Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Van itt a fórumon köztetek...

Van itt a fórumon köztetek olyan akitől egy társas vállalkozás irat megőrzési kötelezettségével kapcsolatban kérdezhetnék?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy vannak iratok, bizonylatokat amiket 5(+1) évig kell megőrizni, megint másokat meg 8(+1) évig és 10(+1) évig; illetve vannak olyanok is amiket legalább 50 évig, de abban nem vagyok biztos, hogy melyik körbe konkrétan melyik iratanyagok tartoznak.

Főként az 5,8,10 évig megőrzendőkkel kapcsolatban szeretnék kérdezni, és gyakorlatilag az érdekelne, hogy egy esetleges idei ellenőrzés során milyen iratokat és hány évre visszamenőleg kell tudni felmutatni.

Mielőtt konkrét kérdéseket írnék, gondoltam, előzetesen érdeklődöm, hogy ezen a fórumon van-e köztetek valaki aki naprakész és pontos ismeretekkel rendelkezik ezen a téren.

Tudtok segíteni?



#társas vállalkozás #Számviteli Törvény #bizonylatok megőrzése #megőrzési kötelezettség #megőrzési határidők #adó törvények
2013. ápr. 9. 14:11
 1/9 anonim ***** válasza:
Inkább egy könyvelőt kellene megkérdezni.
2013. ápr. 9. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Hát kérdeztem én könyvelőt is, de ő is csak a fő szabályokat idézte a törvényekből, azokat amiket magam is megtaláltam. Konkrét kérdésre nem sikerült egyértelmű választ kapnom, pedig a lényeg éppen a törvények értelmezésében lenne.

Pl. meddig kell egy mérleget, adóbevallás megőrizni?

Vagy meddig kell egy leltári összesítőt, vagy készletselejtezési jegyzőkönyvet megőrizni, stb?

A könyvelők többnyire csak az 5 éves megőrzési kötelezettséget mondják, de azért ez nem csak ennyiből áll.

Gondolom.

2013. ápr. 9. 14:36
 3/9 anonim ***** válasza:
légyzsives dobj priviben mail címet átküldöm az erről készített tájékoztatómat, az ügyfeleimnek készült.
2013. ápr. 9. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a felajánlást, elküldtem az e-mail címemet.
2013. ápr. 9. 15:58
 5/9 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom, hogy 8 évig, ha a Számviteli tv. hatálya alatt állsz. Az általános megőrzési idő tényleg 5 év, viszont a Számviteli tv. felülírja ezt.
2013. ápr. 9. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Utolsónak:

Köszönöm, én úgy tudom egy társas vállalkozás biztosan a számviteli törvény hatálya alá tartozik.

Tehát a válaszod szerint akkor legalább nyolc évig meg kell őrizni minden dokumentumot, bizonylatot.

Azaz figyelembe véve, hogy most 2013-at írunk, egy vállalkozás be kell, hogy tudja mutatni a 2004-2013 időszakban keletkezett bizonylatait, bevallásait, stb.

Ennek értelmében ha iratanyagokat akar selejtezni, akkor idén csak a 2003, és az azelőtti évek anyagait selejtezheti. Feltéve, hogy akkor már működött.

Jól értelek?

2013. ápr. 9. 16:53
 7/9 anonim ***** válasza:

De nem tudom MILYEN GT-RŐL VAN SZÓ és esetleg EVA vagy KIVA alapján vezeted a nyilvántartásokat.

Adózás rendjéről szóló tv. ugye 5 évet ír elő, mivel az adómegállapítási jog 5 év után elévül. Eddig az ideig kell megőrizni minden beszámoló, bevallást igazoló iratot; számlát, nyugtát, szerződést stb. DE a Számviteli törvény ugyanerre 8 éves időintervallumot ír elő és ezért ezt kell alkalmazni.

Így a 2004-es bevallás iratai az elsők, amit most őrizned kell, 2013 végéig.

2013. ápr. 9. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2013. ápr. 10. 07:13
 9/9 anonim ***** válasza:

Az adózással kapcsolatos iratokra 5 év a megőrzési idő. Ha önellenőrzöl, akkor onnantól kezdődik az elévülési idő kezdete.

Viszont a számviteli törvény néhány bizonylatra ettől eltérő elévülési időt határoz meg.


A könyvviteli elszámolást közvetlenül és közvetetten alátámasztó számviteli bizonylatokat (főkönyvi karton, részletező nyilvántartások) legalább 8 évig olvasható formában, visszakereshető módon kell megőrizni. Ettől eltérően, az üzleti évről készült beszámoló és az azt alátámasztó főkönyvi kivonat, leltár, értékelés esetében a megőrzési kötelezettség 10 év.


A bér és munkaügyi nyilvántartásokat ma már nem lehet selejtezni.

Ezek tartoztak az "50 évesbe".

2013. ápr. 10. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!