Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Örököltünk egy házat (távoli...

Örököltünk egy házat (távoli rokontól) és kifizettük az illetéket 10 M ft után. Viszont csak 8 M -ért adtuk el. Kell szja-t fizetnünk?

Figyelt kérdés
10 millióra értékelték, de annyiért képtelenség lett volna eladni. Kell jövedelemadót fizetnünk? Mennyit? 16 %-ot? Egyáltalán, ez jövedelem és be kell vallani?
2012. máj. 15. 10:15
 1/10 anonim ***** válasza:
85%
Mivel örököltétek, ezért az ingatlan megszerzési értéke az illetékkiszabáshoz figyelembe vett érték. Ez a 10 millió forint. Viszont 8 millió forintért adtátok el. Így nem keletkezik belőle adóköteles jövedelem, tehát adófizetési kötelezettség sincs, és az adóbevallásban sem kell szerepeltetni. Csak akkor keletkezne adóköteles jövedelem belőle, ha többért adtátok volna el, mint amennyi összegre az illetéket kiszabták. A kettő pozitív különbözete adta volna az adóköteles jövedelmet. Negatív "jövedelem" után nincs adóbevallási és adófizetési kötelezettség.
2012. máj. 15. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen, ez nagyon jó hír. Tehát maga az öröklés ténye nem "jövedelem"? mármint a 8 M Ft készpénz, amennyivel végül is beljebb vagyunk. (mínusz persze a befizetett illeték)
2012. máj. 15. 10:32
 3/10 anonim ***** válasza:
34%

hát érdekes amit az első írt,mert én nem így jártam.

Mi is örököltünk egy vidéki házat(bár nem volt több milliós értékű)

Kifizettük az akkor 4.5 milliós ház illetékét,Majd eladtunk 3.2 millióért.Nekünk kellett adót fizetnünk az eladott ház értékéből,és az adóbevalláson is rögzíteni kellett.

Én részletfizetési kérelmet kértem,és 1 éven át kamatmentesen fizettem be a kötelező adót.

Akkor minket becsaptak volna?? Nem hiszem hogy az Apeh ezt tette volna.

De lehet,hogy változott a helyzet (itt már nem lehet tudni) A mi esetünk 2 éve volt.

2012. máj. 15. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
:(( Most akkor mi a frankó?
2012. máj. 15. 10:54
 5/10 anonim ***** válasza:

A második egy kicsit részletesebben is kifejthetné, mert olyan nincs, amit ír.

Az elsőnek van igaza. Örökléssel szerzett ingatlan esetén az illeték kiszabásának alapja a szerzéskori érték, ami a bevétellel szemben, mint kiadás leírható.

Ha tehát áron alul adod el, akkor adómentes, bevallani sem kell.

2012. máj. 15. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Második vagyok.

Ha ilyen nincs,akkor mi miért fizettünk???

De elmondom a részleteket?

Kezdem azzal,hogy 2 éve volt(lassan 3 éve)A nagymama meghalt,és ketten lettünk az örökösök.

A hagyatéki tárgyalásnál megkaptuk a hivatalos papírokat,hogy ki mit örökölt milyen értékben.Ott volt feltüntetve hogy a házat 4.5 millióra értékelték.Mivel ketten örököltük,így az illeték kifizetése után,úgy döntöttünk,hogy eladjuk,és elfelezzük a pénzt.Így is történt.3.2 millióért adtuk el.

A pénzt én nem fektettem bele új ingatlanba,sem tatarozásba.Így adóznom kellett volna.

Ha nincs ilyen ha van,én fizettem.Már rég letelt,így nem is foglalkozom vele.

Kedves kérdező.Én a helyedben felhívnám az adóhatóságot,és megkérdezném.Ha valakik akkor ők pontosan tudják a választ.

Vagy elmennék egy ügyvédhez aki ebben jártas.5000 forintot megérne nekem,hogy pontosan tudjam mire számítsak..Gondolom neked is megér ennyit..nem?

2012. máj. 15. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Kedves második, akkor sürgősen adjál be egy önellenőrzést és kérd vissza a pénzt, mert még nem évült el.

Keress fel egy könyvelőt, pár ezer forintot biztosan megér, hogy helyesen kitöltse az adóbevallásod.

2012. máj. 15. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Nagyon remélem, hogy tényleg nem kell fizetni. Egyébként két könyvelőt két félét mondott, sajnos. :(
2012. máj. 15. 19:55
 9/10 anonim ***** válasza:

Biztos, hogy nem kell fizetni, és bevallani sem, mert nincs belőle adóköteles jövedelmetek.

Az adótörvény ebből a szempontból nem változott.


A ráfázósnak írnám:

Ha Ti ketten örököltetek egy 4.500.000,- Ft hagyatéki értéken felvett ingatlant, akkor a tulajdoni hányad arányában (legyen fele-fele) 2.250.000,- Ft-nyi vagyont örököltetek. Az öröklés adómentes. Viszont, ha ezt az örökséget értékesítik és származik belőle adóköteles jövedelem, akkor az év végi adóbevallásban szerepeltetni kell, és megfizetni utána az adót.


Eladtátok 3.200.000,-Ft-ért, tehát a tulajdoni hányadot figyelembe véve fejenként a bevételetek 1.600.000,- Ft volt. Ezzel szemben lehet leírni fejenként a 2.250.000,- Ft megszerzéskori értéket. Átmegyünk mínuszba, tehát nincs adóköteles jövedelem, így nincs mit bevallani, sem fizetnivaló.


Ha tényleg ezek a tények, akkor sürgősen adjatok be önellenőrzést, mert valamit nagyon elszúrtatok a bevallásban (vagy az, aki készítette)!

2012. máj. 16. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Közben eszembe jutott valami. A fizetőstől kérdezném: Ugyanarról beszélünk? Személyi jövedelemadó? Nem véletlenül ILLETÉK volt az, amit Ti fizettetek, méghozzá a kettő értékének a különbözete után, nem pedig ADÓ-t?
2012. máj. 16. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!