Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » SZJA 2012. Termőföld értékesít...

SZJA 2012. Termőföld értékesítés adója?

Figyelt kérdés

2011-ben testvéremmel örököltünk több kisebb földterületet, illetve egy lakóingatlant 50-50%-ban. A 42000Ft-os közjegyzői díjat én fizettem ki (az erről szóló számla az én nevemre van kiállítva).


Ezek közül az egyik termőföld területet 2012-ben értékesítettük 200eFt-ért. A vagyonszerzési illeték alapja 100eFt-ot volt.


Kérdésem, hogy hogyan kell adóznom nekem ezután?


Éves jövedelmem, adóalap kiegészítéssel 7M Ft körül van, tehát mindenképp adóköteles az így szerzett jövedelmem.


Helyes-e az elgondolásom:


100000 bevétel


- 50000 a vagyonszerzési illeték alapja/rám eső része

- 42000 közjegyzői díj

----------------------------


8000 a jövedelem, ami után nekem a 16% adó fizetnem kell?


Illetve ha a későbbiekben értékesítjük pl a családi házat, akkor ott is elszámolhatom a 42000-es közjegyzői díjat?


Köszönöm szépen a segítséget előre is!



#szja 2012 #örökölt ingatlan értékesítés adója
2013. febr. 6. 10:15
 1/1 anonim ***** válasza:

Az elgondolás, levezetés jó, DE! a szerzéskor felmerült költségeket is arányosítanod kell. Nem "csak" úgy, hogy 50-50 %. A közjegyzői díjat Te fizetted ugyan, de ez nem csak az eladott termőföld közjegyzői díja volt, hanem a többié is, és a lakóingatlané is. Határozz meg egy vetítési alapot, amely alapján arányosítasz. Erre tökéletesen megfelel a terület m2-es bontása.


És itt jön be a későbbi családi ház értékesítése. A vetítési alap alapján már meglesz a családi házra "eső" közjegyzői díj is, amit majd annak értékesítésekor vonhatsz le a bevételedből költségként.


Ez vonatkozik a vagyonszerzési illetékre is!!!!!!!! Az sem csak a termőföld után lett kivetve, igaz? Hanem úgy összességében...

2013. febr. 7. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!