Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ez tényleg így van? Levelezése...

Ez tényleg így van? Levelezésemet a bérszámfejtővel csatolom.

Figyelt kérdés

Segítségedet szeretném kérni, az adójóváírásommal kapcsolatban.

Múlt hónap elején leadtam Nektek, hogy már szeptembertől nem kérem a 11340Ft-os adójóváírást, mert az augusztusi bérpapíromon 1169255Ft bruttó bér összeg szerepelt.

A most megkapott szeptemberi bérlapon az alábbi visszavonást látom, amit nem értek, hogy miért keletkezett.

TBB Adójóváírás -5.544

TSV Szja-előleg 31167 /-5544= 25623 ez az alapbéren 18%-a/



A VÁLASZ PEDIG :


Mivel lemondtad az adójóváírást így a rendszer elkezdte korrigálni a túllépést! Sajnos sokan abba a hibába esnek, hogy azt gondolják, hogy ha 1 250 000 Ft elérése előtt lemondják akkor minden rendben van. Sajnos nem! Mivel túlléped ezt az összeget, ezért te nem lettél volna jogosult havi 11 340 Ft-ra csak kevesebb összegre. Vagyis te most többet igényeltél, mint amire jogosult lennél. A rendszer ezért elkezdte visszavonni azt ami jogosulatlanul lett kiadva. Ez azért jó, mert így adóbevalláskor nem lesz akkor, illetve nem is lesz adóhátralékod! Amennyiben nem szeretnéd, hogy ez most korrigálva legyen akkor egy üres A/4 lapra le kell írnod, hogy nem kéred a korrekciót, de akkor adóbevalláskor egy összegben kell az apeh felé befizetned, ami szerintem sokkal rosszabb, mintha most havi szinten lesz korrigálva az adójóváírás!


Az SZJA előleg esetében két sáv van: 18 és 36%. Mivel a te béred még nem haladja meg az 1 900 000 Ft-ot, ezért te a 18%-os sávba esel! Ez így jó!


2009. okt. 9. 11:34
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

A bérszámfejtő tökéletesen leírta a választ.

Nem addig jár 11340 Ft, míg el nem éred az 1250000-ot, hanem ha éves szinten nem éred el a határt, akkor jár havonta 11340 Ft.

Mivel jan-aug 11340 Ft-ot kaptál (pedig időarányosan kevesebb járt volna) havonta adójóváírás címén, ezért most korrigálni kell, hogy ne év végén kelljen egy összegben sokat befizetned.

2009. okt. 9. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Én ugy tudom, (lehet, hogy rosszul), hogy a munkáltató adóELŐLEGET köteles vonni az összes adóalapba tartozó bérjellegű jövedelmekből. Amikor te lemondtad az adójóváírást, ezt a tényt rögzítették a bérszámfejtő redszerükben. Az adójóváírás 1.250.000 ft-os jövedelhatárig jár, azt meghaladó rész 18%-a már adótartozás. Nem tudom, hogy hogyan működik a bérszámfejtő rendszeretek, de az adójóváírásra jogosító összeghatár elérésekor automatikusan le kell(ene) állnia a nyilatkozatod nélkül is. A többletkedvezményt az évvégi adóELSZÁMOLÁSkor kell rendezni, és nem évközben. Ha úgy fogsz nyilatkozni, hogy a munkáltatódat kéred meg a 2009-es adóvégelszámolásra, akkor majd 2010. májusában visszavonják a nettó béred 15%-nak erejéig max. 3 hónap(+1) alatt, vagy önadózóként megfizetetd az APEH-nak 2010.május 20-ig. Szerintem nem lehetne a többletkedvezményt automatikusan levonni a béredből, de lehet, hogy így működik a programotok.
2009. okt. 9. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

2.vagyok

Egy korrekt bérszámfejtő felhívja a dolgozó figyelmét a nyilatkozat leadásakor, hogy az ő besorolási bére alapján nem fog járni az adójóváírás, tehát ne igényelje, mert tartozásként vissza kell fizetni.(Nálunk legalábbis ilyen rendesek a béresek!) Gondolom nem úgy kérted az adójóváírás figyelembe vételét, hogy mindegy mennyi a besorolási béred, 1.250.000 ft-ig jár a havi 11.340, mert ha igen, akkor nálatok a dolgozó tájékoztatása a kedvezményekről= 0

2009. okt. 9. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2009. okt. 9. 21:26
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Szia! A bérszámfejtő válasza teljesen rendben van, és így fogsz Te is jobban járni, az adóbevalláskor nem kell majd egyszerre visszafizetned egy nagyobb összeget, hanem havonta korrigálja majd a rendszer.

A második - harmadik válaszhoz annyit tennék hozzá, hogy többféle bérszámfejtő program és bérszámfejtési mód létezik, van amelyik úgynevezett göngyölített módon számol, vagyis nemcsak az adott havi bért nézi, hanem mindig felszorozza a jövedelmet éves szintre, és ez alapján számol. Ez az a program típus, amelynél automatikusan kikerül(het) az adójóváírás a béredből, ha eléred a jövedelemhatárt. Van azonban egyszerű számfejtési mód is, ami a nem göngyölítve számolja a bért, ilyen esetben a program "nem látja" hogy mikor léped túl a határt.

Azzal meg megint csak vitatkoznék, hogy egy korrekt bérszámfejtő előre szól, ugyanis vannak nagy cégek is, én például egy 3000 fősben dolgozom, szép munka lenne minden egyes dolgozónak egyesével elbírálni a nyilatkozáskor, hogy meg fogja e haladni vagy nem... :)... Ráadásul nem is ilyen egyszerű, mert év elején nem tudhastz előre bizonyos dolgokat (besorolási bér változása, jutalom, bónusz, túlórák, stb...) tehát nem is olyan könnyű előre megítélni.

Na de a léyneg a lényeg, a béred jól lett elszámolva és a bérszámfejtő helyesen válaszolt a kérdésedre. :)

2009. okt. 9. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Ez szomorú mert rosszul esett.

A másik amiért megkérdeztem az meg az hogy van aki ugyanugy akkor modnta le mint én és neki nem került vissza vonásra az az összeg.

Köszönöm a válaszolat.

2009. okt. 11. 04:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!