Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Tb nem fizetés esetén, mikor...

Tb nem fizetés esetén, mikor és milyen mértékben hajtják be az emberen, ha időközben igénybe vett egészségügyi ellátásokat?

Figyelt kérdés

Hosszas munkanélküliségem kapcsán én (marha) is elkövettem azt a hibát, hogy nem fizettem saját magam után a TB-met. Ezen időszak alatt többször voltam a háziorvosnál és a diabetológián, egyszer teljes kivizsgáláson kardiológián. Mai nap a diebetológusom közölte: jelzi a gépe, nincs rendbe a TB-m. :-(

Mi következik ezek után? Talán nem kapok ellátást, ill. kiszámlázzák nekem? A gyógyszereimet kitudom váltani támogatással?

Olvastam fórumhozzászólásban, az orvosnál hiába jelzi, attól még nincs semmiféle szankció, amíg én magam nem megyek be az Apeh-hez (Nav-hoz) és nem hívom fel rá a figyelmüket.

Jelenleg nem bírnák kifizetni semmilyen extra nagy összeget. :-(

Csak az elmaradt TB-t + a kamatot hajtják be, vagy ezen felül az igénybe vett egészségügyi szolgáltatások árát is?



2013. nov. 29. 01:34
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
49%
Én saját tapasztalatom kapcsán tudok csak nyilatkozni, nem jártam suliba és 2 év után kiküldtek 160 000ft csekket mondom ez mi ez? Kifizettem mert rám terhelik, igaz én nem voltam orvosnál, azt tudom, hogy nem kötelező igényelni le lehet mondani, de ha valami bajod lesz akkor magadnak kell kifizetni.
2013. nov. 29. 04:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
95%

Az orvosodnak ezt a NAV felé is jeleznie kell (nemcsak veled közölnie)

Ezek szerint te nemcsak hogy nem fizeted a TBt, hanem be sem vagy jelentkezve TB fizetésre (és más jogon sem vagy jogosult)

Attól, hogy nincs jogosultságod, ugyanúgy ellátnak, mintha lenne. Az ellátások összegét sem kell kifizetned.

"Olvastam fórumhozzászólásban, az orvosnál hiába jelzi, attól még nincs semmiféle szankció, amíg én magam nem megyek be az Apeh-hez (Nav-hoz) és nem hívom fel rá a figyelmüket."

Ez nagy hülyeség. Az orvosnak kötelessége a NAV felé jelentenie, hogy rendezetlen a jogviszonyod. De még orvoshoz sem kell menned, úgy is kibukhat. A NAV 5 évre visszamenőleg követelheti az elmaradt járulékokat és azok kamatait. Plusz ha nem te jelentkezel be 200ezer forintra büntethetnek bejelentkezési kötelezettség elmulasztása miatt. Magyarországon nem választás kérdése, hogy fizetsz-e TBt. Ha nem vagy biztosított, vagy egyéb jogon jogosult az eü. ellátásokra, akkor magadnak kell rendezned a jogviszonyod (fizetned magad után) Jelenleg csak az elmaradt járulékokat és annak kamatait hajtja be a NAV, a bírságot nem szokták kiszabni.

2013. nov. 29. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
77%

Munkanélküliként be voltál regisztrálva a munkaügyi központban?

Kérhetted volna, hogy fizessék helyetted a tb-d.

Én is voltam így, suli után gondolta a fene hogy fizetnem kellene nem is fizettem.Másfél év után jött a felszólítás hogy rendezzem... nekem nem egybe küldték ki a csekket hanem hónapokra lebontva.

Azóta munkaügyön beregisztrálva az aktuális tb-m fizeti az önkormányzat, az elmaradottat meg törlesztem én minden hónapba...sajnos nem lehet megúszni, vagy így vagy úgy de behajtják..

2013. nov. 29. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Voltam regisztrálva a munkanélkülin, nyárig, de akkor találtam melót lemondtam. Egy hónapig melóztam, majd megszűnt az is. Nem regisztráltattam a munkanélkülin újra azóta. Felháborító, hogy ott ezt senki nem mondja el! Mi a francot csinálnak akkor, hiszen azon kívül, hogy beviszik a számítógépbe az adataimat, majd ezt kinyomtatják, semmi egyebet. :-((( Miért nem kötelezi őket a törvény arra, hogy felvilágosítsák a "hülye" munkanélkülit erről és hasonló várható helyzetekről?


Olyan kérdésem lenne, jelenlegi helyzetemben mit kell tennem? Milyen lépés lenne a legmegfelelőbb?

Azt megértettem, be kell majd fizetni vagy egyben vagy részletben. Hová menjek evvel elsőre, a munkaügyibe, az önkormányzathoz, a NAV-hoz?

2013. nov. 29. 16:23
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

Először is tisztáznod kellene, hogy mikor voltál biztosított és ellátásra jogosult és mikor kellett volna magad után fizetned.

Munkaviszony alatt biztosított vagy és utána annyi ideig amíg biztosított voltál, de maximum 45 napig még passzív jogon jogosult vagy az ellátásokra.

Az oep.hu-n megtalálod, hogy kik a biztosítottak és kik eü. ellátásra jogosultak.

Ha A TB rendeztetni akarod a járási hivatallal (régebben az önkormányzat rendezte), akkor be kell regisztráltatnod magad a munkaügyiben és az ott kapott igazolással mehetsz a járási hivatalba a TB rendeztetni.

Azt, hogy jogosult vagy-e erre, a szociális törvényben megtalálod (jövedelmi és vagyoni helyzetet vizsgálnak)

Ha jogosult is vagy rá, az eddigi rendezetlen jogviszonyú idődre magadnak kell rendezned a TBd. Visszamenőlegesen nem rendezi a járási hivatal.

A rendezetlen idődre vagy rizikózol, hogy mégsem veszik észre 5 éven belül és nem fizettetik ki az elmaradt járulékot, vagy bejelentkezel a NAVhoz egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésre (a honlapjukon megtalálod a nyomtatványt hozzá)

Ha bejelentkezel és visszamenőlegesen előírják a fizetendő összegeket, kérhetsz rá méltányosságból elengedést, mérséklést, részletfizetést. Ennek a nyomtatványa is fenn van a NAV honlapján.

A késedelmi kamatot majd jövő szeptember körül vezetik fel az adófolyószámládra. Arra akkor kérhetsz méltányossági elengedést (stb-t).

2013. nov. 29. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes felvilágosítást!
2013. nov. 30. 15:44
 7/17 anonim ***** válasza:

2013-11-29 16:58:


Pontosan hol vannak ezek a nyomtatványok? Én nem találom ezt a méltányosságból elengedési nyomtatványt. :(

2014. febr. 9. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
2014. febr. 9. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Elintéztem mindent! :-)

Lejártam a lábam, és nem kevés idő telt el, mire sikerült pontot tennem a végére.


Az önkormányzat nem segített :-(( Nem vállalta át a TB-m fizetését! :-( /mivel van egy autónk és egy fél telkünk/

Bár érdekesek voltak, mert csak szóban utasítottak el. Tanácsolta ismerős jogász, hogy kérjem tőlük írásban is, de bevallom totál elegem volt ebből az egészből... Nagyon megalázó a primitív hivatalnokokkal vitázni, akik meg sem értik miről beszélek, csak szajkózzák a beléjük sulykolt sablonszövegeket.


A NAV-nál kifejezetten kedvesek, segítőkészek voltak! Ráadásul interneten foglaltam időpontot, amit be is tartottak. Öt percet várakoztam csupán!

Magam fizetem ezentúl a TB-met, és részletfizetéssel rendezem a tartozásomat. (erre még nem hoztak határozatot, de állítólag, megszokták adni gond nélkül)

2014. febr. 9. 19:35
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

Ha írásban adtad be a kérelmed a TB rendezésre az önkormányzathoz (a járási hivatal az illetékes az ügyben), akkor írásbeli határozatot kell kapnod, akár elutasítanak, akár kedvezően bírálják el.

Ha meg csak bementél és szóban érdeklődtél, akkor azt mond az ügyintéző amit akar.

A szociális törvényben megtalálod a jövedelmi és vagyoni határokat (lehet, hogy az autó és a telek alatta van a vagyoni határnak) és azt is, hogy kit és kinek a jövedelmét kell figyelembe venni az elbírálás során.

2014. febr. 9. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!