Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » 800. 000-ért eladtam a kocsima...

Kiki01 kérdése:

800. 000-ért eladtam a kocsimat tavaly, egyébként gyesen vagyok. Kell-e emiatt adóívet kitöltenem?

Figyelt kérdés
2013. febr. 25. 16:06
 1/6 anonim válasza:
Ez engem is érdekelne, meg sem fordult a fejemben, hogy adóznom kellene. Én is eladtam a kocsimat, de vettem egy másikat is, ami után meg regisztrációs adót kellett fizetnem. Ne már, hogy még az eladást is megsarcolják!
2013. febr. 25. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Meg kell határoznod, hogy származik-e az eladásból adóköteles jövedelem.


A képlet a következő:

Eladásért cserébe kapott bevétel

- Megszerzésre fordított összeg, átruházással kapcsolatos kiadások

= adóköteles jövedelem


Megszerzésre fordított összeg: A gépkocsi vásárlásáról szóló szerződés, vagy számla, öröklés esetén a hagyatéki eljárásban megállapított érték, ajándék esetén az illetékkiszabás alapjául szolgáló érték stb.

Ha a megszerzésre fordított összeg nem állapítható meg (pld. nincs számla, szerződés róla stb.), akkor a bevétel 25 %-a számít jövedelemnek.

Átruházással kapcsolatos kiadás lehet például egy ügyvédi költség, kötelezően fizetendő illeték stb., amit hitelt érdemlően tudsz bizonyítani. Hasra ütés ilyen esetekben nincs!


Ha megvan az adóköteles jövedelem, akkor annak 16 %-a az adó összege.

Viszont nem kell megfizetni az év során együttesen ingóságértékesítésből származó jövedelem adójának a 32 ezer forintot meg nem haladó részét.


Tehát ki kell találni, hogy milyen módon tudod a megszerzésre fordított összeget igazolni, vagy sem, és az alapján kell meghatározni az adóköteles jövedelmet.


A kérdezőnek mondom csak, hogy ha nincs a kocsi vásárlásáról semmiféle elfogadható bizonylata, hogy mennyiért vette annak idején, akkor a 25 %-os jövedelemmeghatározást tudja csak alkalmazni, ebben az esetben visszafele számolva pedig pont 800 ezer forint árbevételnél nincs még adófizetési kötelezettség, és bevallani sem kell az SZJA törvény 11. §. (3) bekezdése alapján.

2013. febr. 26. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszi szépen!
2013. febr. 26. 16:25
 4/6 Licu válasza:
Azért milyen felháborító akármilyen esetben is, ha kell akármennyi adót is fizetned egy autó eladásért - hiszen az autót annak idején a már 100x lenyúlt nettó nettó nettó jövedelmedből, megtakarításodból vetted, akkor ha sokkal kevesebbért eladtad amennyiért anno vetted - hiszen tudjuk, hogy semminek nem romlik úgy az értéke mint egy autónak - miért kellene utána adóznod. Eladtad, mert most már nem engedheted meg magadnak az autót, az értéke több százezerrel kevesebb, esetleg hitel is volt rajta.... de a kis pénz amit kapsz érte, ADÓZZ!!! Bocs az off-ért
2013. márc. 3. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Sőt! Ha ajándékba kapod, az után is kell adóznod!
2013. márc. 4. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nem, nem. Utolsó kettő téved.


Nem adózol olyan jövedelmed után, amelyet már egyszer leadóztál. Azért kell úgy kiszámolni, hogy kapott ár a gépjárműért abból levonva a beszerzési ár (ezt már leadóztad). És ha a kettő különbözete pozitív összeg (ez a le nem adózo rész), akkor annak kéri az adó részét az állam. Tehát nem adózod le azt, amit már leadóztál egyszer. Csak a "hasznot". Ha nincs pozitív különbözet, akkor nincs is haszon, tehát nem kell fizetni sem, és bevallani sem. (Ez az eset az, amikor kevesebbért adtad el, mint amennyiért annak idején vetted.)


Az ajándék, mint olyan, magánszemélyek között mentes a személyi jövedelemadó alól!

2013. márc. 5. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!