozaton az I. blokk a) pontjához írja a a kedvezmény összegéből (amit gyerekszám ismerete nélkül nem tudok összegszerűen mondani) még igénybevehető összeget.

De mivel ilyen kicsi az adótok, ezért nyugodtan meg is felezhetitek az összeget, akkor adóelőleg változás esetén is biztosan megkapjátok azt havonta.

Nem tudom érthető voltam-e?

2011. ápr. 19. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
érthető volt, köszi. Ha teljes mértékben én veszem igénybe, akkor csak azt a 721 Ft-ot számolják el ugye, nem az egy gyermekre jutó 10 ezret. A fennmaradót pedig a párom jövőre visszaigényelné. Ezt lehet? Nekem így lenne jó. Szóval csak én venném igénybe és az adóbevallásban ezt korrigálhatjuk?
2011. ápr. 19. 21:51
 3/4 anonim ***** válasza:

Itt minden a Ti döntésetek. Ha a párod nem kéri a rá eső lehetőséget, hát nem kéri. Év végén az adóbevallásban az adóelőlegnél történő megosztástól függetlenül a jogosultak újra eldönthetik, hogy melyikük veszi azt igénybe véglegesen, milyen módon, milyen összegben.

És egyáltalán nem kötelező év közben kérni, ha valaki úgy dönt.

Arra viszont vigyázni kell, hogy az év közbeni családi adókedvezmény nyilatkozata miatt év végén egyikőjüknél se keletkezzen 10 ezer forintot meghaladó befizetési kötelezettség, mert azt az APEH 12 % különbözeti bírsággal jutalmazza. Így viszont, hogy a párja nem kéri, csak év végén, valószínű, hogy ilyenről szó sem lesz.

2011. ápr. 20. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Elfelejtettem válaszolni az első kérdésre:

Nem mindegy, hogy egy kedvezmény az adóalapot csökkenti, vagy az adóelőleg/adó összegét.

Mivel a családi kedvezmény alapvetően adóalap csökkentő kedvezmény, ezért a kedvezmény igénybevétel során első helyen áll, utána jön csak az adójóváírás, ami viszont az adót csökkenti.

Tehát először a dolgozó a családi kedvezményt kapja meg, majd a csökkent adóalap után számolják ki az adóelőleg, és ebből kerül levonásra az adójóváírás, ha a dolgozó kérte.

Ebből adódik, hogy ha a nyilatkozaton 1 gyermek után és nem összegszerűen kéri az családi kedvezményt, akkor 62.500 forinttal kevesebb lesz az az összeg, ami után az adóelőlegét kiszámolják, és csak utána vonják le az adójóváírás összegét belőle.

Tehát ha a 721 Ft adóelőleget akarja a családi kedvezménnyel 0 Ft-ra csökkenteni, akkor 4.506 Ft összegben kell igényelni a kedvezményt a nyilatkozaton ahhoz, hogy a fenti dolog teljesüljön. Ez kizárólag akkor igaz, ha minden hónapban, mindig ugyanannyi a bruttó bére.

Ezért egyszerűbb az, ha 1 gyermek után kéri, így 0 Ft lesz az adóelőlege, még ha ingadozik is a bruttó bére, év végén pedig átrendezik a kedvezmény igénybevételét úgy, hogy itt 0 Ft legyen az egész évi adókötelezettség, a párjánál pedig a jogosultságból még fennmaradó kedvezményt veszik figyelembe.

Lehet, hogy kicsit bonyolult voltam...

2011. ápr. 20. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!