Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mit lehet költségként elszámol...

Mit lehet költségként elszámolni/levonni a bevételből?

Figyelt kérdés
Adott egy KFT aminek majd kiszámolják az adóját.A bevételéből le lehet vonni pl. a munkások után a munkaadó által kifizetett járulékokat?(27+1,5%)vagy a munkások bruttó bérét stb?Illetve mit jelent az,hogy pl.a telefonszámla egy összegben leírható de az áfájának csak 70 v 30%-a?most nem tudom melyik....(Sajnos nem tudok a könyvelő magyarázatán eligazodni)itt nem tudom h akkor most mi a leírható,levonható,visszaigényelhető ezen esetekben.Köszönöm a hozzászólásokat.
2011. szept. 1. 17:15
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

A telefonszámla SZÁMVITELILEG költségként leírható, de az ÁFA törvény szerint a rá eső ÁFA 30 %-a nem vonható le, de nem költségként, hanem az ÁFA bevallásnál a bevételeid ÁFA-jával szemben.

Van egy bevételed, annak van ÁFA vonzata, ez lesz az államnak befizetendő ÁFA, ebből levonhatod a beszerzéseid utáni (kiadásaid utáni) felszámított ÁFA-t. Ez a visszaigényelhető ÁFA. A kettő különbözete adja meg, hogy ténylegesen visszaigényelhető pozicíóba kerülsz, vagy fizetendő pozicíóba, de csak az ÁFA szempontjából. Nos a kiadásaid után felszámított ÁFA-k közül az ÁFA törvény nem mindent enged elszámolni a bevételeid ÁFA-jával szemben. Ilyen például a telefonköltség ÁFA-jának 30 %-a, de például a benzin ÁFA-ját egyáltalán nem engedi "visszaigényelni", vagy étel, ital ÁFA-ját. Ezek benne vannak az ÁFA törvényben felsorolva. Attól még a benzin, a telefon költségként elszámolható a bevételeddel szemben teljes összegben, csak az ÁFA-jával kell másképp bánni az ÁFA bevallásban.


A számviteli költségelszámolást kevered az ÁFA bevallás elszámolásával.


Remélem érthető voltam.

2011. szept. 2. 06:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm,hogy válaszoltál és valóban igazad van abban,hogy keverem a dolgokat.Írásod alapján és a valaha tanultak alapján teljesen tiszta az áfás rész,tehát ott csak az xy ft-os bevételek/kiadások %-os dolgait értjük amihez segítséget nyújt az áfa tv.könyve.A számviteli ktgelszámolásnál viszont azt a részt nem értem(ne haragudj érte)adott a bevételem és pl. ami a melós után a munkaadót terheli azt ugyebár ktg-ént könyvelik(5-ösben)de akkor itt a bibi,hogy honnét vonom le,tehát miből?a bevételből és majd aztán ebből számítom az áfás motyót stb. illetve ami ktg-ként van számolva az 5-ösben azt mindet levonhatom vagy arra is van törvény?Elnézésed kérem,hogy traktállak,de talán 2-3 mondat kell és megértem és persze köszönöm a segítséged.
2011. szept. 2. 16:30
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon kavarod a dolgokat. A két dolgot vedd teljesen külön. Az áfa-nak nincs köze a költségelszámoláshoz.


Amikor kiállítod a számlát, akkor ráírod a nettó értéket (az a bevételed) rászámítod az áfa-t, a kettő együtt adja a bruttó értéket. Az áfa-t neked be kell fizetned az állam felé így az-bár a vevő kifizeti neked-nem bevétel hanem kötelezettség.

A beszerzéseid után pedig kifizeted a bruttó értéket az eladónak, de csak a számla nettó értéke lesz költség, mivel az áfa-t levonhatod a bevétel után felszámított áfa-ból.


Tehát az értékesítéseid után áfa-t számolsz fel, beszerzéseid után áfa-t vonsz le. A kettő különbözete adja a elszámolandó áfa-t. Ha pozitív, akkor be kell fizetni az államnak, ha negatív, akkor visszaigényelheted bizonyos feltételek mellett. Nem költség, nem bevétel, nem kell levonni sehonnan. Ez számvitelileg kötelezettség vagy követelés.


Bevétel-költség=eredmény (leegyszerűsítve)

Bevétel:az áfa nélküli érték, amit kapsz a vevőtől. Költség: ami a vállalkozásod érdekében felmerül (pl: munkások bére, vagy a telefonszámla áfa-jának 30%-a, mivel azt nem vonhatod le, de költségként elszámolhatod)

2011. szept. 3. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Ismét megköszönöm építő jellegű hozzászólásodat számomra.Helyre állt az áfás dolog...olvastam az írásod és egy egyszerű pl-t véve követtem.Viszont valószínűleg a kérdésem eddig rosszul tettem fel.Tehát a bevételem áfája és a kiadásom áfájának különbözete adja majd a ténylegesen fizetendőt vagy visszaigényelhetőt.Én ott akadok meg,hogy mit jelent az h ktg-ként egy összegben elszámolhatom,de az áfája a le nem vonhatók közé tartozik....itt a mondat első felét nem értem,nem látom h miből v hol számolom a ktg-et le/el egy összegben??(áfást értem).Esetleg egy apró pl-án keresztül hátha megértem.Köszönöm h "nyom" tudásom felfrissíted:)
2011. szept. 5. 09:38
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Egy kis számvitel:


4. számlaosztályba könyveljük a kötelezettségeket (amikkel tartozunk valakiknek)

Ez a számlaosztály a Követel oldalon növekszik, a Tartozik oldalon pedig csökken!


5. számlaosztály a költségnemek (itt számoljuk el a költségeket, adott esetben nettó értéken, adott esetben "bruttó" értéken, attól függ, hogy levonható, vagy nem levonható az ÁFA-ja)


3. számlaosztályba a követeléseket könyveljük (amivel nekünk tartoznak)


9. számlaosztályba az árbevételek kerülnek


Vettem téglát, 100 Ft + 25 Ft ÁFA-ért, hogy házat építsek. Összesen: 125 Ft-ba került. Elszámolható költségként, mivel a tevékenységemmel szorosan összefügg, és a rá eső ÁFA is levonható az ÁFA törvény szerint.

Lekönyvelem: T 511 Alapanyagok 100 Ft (nő)

ÁFA-ja T 4662 Előzetesen levonható ÁFA 25 Ft (csökken az ÁFA kötelezettségem, és ezen a számlán gyűlnek a levonható ÁFA-k)

A bolt felé lévő kötelezettségem: K 454 Szállítók 125 Ft (nő)


Vettem üzemanyagok, méghozzá benzint 150 + 38 Ft ÁFA-ért. Az üzemanyagot leírhatom költségként (lekönyvelhetem), de ennek az ÁFA-ja az ÁFA törvény szerint nem vonható le.



T 5113 üzemanyag 188 Ft

K 454 Szállítók 188 Ft

Mint láthatod, itt nem használtam 4662. számlát, mivel az ÁFA-ja nem vonható le. De a teljes összeg bekerült a könyvelésbe, elszámolódott költségként.


Kész lett a ház, leszámláztam 1.000 Ft + 250 Ft ÁFA-ért.

Lekönyvelem:

T 311 Követelések 1.250 Ft (megrendelővel szembeni követelésem nő)

K 91 Árbevételek 1.000 Ft

K 4672 Tárgyévi fizetendő ÁFA 250 Ft (ezen a számlán gyűlnek a fizetendő ÁFA-k)


Hó végi/negyedévi ÁFA-bevallás:


A 4662. és a 4672. számla különbözete adja a fizetendő, vagy visszaigényelhető ÁFA összegét. Ebben az esetben fizetendő lesz, méghozzá 225 Ft.


Most már érthető?

2011. szept. 6. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Igen így már megvilágosodtam:))))

A legelején gondolkodtam csak el,mert nekem egyből a T2 K454 jutott eszembe,de itt a termeléshez kellett a tégla...Aztán már a levezetés is beugrott.A folytatás pedig majd az lesz h év végén 0-ra kell hozni az 5-öst és majd sok-sok pakolgatás,könyvelés,átvezetés után mérleg szerinti eredményünk is lesz:)))

Hálásan köszönöm a segítségedet,remélem nem idegesítettelek nagyon:)

Mentek a zöld kezecskék és további szép napot Neked!

2011. szept. 6. 16:11
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon szívesen. Mivel ketten válaszoltunk, ezért a másik nevében is mondtam. Nem idegesítettél - engem legalábbis nem.
2011. szept. 8. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!