Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » A családi adókedvezményt...

A családi adókedvezményt vissza lehet igényelni akkor is ha nem az én nevemre érkezik a családi pótlék?

Figyelt kérdés
Élettársam nevére érkezik a csp,két gyermekünk van.Mekkora összeget fogok visszakapni adóbevallásnál ha 98 ezer a brutto fizetésem?
2013. szept. 29. 10:04
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Annak kell kapni a családit aki az adókedvezményt igényli. Havi 10 ezer, év végi adóbevallásban igényelheti.
2013. szept. 29. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Igen visszalehet utólag, ha egyébként is jogosult volnál a gyermekek után családi pótlékra.

Nem kell, hogy a Te nevedre menjen a családi pótlék, ugyanis az is jogosult lehet rá, aki nem kap családi pótlékot, de ha kérne, akkor járna neki. Ez nem vicc!


Az adóbevallásnál a háztartásodban nevelt gyermekek után jogosult vagy családi kedvezményre, még akkor is, ha nem a vér szerinti gyermekeid, és akkor is, ha "csak" élettárs vagy. Ebben az esetben kizárólag az adóbevallásnál élhetsz ezzel a lehetőséggel.


Mivel írod, hogy két gyermeketek van, ezért gondolom, vér szerinti gyerkőceid. Ha azok, akkor akár év közben is igényelhetsz utánuk családi kedvezményt. Teljesen mindegy, hogy kinek a nevére megy a családi pótlék...


Ha minden hónapban pontosan ennyi a bruttó béred, akkor 12 hónap x 15.680,- Ft adót vonnak Tőled, amit nem kellene, ha év közben igényelnéd a családi kedvezményt. Így ezt most feleslegesen befizeted az államnak, de az adóbevallásnál visszaigénylésbe mész át. Ez összesen: 188.160,- Ft-ot jelent plusszban. Ez akkor igaz, ha a párod nem kapott év közben családi kedvezményt. Ha kért, akkor az összeg az általa igénybe vettel korrigálódik!

2013. szept. 30. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 heady1986 válasza:
Tehát ha nem az én nevemre jön a családi pótlék akkor is kérhetem a munkáltatótól, hogy igénybe szeretném venni? Az neki kevesebb befizetéssel jár?
2013. szept. 30. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Ha egyébként is jogosult vagy a családi kedvezményre, akkor miért ne kérhetnéd?

A férjem nevére jön a csp., mégis én kértem a családi kedvezményt.


Családi kedvezményre az jogosult, aki a háztartásában gyermeket nevel, és ha kérné, akkor utána jogosult lenne a családi pótlékra.

Ugye két szülő esetén, akik vér szerinti gyermeküket egy háztartásban nevelik, jogosultak családi pótlékra is. Az egy dolog, hogy kinek a nevére folyósítják azt. Mivel jogosultak családi pótlékra, ezért családi kedvezményre is. Ez vonatkozik, mind házastársakra is, mind élettársakra is. Élettárs akkor nem érvényesítheti ÉV KÖZBEN!!!!! a családi kedvezményt a párja gyermekei után, ha nem a vér szerinti gyermekei neki. Mivel ilyen esetben családi pótlék sem illetné meg.


Viszont! Év végén már a "jogosulatlan" élettárs is érvényesíthet családi kedvezményt a "hozott" gyermekekre - párja gyermekeire tekintettel - mert az adótörvény azt megengedi. De csak az év végi adóbevallásnál van ez a lehetősége, év közben nem!

2013. okt. 1. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

"Az neki kevesebb befizetéssel jár?"


Az állam fele igen, de amennyivel kevesebbet fizet az államnak, annyival többet kapsz Te a kezedbe.


Abban az esetben, ha valaki nem teljesen hivatalosan kapja a fizetését, vagy csak részben kapja hivatalosan, nem ajánlom, hogy év közben kérje a családi kedvezményt, ugyanis fura módon, valahogy elnyelődik ez a kedvezmény, és a dolgozó ténylegesen nem kapja meg, nem visz annyival többet haza. Ilyen esetben meg kell várni az év végi adóbevallást, és inkább egy összegben utólag érvényesíteni azt, mert akkor biztosan hozzá is jut a dolgozó a pénzéhez!

2013. okt. 1. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 heady1986 válasza:
Én úgy tudom, hogy már nem lehet visszaigényelni az adókedvezményt csak jóváíratni.
2013. okt. 2. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Rosszul tudod.

Az adóbevalláskor az igénybe nem vett kedvezményt utólag érvényesítheted, tehát ha volt év közben Tőled adóelőleg levonva (ami szinte 100 %, hogy igen), akkor annak mértékéig visszaigényelhetsz, ha van kedvezményed.


Év közben a munkáltató visszamenőleg nem tudja megadni az igénybe nem vett kedvezményt, de éppen ezért van az év végi adóbevallásnál ez a lehetőség. Így nem vész el a kedvezmény.

2013. okt. 3. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ,bár én azt hittem,hogy két gyermek után havi 20 ezer forintot kapunk....vagyis egy év alatt 12*20 ezer.
2013. okt. 4. 08:18
 9/11 anonim ***** válasza:

A havi 20 ezer két gyermekre, az az adóra átszámított kedvezmény maximális összege, ha van havonta 125.000 Ft bruttó jövedelmed, amelyre érvényesíteni tudod teljes egészében. Ha megnézed, akkor ez pontosan 2 fő x 62.500 Ft adóalap-csökkentő összeg.

A hvi 125.000 Ft adóalapod lecsökken 2 fő x 62.500 Ft-tal, tehát 0 lesz az adóalapod, ami után nincs adólevonás! Ha nem lenne a kedvezményed, akkor ebből a jövedelemből pontosan 20 ezer forint adót vonnának le. Tehát ott van a "megspórolt" 20 ezer forintod.


De ha az adóalapod kevesebb, mint 125.000 Ft, akkor az igénybe venni tudott adókedvezményed is arányosan kevesebb! Nem de bár?

2013. okt. 8. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 heady1986 válasza:
Részemről az utolsó kérdés: októbertől igénybe szeretném venni az családi adókedvezményt. Eközben nekem van letiltásom 10808 Ft. Ezt szeretném ebből letudni. ! órás minimálbéres vagyok. Lehetséges, hogy szólok a fönöknek hogy amit nem kell befizetnie azt utalja el a behajtónak. Szabályos ez? vagy csak az ő jó indulatán múlik?
2013. okt. 8. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!