Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Megbízásos szerződésnél...

Josefinho kérdése:

Megbízásos szerződésnél milyen adózások vannak jelen esetemben?

Figyelt kérdés

üdv. Magánszemély vagyok. Megbízásos szerződéssel nyújtanék cégeknek, illetve magánszemélyeknek szolgáltatást. Hirdetési szolgáltatásról van szó. Nem folyamatos, tehát nem havonta folyamatosan történik a megbízás. Egy megbízás nem kerülne többe 10.000 Ft-nál. Milyen, és mennyi adót kell ez után fizetni? Egyetemista vagyok, nappali tagozatos hallgató.


Köszönöm előre is a válaszokat.



2013. máj. 29. 11:26
 1/2 anonim ***** válasza:

A megbízási jogviszonyból származó jövedelem adózás szempontjából önálló tevékenységből származónak minősül.

A megbízási díjat kifizető köteles a megbízási díj nagysága és a megbízási díjjal javadalmazott időszak alapján meghatározni, hogy keletkeztet-e biztosítási viszonyt a szerződés, vagy sem.

Ha keletkeztet, akkor minden járulékot levon a megbízási díjból, akár egy munkaviszonyos esetén. Ha nem, akkor csak SZJA-t von belőle, valamint EHO-t fizet utána.

Biztosítás akkor keletkezik, ha az egy hóra számfejtett megbízási díj a minimálbér 30 %-át eléri.


Az önálló tevékenységből származó jövedelemnél van költségelszámolási lehetőség. Kétféle: Tételes, ekkor a költségeket a nevedre szóló bizonylattal tudni kell igazolni, és levonhatod a bevételedből. 10 % költséghányados a másik, ebben az esetben nem kell semmit igazolni, a bevétel 10 %-ára rámondjuk, hogy költség volt.


A Te eseted olyan lenne, hogy minden cégnél egy alkalomról lenne szó időintervallum nélkül. A megbízási díjad alkalmanként maximum 10 ezer forint lenne.

Ez alapján nem keletkezik biztosítási jogviszony, tehát csak SZJA-t vonnak a díjból, valamint a cég megfizeti utána még az EHO-t.

Az SZJA mértéke 16 %, de ezt nem a bevétel, hanem a jövedelem után kell fizetni.

Nálad bevétel a megbízási díj, amelyből a költségeidet levonhatod a fent említett két módszer közül az egyik meghatározásával (amelyik Neked kedvezőbb). A maradék lesz a jövedelem, az után kell fizetni a személyi jövedelemeadót.

A kifizető ezt köteles levonni, ha nem kifizetőtől származik a megbízási díj, akkor Te vagy köteles negyedévene meghatározni a jövedelmed, és befizetni az államnak az SZJA-t, valamint adott esetben az EHO-t.

2013. jún. 3. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ, sokat segített :)


Annyit még megkérdeznék, hogy ha mondjuk több megbízásom is van, és úgy eléri a minimálbér 30%-át, akkor mi van?


Illetve mennyi az EHO mértéke, 27%?


Illetve, mi van ha magánszemély fizet nekem? Akkor nekem kell befizetni a SZJA-t és az EHO-t is, ugye?

2013. szept. 5. 15:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!