Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » 3 gyerekkel nagycsaládosnak...

3 gyerekkel nagycsaládosnak számítunk?

Figyelt kérdés

3 gyerek esetén a családi adókedvezményt és a nagycsaládosok kedvezményeit csak házasok vehetik igénybe?

Családi adókedvezményt a terhesség 91. napjától igényelhetjük vagy csak a baba megszületése után?


2012. máj. 17. 22:22
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

3 ELTARTOTT! gyermekkel nagycsaládosnak számítotok.


Az adónál ismert családi kedvezményt nem csak házasok vehetik igénybe. Élettársak is. Mindenre van bizonyos kikötés, feltételek szabva. Ezt most nem írnám le, mert nagyon hosszú lenne, és lehet, hogy Rátok nem is vonatkozna.


A családi kedvezmény a terhesség 91. napjától jár. Tehát már abban a hónapban fennáll a jogosultság, amely hónapban a kismama a terhesség 91. napját betölti.

Viszont az adóelőleg nyilatkozatnál, év közben a magzatra kizárólag a kismama, vagy házastársa kérheti annak érvényesítését. Év végén viszont a magzatra, és gyermekre tekintettel is érvényesíthet az élettárs családi kedvezményt, ha a "főjogosultnak" nem volt rá módja, vagy csak részben, vagy egyáltalán nem tudta azt érvényesíteni év közben az adóelőlegek levonásánál.

Ennek egyik korlátja, hogy a fenti megosztással akkor és azokra a hónapokra járó családi kedvezmény összegének figelembevételével nem élhet az adózó, ha a gyermek után egyedülállóság címén magasabb összegű családi pótlékot kapott.

2012. máj. 18. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:

Pontosítanám még a fentieket:


Igazán az élettárs problémás csak év közben. Ő a "hozott" gyermekekre tekintettel év közben nem érvényesíthet családi kedvezményt. Tehát a vér szerinti gyermeke után igen, év közben is, hiába csak élettársak, és nem házasok. De a családba - a másik fél által - hozott gyermek után nem érvényesíthet év közben. Csak év végén, amit a "főjogosult" nem tudott igénybe venni.

2012. máj. 18. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:

Hú, köszi a válaszodat, kicsit bonyolult.

Segítenél légyszives?


2 közös gyermekünk van, melyre 2012-től a párom veszi igénybe a családi adókedvezményt.

Most kismama vagyok, és az lenne a kérdésem, hogy a 3. baba 91. napjától lehet igényelnünk nagycsaládos családi adókedvezményt? Azaz 99 e ft/hó?

Párom br 420 e ft-ot keres.

Nekem a gyedem 88 e ft.

Nem vagyunk házasok, apasági nyilatkozat van a két megszületett gyereknél, a párom/apuka nevén vannak a gyerekek.

Vagy házasodjuk most gyorsan össze?

2012. máj. 18. 09:20
 4/18 A kérdező kommentje:
Szóval mindhárom gyermek(magzat) egy apukától van, akivel még nem házasodtunk össze.
2012. máj. 18. 09:24
 5/18 anonim ***** válasza:

Sajnálom, de a magzatra a megszületéséig az apuka nem veheti igénybe év közben a családi kedvezményt, mert a törvény szerint a várandós nő és a vele közös háztartásban élő házastársa jogosult csak rá. Tehát élettárs nem, még akkor sem, ha Ő a vér szerinti apa.

Viszont a család az anyuka részéről már a terhesség 91. napjától 3 fő eltartottat vehet figyelembe, amely eltartottba a magzat is beleszámít, valamint a kedvezményezett eltartottak létszámába is.

Így a terhesség 91. napját betöltő hónaptól már gyermekenként (magzat is ide számít ilyen formán) 206.250,- Ft családi kedvezményre lesz jogosult és nem 62.500,- Ft-ra, mivel van már magzat is.


Az apuka viszont év végén már érvényesíthet az adóbevallásban a magzatra tekintettel is családi kedvezményt - akkor is ha addig nem házasodnak össze - olyan módon, amit az anyuka nem tudott év közben kihasználni a saját jövedelménél. Tehát megosztásssal! Ezt is kizárólag úgy, hogy az anyuka és vagy az apuka sem vesz igénybe a gyerekek után egyedülállóknak járó magasabb összegű családi pótlékot.


Magyarul, ha nem kaptok a gyerekek után magasabb összegű családi pótlékot 2012. évben egyszer sem, akkor év végén kettőtök között bármilyen arányban megoszthatjátok ezt a kedvezményt a bevallásban.


A baba születéséig az apuka csak a 2 megszületett gyermek után járó családi kedvezmény érvényesítésére jogosult, a baba születése után pedig már mind a három után jogosult lesz év közben is, mivel vér szerinti apuka - hiába csak élettárs a pozíciója. De a vér szerinti apuka, egy háztartásban éltek (azonos a lakcímetek), és Ő is jogosult családi pótlékra, még ha nem is az Ő nevére utalnák azt. Tehát jogosult lesz a 3 élő gyermek után is a családi kedvezményre.


Nagyon bonyolult? Inkább csak ez a magzati korszak zavar be élettárs esetén még akkor is, ha vér szerinti apukáról van szó, mert év közben csak a házastársnak engedi érvényesíteni magzat után.

2012. máj. 18. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm, akkor összeházasodunk.

És a hónapkülönbségeket majd jövőre igényeljük.

Pl. júni 1-től 91 napos a baba, de csak aug 1-jén házasodunk össze, akkor majd ezt a pár hónapot jövő év elején érvényesítsük.

Nem vagyunk egy lakcímen. Nekem és neki is van állandó lakcíme, amiről nem ok nélkül nem szeretnénk kijelentkezni. És bérelünk egy lakást, ahova én és a nagyobbik fiam bejelentkeztünk ideiglenesre. Ezt is csak az ovi miatt.

2012. máj. 18. 13:37
 7/18 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszodat!!!!!
2012. máj. 18. 13:41
 8/18 anonim ***** válasza:

Értem. Akkor elég bonyolult a dolog, de érthető, hogy miért így van.


Az azonos lakcímen ugyan nem írja elő rendelet, de az "egy háztartás" dolgot nem hiszem, hogy máshogyan lehetne igazolni, mint azonos lakcímmel.

Persze láttam már olyat, hogy élettársak voltak, külön lakcímen, közös gyermekkel. Az anyuka lakcímével volt közös a gyermeké is. Neki nem volt annyi jövedelme, hogy igényelni tudta volna, az apuka nem jelentkezhetett be hozzájuk azonos lakcímre (szintén valami korlátozás miatt), így nem merték igénybe venni nála a családi kedvezményt, nehogy később vissza kelljen fizetni, ugyanis mivel igazolja egy adóellenőrzés esetén a közös lakcímet? Aztán kitalálták azt, hogy az apuka igényli az anyuka helyett a családi pótlékot, az Államkincstárnál tettek egy nyilatkozatot, hogy a különböző lakcím ellenére egy háztartásban élnek, így az apuka is jogosult lett családi pótlékra, ezáltal lefedték azt, hogy a családi kedvezményre is mind a két szülő jogosult lett.


Nem tudom, hogy ezt a közös lakcímet mennyire veszi komolyan az adóhatóság, dehát a mai világban, és főleg Magyarországon már semmin nem csodálkoznék! Jobb a biztosra menni, még akkor is, ha semmi jogszabály nem írja elő ezt.

2012. máj. 18. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

Édesapám meghalt 82-ben. Örököltem a fél lakást, édesanyámé a másik fele haszonélvezettel. Idős korára meghülyült, nem akarom, hogy a tulajdonomat elverje, eszembe sincs kijelentkezni erről az állandó lakcímről.

Párom anyukája halt meg, apukája beújított egy 20 évvel fiatalabbal, ő ugyanezért a tulajdona miatt nem jelentkezik ki.

Akkor megoldás lenne, hogy ő is bejelentkezik ide az ideiglenes lakcímünkre?

Csepelen van az állandó lakcímem, az ideiglenes is csepeli, párom szigetszentmiklósi.

Nem bolygatnám a MÁK-ot, az sok idő.

Soha nem vettem igénybe egyedülálló családi pótlékot, pedig a külön lakcím miatt megtehettem volna, ez szerintem bizonyíték vagy nem?

2012. máj. 18. 13:56
 10/18 A kérdező kommentje:

Az ovis beíratásnál sem volt gond a külön lakcím, csak a páromnak külön alá kellett írnia, hogy együtt élünk, egy háztartásban.

Gondolom, ha erről nyilatkozik, akkor oké lesz.

2012. máj. 18. 13:57
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!