Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » 2009-ben örököltem egy ingatla...

2009-ben örököltem egy ingatlant 16 millió ft értékben amit 2012-ben eladok 20 millió ft-ért. Mennyit kell fizetnem utána és hogy jön ki?

Figyelt kérdés
milyen fizetési kötelezettségeim vAnnak utána?
2012. máj. 6. 19:44
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Az eladási ár és a szerzési érték különbsége, jelen esetben 4 millió forint az adóköteles jövedelem. A lakóingatlan eladása 5 év után adómentes. Most fejből nem emlékszem pontosan a sávokra, a net-en keress egy ingatlan adókalkultor-táblázatot. Most még a 2011-re vonatkozó százalékokat találod. De a te esetedben más csúszik a tábla a következő alacsonyabb százalékra. Bocsi, de pontosan nem emlékszem a %-táblára.
2012. máj. 6. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
köszi a választ, az én esetemben ugy láttam hogy 60 %. tehát 4 millió x 60% lesz az alap és mennyi az szja kulcs, ilyenkor tényleg 25%? és a jövő évi adóbevallásnál kell bevallani?
2012. máj. 6. 20:05
 3/8 anonim ***** válasza:

Az adókulcs 16 %. Az ingatlan értékesítése utáni 25 %-os forrásadó már rég megszűnt.


Ha az ingatlan lakóingatlan, akkor a 2009-ben megszerzett, és 2012-ben értékesítettnél a számított összeg 60 %-a a jövedelem. Annak adómértéke: 16 %.

2012. máj. 7. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Még hozzáfűzném: A bevételből nem csak a megszerzésre fordított összeget lehet levonni, hanem az értéknövelő beruházás értékét is, amit bizonylattal tud igazolni,valamint a megszerzéskor fizetett ügyvédi díjat, a befizetett örökösödési illetéket (ha volt). Értéknövelő beruházás alatt olyasmiket kell érteni, hogy közművesítettem, a tetőt lecseréltem, stb. Festés, mázolás, tapétázás, csempecsere az nem értéknövelő beruházás!


A 2012-ben értékesített ingatlan esetén a bevallási kötelezettség 2013. május 20-ig áll fenn az adó befizetési kötelezettséggel együtt (ha lesz olyan).

2012. máj. 7. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

köszi a válaszokat!

Tehát akkor a 4 millió ft után számolják és nem a 20 millió után. Valaki ezt az információt adta, ezért értetlenkedem.

köszi

2012. máj. 7. 14:03
 6/8 A kérdező kommentje:
Az nem számít hogy a 16 millióért nem vettem hanem örököltem? Akkor is le lehet vonni?
2012. máj. 7. 14:04
 7/8 anonim ***** válasza:

A tulajdonba kerülés formája teljesen mindegy. Az lehet ajándékozás útján, örökléssel, vásárlással stb.


A megszerzéskori (tulajdonba kerüléskori) értékét le lehet vonni az eladáskori bevételből, mint költséget.


Öröklés esetén az öröklési illeték (ha volt) kiszabásához figyelembe vett összeget kell megszerzéskori értéknek tekinteni. Ha nem szabtak ki öröklési illetéket, akkor a hagyatéki eljárás során a hagyatéki leltárban felvett érték számít megszerzéskori értéknek.


Hiszen az adótörvény az adózatlan jövedelmet hivatott bevonni a körbe. A megszerzéskori érték pedig már egyszer valakinél leadózott. Nem adóztatja újra, ezért lehet levonni költségként.


20 millió a bevétel

- 16 millió a megszerzéskori érték

= 4 millió a számított érték

x 60 % = 2.400.000,- Ft az adóköteles jövedelem

x 16 % = 384.000,- Ft a fizetendő adó az ingatlan értékesítése után, ha lakóingatlan, és 2009-ben a tulajdonodban volt már, és 2012-ben értékesíted.

2012. máj. 8. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Teljesen világos! Köszönöm a kimerítő választ!
2012. máj. 8. 07:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!