Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Kulfoldon elo magyarok! Ti...

Kulfoldon elo magyarok! Ti bejelentettetek-e az onkormanyzatnal, hogy kulfoldre koltoztok? Ha igen, melyik opciot? (Kivandorlas vagy ideiglenes kulfoldi tartozkodas)

Figyelt kérdés
Egyre tobbet hallani/olvasni, hogy aki rendelkezik magyar bejelentett lakcimmel, az koteles TB-t fizetni. En mar 7 eve elek kulfoldon, de kikoltozeskor csak az APEH-nal es az OEP-nel jelentettem be. Attol tartok, hogy utolag a nyakamba fogjak varrni az elmaradt TB-t. Most epp itthon vagyok, es voltam a helyi onkormanyzatnal, ahol azt mondtak, hogy a Kivandorlas rovatot kell beikszelnem. Viszont ezzel egyidejuleg le kell adnom a szemelyi igazolvanyomat es a lakcimkartyamat is, tehat kizarolag az utlevelem marad meg.
2012. nov. 13. 17:38
 1/1 anonim ***** válasza:

Ha az OEP-nél kijelentkeztél (=igazoltad, hogy másik országban vagy biztosított), akkor TB-t Magyarországon nem kell fizetned.


Ha nincs Magyarországon adóköteles jövedelmed, akkor adót sem kell ott fizetned.


Viszont a külföldi tartózkodást be kell jelentened a lakcímnyilvántartóban. Ennek elmulaszása esetén elvileg 30e Ft bírságot szabhatnak ki, de én még nem hallottam olyanról, hogy ezt megtették volna.


Két lehetőség van: vagy ideiglenes külföldi tartózkodást jelentesz be, ekkor megmarad bejelentve a magyarországi lakcímed, a személyid és a lakcímkártyád. Külföldi letelepedés bejelentése esetén viszont törlik a magyar lakcímedet, bevonják a személyit és a lakcímkártyát is. Rajtad áll, hogy melyiket választod. Természetesen, ha később meggondolnád magad, bármikor be tudsz jelentkezni Magyarországon. Mindkét esetben eldöntheted, hogy a külföldi címedet megadod, vagy sem.


A lakcím megtartásának előnye, hogy ha csak magyar állampolgárságod van, akkor automatikusan benne maradsz a magyar szociális rendszerben. Ennek pl. külföldi munkanélküliség esetén van jelentősége - az EU-n belül munkanélküliként csak az állampolgárság szerinti országban fogsz segélyt, eü. biztosítást kapni, de ahhoz lakcím is kell, tehát nem kell újra bejelentened, ha megmarad. Továbbá, ha fenn akarod tartani a magyar bankszámládat és hasonlókat, akkor a bank elhiszi neked, hogy te magyar lakos vagy. Az is előny, hogy ha az útleveled és a személyid közül valamelyiket elveszted, a másikkal még mindig tudod igazolni az állampolgárságodat.


A lakcím megtartásának hátránya, hogy külföldi rendszámú kocsival könnyű belefutni egy szabálysértésbe. Tudomásom szerint a nyári törvénymódosítás óta már van az a papírmennyiség, amivel igazolhatod, hogy te, mint magyarországi lakóhellyel rendelkező polgár, jogszerűen használod a külföldi rendszámos kocsidat Magyarországon, de sokkal egyszerűbb, ha eleve nincs is lakóhelyed Mo-on, akkor ugyanis nincs mibe belekötni.

2012. nov. 13. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!