Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Idén vettem észre, hogy a...

Idén vettem észre, hogy a tavalyi (2010-re vonatkozó) adóbevallást elrontottam, és több pénz járt volna vissza, mint amennyit végül kaptam. A különbséget utólag vissza lehet igényelni?

Figyelt kérdés

#adó #adóbevallás #adóvisszatérítés #visszaigénylés utólag
2012. máj. 6. 01:17
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Van. Önellenőrzésnek hívják. Ha számodra kedvezőtlen az előző bevallás (azaz több járna vissza, mint amennyit kaptál), akkor nem lesz pótlék-köteles a dolog.
2012. máj. 6. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Igen.

Persze az is kérdés, hogy pontosan milyen okból. Nem adható be önellenőrzés, ha a bevallás olyan pontját akarod módosítani, ami kizárólag a te döntésedtől függ. (Például költségátalány helyett tételes költségelszámolást szeretnél önálló tevékenységből származó jövedelem után.)

2012. máj. 6. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindkettőtöknek a választ. Leírom a konkrét esetet, hátha úgy biztosabb a válaszotok. Az A oldal 1. sorát rontottam el. A munkáltatómtól kapott adatlapon nekem az 1. sorhoz csak a "d" mezőhöz tartozó szám szerepelt, de az ÁNYK-ban csak az "a" mező adható meg kézzel, ezért oda írtam be azt az összeget, ami a papíron a "d"-ben volt. Így a "d" mezőbe egy magasabb szám került, mint ami az adatlapomon szerepelt, és körülbelül 40 ezer forinttal kevesebb visszatérítést kaptam, mint amennyi a valódi számokkal járt volna.


Ebben az esetben az önellenőzés megoldás lehet?

2012. máj. 6. 10:28
 4/9 anonim ***** válasza:

Igen.

De azért én a helyedben még egyszer gondosan ellenőrizném, hogy helyesen értelmeztem-e a munkáltatói igazolást. Ugyanis lehet, sőt szinte biztos, hogy a munkáltatói igazoláson a d mezőben szereplő számot tényleg az a mezőbe kell írni. Vedd elő a havi fizetési íveket és inkább kétszer számolj át mindent. Ha utána is úgy látod, hogy visszajár, akkor mehet az önellenőrzés.


Azért vigyázz, mert egy hibás önellenőrzés miatt, akár meg is bírságolhatnak.

2012. máj. 6. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors válaszod. Egy utolsó kérdés: a havi fizetési íveken pontosan melyik összegeket kell összeadnom, hogy a helyes "a" mezőt kapjam?
2012. máj. 6. 11:10
 6/9 anonim ***** válasza:

Passz. Attól függ milyen programmal készült.

Az enyémen "Bruttó bér" a neve az 'a' oszlopba kerülő értéknek, és "Havi adóalap" a neve a 'd' oszlopba kerülő értéknek.

Van még rajta "ny. jár alap." ami az addigi hónapok Bruttó bérének összege, és van "gy. adóalap", ami pedig az addigi adóalapok összege. A decemberről kapott papíron ennek megfelelően rajta van mindkét teljes évre szóló összeg. De lehet neked egészen más.


De a lényeg:

A havi fizetési papír legelsősorban neked szól. Az adóbevallást mindenképpen az év végén (pontosabban következő év elején) kapott adóigazolás (10M30 ebben az esetben) vagy a cégtől kilépéskor kapott Igazolás alapján kell kitölteni. A havi papírok csak arra jók, hogy magadnak ellenőrizd, hogy mégis milyen értékeknek kellene lenni az igazoláson.


A fenti igazolásokkal ellentétben a havi bérpapírra nincs szabvány. Még az év végi igazolásnál is rengeteg gondot okoz, hogy (részben vagy egészben) mások az oszlopok és sorok azonosítói, mint a 1153-on. Csak ezért írtam, hogy kétszer is számold, és nézd át a papírt, és ha kétséged van, akkor mutasd meg hozzáértőnek.

2012. máj. 6. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Félreérthető volt a kérdésem, elnézést. Arra voltam valójában kíváncsi, hogy a 1153-on az első sor "a" és "d" mezője hivatalosan mikből tevődik össze, hogy tudjam, hogy a havi bérpapírokon miket keressek az ellenőrzés céljából. Tehát hogy a havi nettókat, havi bruttókat vagy éppen egészen más összegeket kell összeadnom ahhoz, hogy ezeket megkapjam.


Bocsi a sok kérdésért. Ha van PayPal fiókod, szívesen meghívlak egy kávéra/sörre/sajtburgerre. :)

2012. máj. 6. 11:31
 8/9 anonim ***** válasza:

A havi bruttókat összeadva jön ki az 'a' oszlop.

A nettó fizetés nem érdekes, hanem a szuperbruttó, ami szintén rajta szokott lenni a bérpapíron, az megy a 'd' oszlopba.

2012. máj. 6. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Na most már teljesen világos. Köszönöm szépen, hálás vagyok a segítségedért. A felajánlás áll, ha dobsz egy PayPalt vagy egy számlaszámot priviben, küldöm a kávét. :D
2012. máj. 6. 11:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!