Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Családi adókedvezmény visszaig...

Családi adókedvezmény visszaigénylése, hogyan?

Figyelt kérdés

Segítséget szeretnék kérni. Anyukám tavaly nem kérte az adókedvezményt 1 gyerekre járna neki. De nem tudott róla. Most szeretné visszaigényelni a bevallásban.Hogyan lehet ezt? Hová kell és mit beírni?

köszönöm!!!


2013. febr. 5. 07:35
 1/9 anonim ***** válasza:

Ha 1 gyermek után jogosult családi kedvezményre, akkor annyi hónapszor 62.500 Ft-ot írjon a bevallásba be, ahány hónapra jogosult volt erre a kedvezményre. Jogosultsági hónapnak az számít, amelyre családi pótlékra is jogosult volt a gyermeke után. Ha egész évben, akkor 12 hó x 62.500 Ft-ot írjon be a bevallás 21. sor "d" oszlopába.

Arra figyeljen, hogy ennek a sornak az összege ne haladja meg a 20. sor "d" oszlopában szereplő összeget. Maximum annyi legyen, több nem. (nem mehet át az adóalap mínuszba!)

2013. febr. 5. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

nagyon aranyos vagy!!!!! köszönöm szépen!!!

anyukám juniustól dolgozott,akkor 7 hónappal szoroztam be a 62500 at.

kell emellé valami papír még? vagy csak mi ezt így kiszámoljuk, és van egy 3.as melléklet amin a kedvezmény érvényesítéséhez, amit kitöltünk és ennyi?

2013. febr. 5. 09:20
 3/9 anonim ***** válasza:

Ha Anyukád júniustól dolgozott, attól még januártól járhat részére a kedvezmény. A kettőnek semmi köze egymáshoz.


Ha 2012. januártól kezdődően december hónapig bezáróan családi pótlékra jogosult volt 1 gyermek után, akkor 12 hó x 62.500 Ft = 750.000 Ft adóalapot csökkentő családi kedvezményre jogosult függetlenül attól, hogy mennyi hónapot dolgozott abban az évben. Még akkor is ennyire lenne jogosult, ha egyáltalán nem dolgozott volna, de van adóköteles jövedelme. Tehát nem kell hozzá dolgozni, csak legyen adóköteles jövedelem, ami után ezt a kedvezményt igénybe tudja venni.


A fent, általam már leírt korlátra figyelj csak. Ha az adóalapod ( 20. sor "d" oszlop) "csak" 650 ezer forint, de 750 ezer forint kedvezményre vagy jogosult, akkor a 21. sor "d" oszlopába maximum 650 ezer forintot írhatsz, hiába vagy jogosult nagyobb összegű kedvezményre, mert az adóalap nem mehet át mínuszba.

2013. febr. 5. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Elfelejtettem írni, hogy nem kell hozzá semmit csatolni, csak a 1253-03-as számú pótlapot kell kitölteni hozzá értelemszerűen.


Megjegyzem még: ha Anyukád nem tudja teljes egészében kihasználni ezt a kedvezményt, mert nincs annyi adóköteles jövedelme ami után tudná, akkor lehetséges az, hogy egy másik jogosult vegye igénybe az általa nem tudott részt. Másik jogosult a gyermek másik szülője lehet, ha a háztartásotokban él, vagy az Anyukád háztartásában élő élettársa még akkor is, ha nem vér szerinti szülője a gyermeknek.


Ha Anyukád egyedülálló, akkor ugye erre nincs lehetőség, valamint akkor sem, ha van ugyan élettársa, de az egyedülállóknak járó magasabb összegű családi pótlékot kapta Anyukád a gyermek után abban az évben.


Remélem tudtam segíteni.

2013. febr. 5. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a segítséged!! hasznos volt!

időközben beszéltem a nav-val, adószám miatt, és gondoltam ha beszélek velük rákérdek, és ugyanezt mondták, viszont hogy említettem nekik, hogy júniustól dolgozott, és így 7 hónapra jár, csak "bólogattak" igen igen... akkor most nem értem, vagy csak elsiklott a fülüknél??? :)

köszönöm még egyszer!!!

2013. febr. 5. 15:06
 6/9 anonim ***** válasza:

Szerintem nem figyeltek eléggé oda.

Hidd el Nekem - amióta Magyarországon van személyi jövedelemadó, azóta ezzel foglalkozom - hogy nem csak 7 hónapra jár. Azokra a hónapokra jár, amelyekre családi pótlékra is jogosult volt. Sőt, továbbmegyek, nem is kell, hogy családi pótlékot kapjon, elég ha a családi pótlékra jogosultsága fennállna!


A családi kedvezményre vonatkozó paragrafus alkalmazásában jogosultsági hónap az a hónap:

"... amelyre tekintettel a családi pótlékra való jogosultság fennáll,..." Ez pontosan a törvény szövege, ez pedig egyértelmű!


Nem köti munkaviszonyhoz, és semmihez sem ennek a kedvezménynek az igénybe vételét.


Volt régen (lehet, hogy hallottál már róla) az alkalmazotti kedvezmény, majd adójóváírás néven futott.

Ennek a kedvezménynek volt feltétele a munkaviszony, és csak azokra a hónapokra járt, amelyben a munkaviszony legalább 1 napig fennállt.


De a családi kedvezménynél ilyen kikötés nincs, és ahogy már említettem, akkor is jár, ha nem munkával szerezte valaki a jövedelmét.

2013. febr. 6. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
nagyon hálás vagyok a segítségedért kedves válaszoló! :-) :-) megbis csináltuk,így ahogy mondtad!! szép napot!!
2013. febr. 6. 13:46
 8/9 Nonfy válasza:

Sziasztok.Nem tudom,hogy jól értelmeztem-e a beszélgetéseteket.De ha nekem az adó megállapításánál figyelembe vett adóalapom:642149 Ft

Akkor én még a 750 000 Ft különbözetét vissza tudom igényelni?

2014. jan. 17. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:

Nekem is kéne egy kis segítség!

Volt párom igényelné vissza az adókedvezményt, de mi a gyermekkel tavaly augusztusban kijelentkeztünk tőle. Ő csak addig tudná visszaigényelni, míg egy címen voltunk? Vagy visszatudná az egész évet? Családipótlékot is én kapom szeptember óta!

Köszönöm a segítséget!

2014. jan. 21. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!