Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogyan kell az adóbevallásban...

Hogyan kell az adóbevallásban feltüntetni a családi adókedvezményt?

Figyelt kérdés
Két lánykám van. Az egyik 2 éves, a másik 9. A pici után apuka igénybevette tavaly a családi adókedvezményt, viszont a nagyra nem vettük igénybe. (Most nem taglalnám, hogy miért). Megkaptam már az adóbevallási csomagot, de nem tudom, hogy hol kell érvényesítenem a nagyobbik lányom után járó kedvezményt a tavalyi évre. Azt tudom, hogy egy összegben kérhetem, de nem tudom, hogy hol kell kitölteni. Légyszíves csak olyan írjon, aki valóban hozzáértő, mert már egyéb fórumokon én is jártam. Köszi
2012. jan. 26. 09:53
 1/5 anonim ***** válasza:

A 1153-as számú bevallás 16. sora szolgál a családi kedvezmény feltüntetésére. Ha ebbe a sorba adatot ír be az adózó, akkor a 1153-03 nyomtatványt is ki kell tölteni, ahol a gyerekek adatait kell felsorolni, no meg ennek a nyomtatványnak a (B) jelzésű táblájában nyilatkozni arról, hogy a családi kedvezményt megosztották a szülők egymás között, vagy sem.

A megosztásnál gondolni kell arra is, hogy milyen arányban lenne Nektek kedvezőbb, mert nem mindegy. Úgy kell "belőni" az összegeket, hogy lehetőség szerint mind a ketten visszakapjátok az év közben levont adóelőlegeket. Ez persze függ attól is, hogy minek mennyi volt a bruttó bére egész évben.

Két gyermek után a családi kedvezmény annyit jelent, hogy kettőtöknek összesen 1.500.000 Ft-tal kevesebb adóalap után kell adót fizetni.

Ha nem tudsz megbirkózni vele, segítek!

2012. jan. 26. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm az infót :) Igen, eddig én is eljutottam, de a kisebbik lányom után a férjem igényelte meg tavaly, a nagyobbik után pedig nem kértük. Ettől függetlenül, mindkét lánykát be kell írni, ugye? Én már megkaptam az adóigazolásomat, amin ez szerepel: gyerekek után járó családi kedvezmény 0 Ft. És milyen összeget írjak? Gyerekenként 10ezer forint? Bocs, ha körülmények vagyok, de ez nekem is új :)
2012. jan. 27. 08:19
 3/5 anonim ***** válasza:

Azt, hogy milyen összeget írj be nálad és a férjednél, így nem tudom megmondani. Ahhoz tudni kellene mindkettőtök bruttó bérét (nem a szuperbruttót!), és a levont adóelőlegek összegét. Utána tudok csak számolgatni, hogy melyik megoldás lenne a legkedvezőbb számotokra.

Egyébként családi kedvezménynél nem a 10 ezer forint/gyermekkel kell gondolkodni, hanem az adóalapot csökkentő 62.500,- /gyermek/hó összeggel. Ennek valamilyen szorzata, vagy megosztása fog a 16. sorba kerülni. Hogy milyen, az - mint mondtam - attól függ, kinek mennyi az éves bruttó bére, és a levont adóelőlegek.

2012. jan. 30. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszi!

A férjemé 153ezer forint, az enyém (GYED) 65ezer forint.

De ha ezt kitöltöm, akkor vissza fogom kapni a nagylányom után járó összeget? A férjem már pár nappal ezelőtt leadta a papírt, hogy mindkét gyerekre ő kéri a kedvezményt.

2012. jan. 30. 07:45
 5/5 anonim ***** válasza:

Bocsi, de ne keverjük a két évet.

Elfelejtettem mondani, hogy 2011. évre vonatkozó bevalláshoz nekem az éves (nem havi) bruttó jövedelem kell, no meg hozzá az összes levont adóelőleg, mindkét fél részéről. Adójóváírásra jogosultak vagytok mind a ketten, és egész évben, vagy csak egy részében? Ha ezeket tudom, akkor én is meg tudom mondani a családi kedvezmény kedvező megosztását a bevallásban. A GYED-et naptári napra számolják ki, tehát annak a bruttó összege sem mindig fix. Attól függ, hogy melyik hónap hány napos.


A 2012. évi adóelőlegek levonásánál nem gond, hogy a párod mind a két gyermekre kérte, hiszen így is lesz adóelőleg levonva tőle, mivel az adójóváírás már megszűnt, tehát teljes egészében igénybe tudja venni a családi kedvezményt a két manó után már most. (havi brutt6ó 153.000 Ft-ra számoltam ezt)

2012. jan. 31. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!