Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mennyit kell fizetnem az...

Mennyit kell fizetnem az eladott házam után?

Figyelt kérdés

Sziasztok kicsit bonyolult a történet. Anyukám után örököltem egy családi házat, de annak csak a felét, mert a másik fele anyukám barátjáé volt. A házat eladtuk 32 millióért tehát fejenként 16-16-t kaptunk.


Viszont van olyan törvény, hogy ha örökölt ingatlant 5 éven belül eladunk akkor jó sokat kell belőle adózni. Nah most már az adóbevallásba oda van írva, hogy az ingatlan hagyatéki leltár szerinti értéke:

De a hagyatéki leltárba két érték van, az hogy lakottan 9M és hogy beköltözhetően 15 M.

Nah most akkor melyiket kell kivonni a 16-ból, mert ugye a kettő különbözetéből kell majd adózzak és nagyon nem mind1.


Kszi



2014. ápr. 29. 20:41
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Naptári éven belül kell ingatlanra fordítanod, különben 16% szja ugrik.
2014. ápr. 29. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Biztos, hogy ugrik, ez sajna bele van számolva, 20 éves vagyok, egyenlőre nem akarok saját lakást, már csak az a kérdés, hogy minek a 16%-a?!
2014. ápr. 29. 20:57
 3/11 anonim ***** válasza:
Amennyiben beköltözhetően adtátok el, azaz az adásvételi szerződésben az szerepel, vagy ez deríthető ki belőle, akkor 15M az értéke. Ha az adásvételi szerződésben az szerepel, hogy a ház nem beköltözhetően került eladásra, akkor 9M.
2014. ápr. 29. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Erre nem emlékszem az a baj, csak annyira logikátlannak tűnik, hogy nem lakottan adtuk el, akkor hogy lenne 9m?

Üresen adtuk át a házat teljesen

2014. ápr. 29. 21:23
 5/11 anonim ***** válasza:
teljes mindegy a hagyatéki leltári érték. Ami az adásvételi szerződésben van összeg, amit kaptál képzhez, annak a 16%-s ugrik, ha nem költöd ingatlanra a pénzt 1 éven belül.
2014. ápr. 29. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

De nem mind1, mert az adóbevallásnál be kell írni az összeget ami a hagyatéki leltáron van.

Mert az SZJA-t nem teljesen az eladási árból fizeted... az szép lenne azért.. :D

2014. ápr. 29. 23:55
 7/11 anonim ***** válasza:

Akkor jogilag a következőt mondom:


Lakottan: Ez arra az esetre szól például, ha a két tulajdonos közül az egyik értékesíteni szeretné az ingatlant, de a másik a tulajdonrészét nem vásárolja meg. Ilyenkor lehet kérni a bíróságtól, hogy kényszerértékesítés legyen belőle. Ha a másik fél nem költözik ki, de valaki megveszi a házat, akkor az lakottan 9 millióra van értékelve.


Ha Ti ketten együtt megegyeztetek, hogy eladjátok, és mindegyik aláírta a szerződést, és mind a ketten megszüntetitek ott a lakcímeteket, akkor az "beköltözhető" állapotnak tekintendő.


A leírtak alapján azt mondom, hogy 15 millió az az érték, amit figyelembe lehet venni. Természetesen mindenkinél a saját tulajdoni hányada arányában!


Így mindenkinél 1 millió lesz a jövedelem, ami még csökkenthető az örökléskor felmerült egyéb költséggel. Úgy mint ügyvédi költség, átírási illeték stb. Ezeket levonhatod belőle, vagy olyasmit is, ha beruháztatok a házon az örökösödés és eladás időszaka között. Mázolás, festés nem jelent beruházást. Ezt alatt például komfortfokozat emelést kell érteni, vagy a teljes tetőt lecseréltétek stb. A költségeket számlával, vagy hitelt érdemlő bizonylattal tudni kell igazolni. Ha nincs, mert például saját munka volt, akkor azt nem is tudod érvényesíteni költségként.

Ami a levonások után marad, az az adóköteles jövedelem.

Nem írtad, hogy melyik évben örököltél, gondolom 2013. évben értékesítettél. Ez sem mindegy, ugyanis minél több év telik el az öröklés és az eladás között, annál kevesebb lesz az adóköteles jövedelem, mert minden évben a kiszámolt összeg csökkenthető bizonyos százalékkal.


A végleges maradék után 16 % az SZJA mértéke.


Az teljesen mindegy, hogy mit csinálsz utána a pénzzel, semmiféle másik lakás vásárlás utáni beszámítási lehetőség NINCS!

2014. ápr. 30. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

... pillanat, egy kicsit belekeveredtem...


A barátot most hagyjuk, neki más a megszerzéskori érték, mint Neked, hiszen az már az ő tulajdona volt, nem pedig örökölte. Jól értettem?


32 millióért eladtátok, fejenként 16 millió a bevétel.

Szerzéskori érték Nálad 15 millió fele, tehát 7.500.000,- Ft.

Tehát a jövedelmed 8.500.000,- Ft. Ezt csökkenthető még azokkal a költségekkel, amiket leírtam, valamint az öröklés és értékesítés között eltelt évek arányában bizonyos százalékkal. Az évszámokat nem ismerem.


Így már OKÉ!

2014. ápr. 30. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

De elvileg az SZJA tv. szerint valamiféle különbözettel kell számoljak, nem az egész lesz az adóalap.

Hanem az eladási ár - hagyatéki leltár szti érték

2014. ápr. 30. 10:21
 10/11 A kérdező kommentje:
Valamint a hagyatéki leltáron való összeget szerintem már nem kell felezni, mert azon teljes egészében az én részem található csak.
2014. ápr. 30. 10:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!