Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Családi adókedvezmény: már...

Családi adókedvezmény: már kaptam igazolást a dokitól, azzal mit kell csinálni / hová kell beküldeni?

Figyelt kérdés
Inkább a vitaminokról meg a vizsgálatokról tájékozódtam, a támogatásokról még nem... :-))) Szóval meglepődtem, mikor kaptam egy igazolást, de nem tudom, mit kell csinálni vele, és a netes könyvelős szövegeket nemigen értem. Segítenétek? Mit kell tudni róla, ki veszi igénybe (asszem én, mert nem vagyunk házasok), kinek kell a kezébe nyomni? (A bevallásomat sem én csináltam, nem értek a témához...)

2013. jún. 26. 15:33
 1/3 anonim ***** válasza:

A családi adókedvezmény igénybevételéhez egy nyomtatványt kell kitölteni és leadni a munkahelyeden (és a párod munkáltatójával is le kell igazoltatni).


[link]


A doki által kiadott igazolást őrizd meg, majd jövő májusban hozzá kell majd csatolni az adóbevalláshoz.

2013. jún. 26. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az orvosi igazolást sehova nem kell csatolni, még az adóbevalláshoz sem!

Meg kell őrizned az adó elévülési idejéig a bevallással együtt, mivel egy adóellenőrzés alkalmával kérheti Tőled azt a hatóság.


A családi kedvezmény egy adóalapot csökkentő kedvezmény, és alapból annak jár, aki gyermekre tekintettel családi pótlékra jogosult lenne. Tehát nem feltétel az, hogy kapj is családi pótlékot, elég ha a jogosultságod fennállna rá, ha kérnél.


Egy kedvező dolog ebben az, hogy magzat esetén is kérhető, a terhesség 91. napjától jár az anyának, vagy a vele egy háztartásban élő házastársának. Az élettárs év közben nem kérheti magzatra a kedvezményt még akkor sem, ha vér szerinti apja. Év végén az adóbevallásban viszont már igen, csak év közben nem!


Tehát, ha Te az igazolás alapján június hónapban (bármelyik napon) betöltötted a terhességed 91. napját, akkor már június hónaptól jár a kedvezmény. Ahhoz, hogy ezt érvényesíteni tudd, arra a helyre kell leadni egy nyilatkozatot, ahonnan jövedelmet szerzel. Nyilatkozol, hogy melyik hónaptól kéred, és a munkáltató/kifizető köteles azt figyelembe venni az adóelőleged kiszámításánál.

Ha év közben nem kéred (ez a Te döntésed függvénye), akkor sem vész el a kedvezmény, élhetsz vele az év végi adóbevallásban utólag.


Ha az egyik jogosult (mondjuk Te), nem tudod valamiért igénybe venni a Neked járó kedvezményt, mert például nincs jövedelmed, vagy annyira alacsony, hogy nem tudod teljes mértékben kihasználni az összeget, akkor egy másik jogosulttal (például a házastárs, élettárs), azt megoszthatod, vagy akár a teljes - Neked járó - kedvezményt helyetted érvényesítheti. Év végén az adóbevallásban mindenféleképpen, év közben csak meghatározott kör, meghatározott feltételekkel.


A családi kedvezmény összege 1-2 gyermekes család esetén gyermekenként havi 62.500 Ft adóalapot csökkentő összeg. Ez minden olyan hónapra jár, amely hónapra jogosult vagy/jogosultak vagytok családi pótlékra, plusz a magzati időszak, amiről eddig beszéltem. Ez akkor is jár az adott hónapokra, ha nem munkával szerezted a jövedelmed. Tehát nem munkaviszony kell ahhoz, hogy érvényesíteni tudd, hanem jövedelem! Bármilyen, bárhogyan megszerzett.:)

Mivel adóalapot csökkent, logikusan ez által kevesebb lesz a fizetendő adókötelezettséged, vagy a levont adóelőleg összege is.

Ha van kérdés, akkor kérdezz bátran!

2013. jún. 27. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Az #1 vagyok,elnezest ha felreerthetoen fogalmaztam...az orvosi igazolast az adozonak a maganal tartott adobevallashoz kell csatolni,termeszetesen a hatosagnak bekuldeni nem kell...
2013. jún. 27. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!