Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mire/kinek jó az ÁFA visszaigé...

Mire/kinek jó az ÁFA visszaigénylés? Mi haszna van az egésznek?

Figyelt kérdés
Én sosem értettem az ÁFÁ-t, mi az, kérem magyarázza el valaki. 13/F
2012. jan. 1. 01:03
 1/8 anonim ***** válasza:
49%

magánszemélyek nem igényelhetnek vissza áfát csak a vállalkozók. Alapból van egy terméknek egy nettó ára pld egy csoki ami 100forint na mármost erre jön az áfa ami törvényileg szabályozva van az értéke, az hogy hány százalékos az áfakulcs, most 2012-ben 27% 2011-ben csak 25%volt. A nettó+áfa=bruttó ár. Te, mit fogyasztó mindennek a bruttó árát fizeted meg.


Tehát ha a csokit megveszed nettó 100 forintért arra rámegy a 27%-os áfa akkor 127 forint lesz. Erre a 127-ft-ra még jönnek a boltoknak az árrés azaz a haszon, ami 10-50%-ig terjed általában. és ezt az áfás összeget amin természetessen már bolti haszon is van hiszen azért vállalkoznak mert hasznot akarnak, a végső fogyasztó fizeti meg. Végső fogyasztónak számít aki ténylegessen fogyasztja az árut pld megeszi a csokit, elolvassa a könyvet. A többi szereplők/személyek számára ez átmenő tétel, mert nem ők fizetik meg, de természetessen vissza lehet egy részét igényelni szintén törvény szabályozza.


Azt fontos tudni hogy nem csak 27%-os áfakulcs létezik, van még 18, 5, és 0. Ezeket most nem részletezem de szintén törvény írja elő hogy mely százalékba milyen termékek tartoznak.


Csak hogy értsd te elmész fodrászhoz a fodrászat szintén gazdasági tevékenység ezért ő is áfát rak a szolgáltatásra mert például levágja a hajad, ezenkívűl megmossa a hajadat rak rá zselét stb ami szintén 27%-os áfa van rajta(mármint a termékeken).



Az a haszna az egésznek hogy bevétel méghozzá stabil költségvetési bevétel. Erről tudni kell hogy 2012-ben már mo.-n lett a legmagasabb az áfakulcs, és mivel minden terméken szolgáltatáson rajta van mindenre kihat, emelkedik a benzin, a kenyér (a benzin miatt mert a boltokba úgy szállítják), a kenyér az pont kedvezményes áfakulcs alá esik(18%-os), szóval minden, felkapták a témát, de jogos, mert ha belegondolsz veszel egy terméket akármit több mind a negyede adó, ami állami bevétel, aránytalanul magas az áfa főleg a fizetésekhez képest de ezt nem fejtem ki.


Az pedig hogy kinek jó az áfa láthatod, magad is, állami bevétel, rengeteg államadósságunk van többek közt gondolom ez is megszorítás része, természetessen az nép bánatára. Az egész adózás ezért kell nem csak az áfa hanem gondolj bármire, ha nem fizetnénk adót nem lenne világítás az utcákon az is fizetni kell valamiből, stb kb ilyen szerepe van az adózásnak.

Remélem értetted nagyjából, ha nem világoss kérdezz

2012. jan. 1. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a terjedelmes választ, most már értem az ÁFÁ-t, de mondjuk ha vállalkozó lennék, és visszaigénylem az áfát, az azt az összeget megkapom? De mire fel, vagy ez miért jó?
2012. jan. 1. 03:05
 3/8 anonim ***** válasza:
34%

azért igényelheted vissza mert átmenő tétel az áfa. azaz csak 1-szer kell kifizetni a végső fogyasztónak, az akinek ténylegessen fogyasztani fogja. az áfa közvetett azaz az adó megfizetője és az adó viselője elválik egymástól. Ezt a különbséget lehet visszaigényelni. Persze hozzá kell tenni hogy a vállalkozók se tudnak mindent visszaigényelni, nekik se habostorta az életük, sőt!

viszont megjegyzem ha ilyen érdeklődési köröd van ajánlok neked egy közgazdaségi szakközépiskolát, érettségit ad, ugyanakkor lesznek ilyesmi ismereteid is.Sajnos én anno nem közgáz szakközépbe mentem, de gondold meg

2012. jan. 1. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
35%
*ha nem világos kérdezz nyugodtan. :)
2012. jan. 1. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Értem már, tehát az ÁFÁ-t csak a végső fogyasztó fizeti ki, de a vállalkozónak is bele kell számolnia a termékbe, így azt a többletet visszakapja! Köszönöm a választ, annyira azért nem érdekel a dolog, csak nem tudtam. :) Egyébként szakács szeretnék lenni.
2012. jan. 1. 13:11
 6/8 anonim válasza:

eddig én sem nagyon értettem ezt az egészet.

most már nagyjából világos.

még annyi hogy pl én vállalkozó vagyok (pl van egy üzletem)

na már most szeretnék biciklit árulni, veszek 4 kerékpárt normál áron. és így mivel vállalkozó vagyok visszaigénylem az áfá-t. ez világos

lehet hülye a kérdés: kitől kell visszaigényelni?

meg hogy megy ez, mármint mit kell tennem ahhoz hogy visszaigényeljem? mi a menete?

2012. júl. 10. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
ez a könyvelő dolga. Neked mint vállalkozónak ilyennel nem kell foglalkoznod. Csak azzal hogy minnél több bevételed legyen, és h jól menjen az üzlet, mert ahhoz meg a könyvelő nem ért (persze tippeket adhat hiszen marketing, vállalkozás ismereti jogi stb ismeretekkel is rendelkezik) a többit a könyvelő elintézi, mint ahogy a számlákat és a bevallásokat, vagy a beszámolót is:)
2012. júl. 10. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
Engem még az érdekelne, hogy milyen tevékenységekre lehet visszaigényelni? Én is ilyesmiben töröm, a fejem. A lényeg, hogy ez nem egy hagyományos vállalkozás, hanem egy értékesítés csupán. Ez azt jelenti, hogy kb féláron megveszem a nagykertől az árut, és eladom teljes áron. Az én hasznom így 50%. A kérdés csupán az, hogy én vállalkozásként elkezdem ezt űzni, akkor el lehet-e számolni a féláron vett árut a forgalmam után? vagy pedig erre azt mondja az állam, hogy nem lehet, mivel nem állítottam elő semmi újat, csak egy meglévő árut forgalmaztam, így erre nem érvényes az adóvisszaigénylés. Aki tudja, írhatna, mert eddig nem találtam erről infót.
2013. dec. 18. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!