Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Eladnám a nejem és én tulajdon...

Eladnám a nejem és én tulajdonomban lévő 10 éve vásárolt 2 szobás lakásunkat és vásárolnánk egy nagyobb családi házat itt Budapesten, idén lebonyolítva. Kérdésem kell-e illetéket, vagy adót fizetnem az eladásért, vagy a vagyonszerzésért?

Figyelt kérdés
Mi az alapja ennek a tranzakciónak, talán a két lakás közötti érték különbözet? Mi a helyzet, ha a fiamat jelölőm meg új tulajdonosként, kettőnk helyett? Neki kell majd fizetni és mennyit? Akár az egész szerzett ház után?
2011. máj. 12. 08:26
 1/1 anonim ***** válasza:

Az illetékkel kapcsolatos tudásomat nem fejlesztettem, de az adóval kapcsolatban a helyzet a következő:

A 10 éve vásárolt lakás eladása után keletkezett jövedelem 0. Öt év után "adómentessé" válik az ügylet. Ha a szerzéstől számított 5 éven belül adták volna el, akkor lett volna adóköteles a belőle származó jövedelem. Nem kell bevallani, és nincs adófizetési kötezettség sem.

Az új lakás vásárlása esetén a tulajdonosnak visszterhes vagyonátruházási illetékfizetési kötelezettsége keletkezik annak arányában, amilyen arányban tulajdonos az új ingatlanban. Erre vannak illetéksávok, de azokat fejből nem tudom.

Van olyasmi szabály is, hogy ha egy éven belül történik a régi lakás eladása és egy új vásárlása, akkor a kettő közötti értékkülönbözet után kell illetéket fizetni. Állítólag a negatív értékkülönbözet után is kell fizetni. De ha a fiúk veszi az új lakást, akkor szerintem ez nem működik.

Mint említettem az illetékben nem vagyok biztos, de reméljük, hogy hozzászól egy ebben "szakértő" is...

2011. máj. 12. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!