Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Fémleadásból származó jövedele...

Fémleadásból származó jövedelem után mennyit kell adózni?

Figyelt kérdés

Van egy kissé értelmi fogyatékos kollégám. Eladott vagy 50 E Ft értékű fémhulladékot, már maga sem tudja pontosan, mennyit, az átvételi papírt eldobta. Most leptük meg vele, hogy valószínűleg önadózónak kell lennie...

Ennek az összegnek kb. hány %-át kellene adóznia? (Ha beírná saccra az adóívre.)

Ezt ugye csak szúrópróbaszerűen ellenőrzik, tehát egyáltalán nem biztos, hogy főbe lövik, ha nem vallja be? :)


Mivel nekem is van itthon valamennyi vashulladék, még egy kérdésem lenne: Ha nyugdíjas családtag nevére adom le, akkor nem kell adózni utána?


2011. dec. 22. 20:01
 1/9 anonim ***** válasza:
78%
ha egyszer forsul elő,akkor nem kell adózni utána (belesik az évi 120 ezer forintba) ha megélhetésszerű, akkor természetesen adózni kell, annyit mint mindenmás jövedelem után.
2011. dec. 22. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

És bele sem kell írni az adóbevallásba, azaz nem kell önadózónak lennie? Vagy bele kell írni, csak adózni nem kell?

2011. dec. 22. 20:22
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell önadózónak lennie.

A fémhulladék értékesítése jelenleg (amennyiben nem üzletszerűen történik) ingóság értékesítésének számít, és az ebből származó jövedelem évi 200ezer forintig adómentes.

A kollégádnak nemhogy adóznia, de bevallania sem kell ezt az összeget. Kár ijesztgetnetek.

Ingóság értékesítésénél mindegy, hogy az eladó nyugdíjas, vagy munkaviszonyban álló, vagy munkanélküli, mindegyikükre ugyanazok az adószabályok érvényesek.

2011. dec. 22. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

első vagyok, akkor bocs, nem évi 120 ezer,hanem 200.

le vagyok maradva

2011. dec. 22. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm neked is!


Nézelődtem most a neten, ezt a 200 E-t nem találtam.

Viszont az SZJA-törvény 58. §-ában az van, hogy alapesetben a bevétel 25 %-a az a jövedelem, ami után adózni kell, és a kiszámolt adót 32 E-ig nem kell megfizetni.

Tehát ezt visszaszámolva:

32.000 : 0,16 (szja) : 1,27 (szuperbruttó) : 0,25 = 629.921 Ft, ami után nem kell fizetni.

Miben tévedek?


A nyugdíjasnál meg azért másabb esetleg, hogy neki alapesetben nem kell adóbevallást csinálni, de ha átlépi ezt a bármekkora határt, ami után adózni kell, akkor nem tudom, hogy kell adóznia. (Na jó, nem fogja átlépni, csak az elv miatt.)

2011. dec. 22. 21:46
 6/9 anonim ***** válasza:

abban, hogy a 200 ezer nem bevallandó jövedelem, hiszen a saját dolgaid eladásából kapod.

Amiröl te beszélsz, az bevallandó jövedelem

2011. dec. 22. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Oké, értem, köszi!
2011. dec. 22. 22:11
 8/9 anonim ***** válasza:

Abban tévedsz, hogy az ingóság értékesítéséből származó jövedelmet nem kell szuperbruttósítani, mint a kifizetőktől származó jövedelmet. Így: 200000*16%=32000, ami után nem kell megfizetni az SZJAt.

Nézd meg a tavalyi SzJA bevallás internetes kitöltésénél: ha beírod az ingó értékesítéséhez a 200ezret, 0-t számol ki adónak. (a munkaviszonyból származó és hasonló jövedelmeket ez is bruttósítja)

2011. dec. 23. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Valóban. Számolás közben ez fel is tűnt, csak nem értettem, hogy miért van így.
2011. dec. 24. 12:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!