Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Örökölt földet eladás után be...

Örökölt földet eladás után be kell vallani?

Figyelt kérdés
2012-es évben örököltem földet,amit még ugyanazon évben eladtam. Úgy tudom örökösödési adó nincs.
2013. jan. 31. 15:02
 1/3 anonim ***** válasza:

Abban az esetben kell bevallani, ha az eladásból keletkezett adóköteles jövedelmed.


Akkor keletkezhet, ha többért adtad el, mint amennyit az öröklés miatt az illetékkiszabáshoz vettek figyelembe értéknek. Ha nem volt illetékkiszabás (örökösödési illeték rá), akkor a hagyatéki leltárban felvett értéket kell figyelembe venni. Ha annál többért sikerült eladnod, akkor keletkezett belőle adóköteles jövedelmed, amit be kell vallani, és meg is kell fizetni utána a személyi jövedelemadót.


Ha ugyanannyiért adtad el, vagy kevesbbért, akkor nem keletkezhetett belőle adóköteles jövedelem, így fizetnivalód sem lesz, és bevallani sem kell.


Az öröklés tényleg nem adóköteles személyi jövedelemadó szempontjából, viszont, ha az örökséget már értékesíted, az az adózási körbe bekerülhet a fentiek alapján.

2013. febr. 1. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:

Én ajándékba erdőt kaptam édesapámtól. 10 millió forint volt az ajándékozási értéke. Neki ebben az esetben mennyi adot kell fizetnie vagy nekem?


Én ha ezt eladom 7 millió forintért nekem kell valamilyen adót fizetnem?

2013. febr. 21. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Mivel Édesapád elajándékozta a már "leadózott" jövedelméből megszerzett ingatlant, ezért neki nincs ebből effektíve haszna, neki személyi jövedelmeadóval kapcsolatos kötelezettsége sincs. Viszont az ajándékozást, annak megtörténtét követő 30 napon belül az adóhatósághoz egy formanyomtatvány kitöltésével be kell jelenteni. Egyrészt azért, hogy a vagyonszerzési/ajándékozási illetéket ki tudják vetni a megajándékozottnak, másrészt azért, ha illetékfizetési kötelezettség nincs, akkor bizonyítható legyen, hogy a megajándékozott kapta ezt az ingatlant, nem pedig a feketegazdaság által tudott szert tenni rá.


Neked az ajándékozásból eredően illetékfizetési kötelezettséged keletkezhet, majd az ingatlan értékesítése esetén személyi jövedelemadó-fizetési kötelezettség. Az utóbbi függ attól, hogy melyik évben került tulajdonodba az ajándékként kapott ingatlan, valamint annak szerzéskori értéke (illetékkivetés esetén az illetékkiszabáshoz meghatározott értéke, ennek hiányában az eladáskor kapott bevétel 75 %-a), valamint attól is, hogy melyik évben értékesíted, és mennyiért. Ez által kell meghatározni, hogy keletkezik-e belőle adóköteles jövedelmed.


Ha 10 millió volt a "hivatalos" értéke az ajándéknak, és erre vetették ki az illetéket, de Te pld. 8 millióért adod el, akkor nem keletkezik belőle adóköteles jövedelmed, nem kell vele foglalkozni. ( 8 millió - 10 millió = 0 adóköteles jövedelem)

Abban az esetben viszont, ha nem volt illetékkivetés, akkor a szerzéskori érték nem 10 millió forint lesz, hanem az értékesítés által kapott bevétel (8 millió) 75 %-a, tehát 6 millió forint lesz. Így 2 millió forint adóköteles jövedelmed lesz belőle (8 millió - 6 millió).


A fentieken kívül van lehetőség az adóköteles jövedelem további csökkentésére százalékos mértékben, ami viszont attól függ, hogy az ajándékozás és az értékesítés között hány év telt el. Ha már több, mint 15 év (inkább 16!), akkor adómentessé vált már.


Tehát konkrét számok, dátumok nélkül nem tudok én sem pontos adatot mondani.

2013. febr. 22. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!