Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mérlegképes könyvelők szakmai...

Mérlegképes könyvelők szakmai gyakorlatát ellenőrzi az APEH? Mennyien jelentkeznek egy könyvelői állásra?

Figyelt kérdés

Elsősorban könyvelők válaszát várom, illetve olyanokét, akiknek van ilyen alkalmazottjuk.

Az a helyzet, hogy most dolgozom egy könyvelőirodában gyakornokként, de nem vagyok bejelentve. Megígérték, hogy regisztráltatnak, de elég kevés a pénz, és nem szeretnék 3 évet itt elpocsékolni, ha nem szerezhetek ezzel regisztrációt.

Sokszor látom, hogy keresnek egyébként könyvelőirodába könyvelőt, de általában már 1-2 év gyakorlatot kérnek. Sok jelentkező lehet? Vagy van esélyem 1-2 hónap gyakorlattal is bekerülni máshova, ahol bejelentenének? A könyvelőprogram kezelését már meg is tanultam, a számlákat le tudom könyvelni, az adóbevallások feladását nem mutatták még meg, na meg persze az ügyfelekkel nem én tárgyalok.


2012. jún. 20. 21:28
 1/10 anonim ***** válasza:
44%
Csak egy kis OFF: Nem APEH,hanem NAV.
2012. jún. 20. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Antimod ***** válasza:
78%

Ha nem vagy bejelentve, akkor nem indul el a 3 éves idő sem, sajnos ez a helyzet. 1-2 hónap amúgy sem sok, két éves gyakorlattal sem könnyű állást találni.


Nem valószínű, hogy a NAV visszamenőlegesen ellenőrzi a szakmai gyakorlatot. Mindenképpen el kellene érned valahogy, hogy bejelentsenek!

2012. jún. 20. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Na drágám ez nem ilyne eccerű.. Először is a mérlegképes regisztrációt nem a NAV hanem a PM végzi, és én nem mernék nem bejelentett állásról igazolást vinni egyenesen a pénzügyminisztériumba. Rögtön nem ellenőrzik ha van igazolásod, de utólag biztosan megnézik, ugyanis a nav adatbázisában akkor kell hogy be legyél jelentve, és nyoma van náluk. Tehát csak egy technikai szűrés kérdése.


1-2 hónap gyakorlattal sok esélyed nincs, vizsont próba cseresznye. És sajnos nagy a tuljelentkezés, mert itt is sorra szünnek meg az irodák ügyfélhiány miatt. A könyvelőprogram meg irodánként más és más lehet. Ügyfelekkel máshol se biztos hogy kapcsolatot tartassz, az irodafüggő. Adóbevallás feladás: annyi önkésztetésed már lehetett volna, hogy utána nézz....

2012. jún. 20. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Így van. A pénzügyminisztérium regisztrál mérlegképesként, az adóhatóságnak ehhez ilyen formán semmi köze.

Ha nem vagy bejelentve, akkor nem is ketyeg a gyakorlati időd, ami kell a regisztrációhoz.

A bevallások feladását magad is meg fogod tudni oldani, csak el kell vele egy kis időt tölteni, és sokat utána olvasni.

A számlák lekönyvelése alatt remélem nem azt érted, hogy fel tudod vinni a könyvelőprogramba az adatokat, hanem azt, hogy önállóan el tudod dönteni, milyen főkönyvi számlákat érint az adott gazdasági esemény, és az alapján le tudod helyesen könyvelni magad is, segítség nélkül.


A könyvelőprogram annyiféle, ahány van belőle. Szinte mindegyiknek a kezelését külön meg kell tanulni, ha éppen máshova kerülsz könyvelőnek. Ez megint csak gyakorlat kérdése.


Gyakorlat nélkül nem nagyon szeretnek könyvelőket alkalmazni, hiszen felelősségteljes munkavégzésre van szükség, és a legtöbb könyvelőirodában "káoszon" kell uralkodni. Ez egy kezdőnek segítség nélkül nem megy, idő pedig igazán nincsen rájuk. De akadhat olyan munkáltató aki adja magát a betanításhoz.

2012. jún. 21. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Igen, tudom, hogy NAV, de a köznyelvben nálunk még mindig APEH.

Igen, tudom, hogy az adóbevallások feladását hogyan kell megcsinálni, csak pl. még iparűzési adót nem állítottam össze soha.

A számlák lekönyvelése azért mégsem olyan egyszerű, mert már látom, hogy az elődöm is össze-vissza könyvelt mindent. És igen, ki tudom egyedül is kontírozni a számlákat.

2012. jún. 21. 21:18
 6/10 A kérdező kommentje:

Csak nekem az a fura, hogy az elvárások a csillagos égben: Tudj egyedül könyvelni, csinálj mindent egyedül. A fizetés viszont 80-100 e ft körül. Ha valaki önállóan tud könyvelni, mi a fenének dolgozna másnak ilyen kevés pénzért? Persze, csak a regisztráció kedvéért, de az meg 3 év, szóval túl nagy gyakorlatra mégsem lehet igénye annak, aki alkalmazottat akar.

Mellesleg tényleg nem tudom más alkalmazottak mit tudnak nyújtani, jelenleg a főnököm el van ájulva tőlem, hogy milyen könnyen tanulok. Dehát ezeket tanultuk a tanfolyamon! Sőt, a való életben sokkal egyszerűbb, mert használunk vagy 1,5 oldalnyi számlaszámot, a tanfolyamon meg 30 oldalast kellett tudni alkalmazni.

Igaz, én már dolgoztam korábban pénzügyi területen 3 évig, amerikai multinál, de ott teljesen máshogy kellett könyvelni, nem is ezeket a számlaszámokat kellett használni.

De a főnököm is mondta, hogy vettek már fel más diákokat, és nagyon buták voltak. Ez nekem azért fura, mert a tanfolyam az elég durván nehéz!

2012. jún. 21. 22:19
 7/10 anonim ***** válasza:
78%

Amikor én jártam mérlegképesre, még nem kellett hozzá "előélet", elég volt egy sima érettségi. Mégis olyanok "átmentek", akik azt sem tudták előtte, hogy mi a Tartozik és Követel. Hát nem is dolgoznak a szakmában, hiába van mérlegképes végzettségük. Én már előtte is könyveltem, közgázom volt, mégis megszenvedtem azt a 3 évnyi tananyagot.


Már a közgázban is megmondták, hogy "szakosodni" kell. Egy területet jól megtanulni és abban dolgozni. Más az építőipar, más a kereskedelem, más egy pénzintézet, vagy akár egy fuvarozó cég, alapítvány könyvelése.

Egy könyvelőirodában általában több fajta tevékenységgel találkozik az ember, tehát sokmindenbe belekóstol. De mindent akkor sem fogsz tudni, maximum azt, hogy hol nézz utána a kérdéseidnek.

Én ha most átkerülnék egy kereskedelmi céghez, sok mindennek utána kéne néznem, át kéne állnom annak a tevékenységnek a könyvelésére. Árrés, kiskerár, nagykerár, göngyöleg stb.


Ne gondold, hogy a sok éves tapasztalattal rendelkezők is mindent tudnak, minden nyomtatvány kitöltése egyértelmű nekik. Mert ha ezt gondolod, akkor tévedsz. Te is beletanulsz majd, ha akarsz is, és érdekel is.

2012. jún. 22. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Örülök, hogy ezt mondod. Jelentkeztem egyébként már több multiba is, de ott is csak húzkodták a szájukat, hogy ilyet még nem csináltam. Olyan embert akarnak, aki pont olyat csinált előtte, hát nem tudom létezik-e egyáltalán. Ellenben én már végeztem számviteli munkát, igaz nagyon speciális volt (3 éve kerestek Írországba ilyet, pont akkor voltam terhes, de kár, szerintem felvettek volna.)

Én 3 éve csináltam a mérlegképest, kellett diploma, vagy leigazolt gyakorlat. De annak sem néztek utána, szóval bárki mehetett. Tényleg voltak köztük olyanok is, akiknek az egyszerű elemi matematikai műveletek problémát jelentettek. És mégis átmentek, mert lehetett puskázni, meg a tanár beküldte a megoldást (hozzám sajnos nem jutott el.) Én végig tanultam a tanfolyamot, és szerintem a való életben sokkal egyszerűbb a könyvelés. Csak éppen van egy csomó olyan tudnivaló, amit a tanfolyamon nem mondtak el.

Ma megint rákérdeztem erre a regisztráció dologra, de állítja a főnököm, hogy a PM-be kell beadni, azoknak meg nincs is hozzáférésük a munkaügyi adatokhoz. Hát, nem tudom.

2012. jún. 22. 19:36
 9/10 anonim ***** válasza:
Igen, a PM az illetékes kiadni az "útlevelet" a mérlegképes regisztrációról. Azt nem tudom, hogy le tudják-e ellenőrizni a leigazolt gyakorlati időt, de ha nagyon akarnák, miért ne tudnák? Nem biztos, hogy érdemes vele szórakozni...
2012. jún. 25. 06:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
A főnököm állítja, hogy nincs hozzáférésük, bár elvileg megkérhetik a NAV-ot, hogy nézzenek utána. Kérdés, hogy megteszik-e? Azt mondja, ő még úgy szerezte meg, hogy kitöltött egy papírt, hogy hol dolgozott, még munkáltatói igazolás sem kellett hozzá. Ennyi erővel szerintem elég sok könyvelőnek be lehetne vonni az jogosultságát.
2012. jún. 25. 12:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!