Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ilyen esetben hogyan kell...

Ilyen esetben hogyan kell kitöltenem az adóbevallásomat?

Figyelt kérdés

Közalkalmazottként dolgozom, de mivel nem keresek vele túl sokat, ezért 2013-ban úgynevezett adószámmal rendelkező személlyé is váltam (régen: szellemi szabadfoglalkozásúnak hívták). Lenne pár kérdésem:


1. Tudtommal, ha egyszer is adtam számlát 2013-ban, akkor a 2013-as adóbevallásom kapcsán nem kérhetem a NAV-ot, hogy csinálja meg az adóbevallásomat (ahogy közalkalmazottaknál ez lehetséges, ha jól tudom, ez az egyszerűsített adóbevallás). Ez igaz?


2. Szóval ilyen esetben ugye nekem kell megcsinálnom, vagy magam, vagy könyvelő segítségével?


3. Mi a helyzet olyankor, ha nekem a NAV csak ezt az úgynevezett 1353NY jelű, nyilatkozatot küldte (az egyszerűsített bevallás (1353E) elkészítéséhez (személyi jövedelemadó, egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás és egészségügyi hozzájárulás). Ezt a nyomtatványt kell kitöltenem olyankor is, ha önadózóvá váltam?


4. Vagy kérnem kell a NAV-tól egy másik típusú formanyomtatványt? Ha igen, mi annak a nyomtatványnak a pontos neve?


5. Önadózóként februárig vagy májusig kell leadnom az adóbevallásomat?


Kérlek, segítsetek, mert eddig mindig a munkahelyem készítette el az adóbevallásomat, és most gőzöm sincs, mit hogyan kellene csinálnom.


Hálás köszönet!



2014. jan. 16. 08:23
 1/7 A kérdező kommentje:

Még mielőtt valaki ajánlaná, hogy fáradjak be a NAV-hoz: már voltam, az volt az első dolgom, ahol nem álltak rendelkezésemre, ezért kérdezlek Titeket, hátha bölcsebb leszek. Nem baj, ha szájbarágósan fogalmaztok, adóbevallás-szűzként ezzel járok a legjobban.


Oh, és ha bárkinek van valami további tanácsa, akár számlaadással kapcsolatban, akár adózással, hallgatom! Köszönöm!

2014. jan. 16. 08:30
 2/7 anonim ***** válasza:

Igen, jól gondolod, önadózó leszel. A fent említett nyomtatványok nem jók. 1353-as számú "Bevallás a személyi jövedelemadóról..." lesz a 2013. évi jövedelmek bevallására szolgáló nyomtatvány.


Önadózóként, adószámos magánszemélyként is május, nem pedig február a határidőd.


Adószámos magánszemélyként tudod a dolgod? Vagy arról sincs gőzöd? Tehát, hogy hogyan kell a jövedelmed meghatározni, stb.

2014. jan. 16. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! Most még gőzöm sincs róla,hogy kellene kitöltenem.
2014. jan. 17. 08:06
 4/7 anonim ***** válasza:

Csak nagyon dióhéjban:


Mint adószámos magánszemélyként az ebből származó jövedelmed önálló tevékenységből származó jövedelemnek számít, és az arra vonatkozó szabályok szerint kell belőle a jövedelmed megállapítani.

Vagyis:

Van egy bevételed, amelyből meg kell állapítanod a jövedelmed, amely adóköteles lesz.


Ezzel a tevékenységgel szemben költséget/kiadásokat lehet elszámolni. Ha ezeket levonod a bevételedből, akkor megkapod az adóköteles jövedelmed.


Erre két lehetőséged van:

1./ Tételes költségelszámolás, azaz: a tevékenységgel szorosan összefüggő kiadásaidról gyűjtögeted a nevedre szóló számlákat, és azok összegét levonod a bevételedből. Ha nincs számla, vagy hitelt érdemlő bizonylat, akkor nem vonhatod le a bevételeddel szemben. Hitelt érdemlő bizonylat például egy illeték-kivetés (amelynél tudod igazolni csekkel stb., hogy befizetted), ugye itt nincs számla.


2./ 10 %-os költséghányados elszámolás.

Nem gyűjtögetsz semmilyen számlát, hanem a bevételed 10 %-át levonod belőle, mint költség, tehát a bevételed 90 %-a lesz az adóköteles jövedelmed. Ezt akkor is megteheted, ha egyáltalán nem volt semmilyen kiadásod.


A kettőt váltakozva nem lehet alkalmazni, még az elején el kell döntened, hogy melyik legyen. Ha sok költséged lesz, mint a várható bevétel 10 %-a, akkor érdemes a számlákat gyűjtögetni, és a tételes elszámolást választani. Ha nem tudsz dönteni, akkor év közben lehet a 10 %-ossal számolni, majd év végén áttérni a tételesre a bevallásban, ha az adózás szempontjából kedvezőbb. Persze, ahhoz év közben mégis csak kell számlákat gyűjtögetni, hátha szükség lesz rá.


A kiszámolt adóköteles jövedelem után 16 % az adó mértéke.


A bevallás kitöltési útmutatója is sok segítség, érdemes tanulmányozni.:)

2014. jan. 19. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

"a tevékenységgel szorosan összefüggő kiadásaidról gyűjtögeted a nevedre szóló számlákat, és azok összegét levonod a bevételedből."


Hmm..ez jól hangzik. De mi a helyzet olyankor, ha nagyon drága az eszköz, amivel dolgozok, a bevételem meg nagyon kevés? Gondolom akkor is adóznom kell, arányosan.


Amúgy van egy könyvelő ismerősöm, valószínűleg együtt fogjuk kitölteni a nyomtatványt, hogy hiba ne legyen benne, onnantól már látni fogom, hogy mit hová kell írni.


Nagyon köszönöm a segítségedet :)

2014. jan. 19. 11:31
 6/7 anonim ***** válasza:
Akkor az a helyzet, hogy nem éri meg a tevékenységed, tehát ne űzd! :)
2014. jan. 20. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Igen, ez igaz, de ha az anyagköltséget el tudom számoltatni, és amúgy meg szeretem ezt csinálni, akkor valahol mégsem felesleges, nem?


Persze, jobb volna, ha jól meg lehetne élni belőle, ez igaz :)

2014. jan. 20. 16:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!