Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Milyen esetben, illetve...

Milyen esetben, illetve milyen módon kell VÁM-ot, vagy ÁFÁ-t fizetnem?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, rendelek Kínából egy 30.000 Ft értékű mobiltelefont. Azt olvastam, hogy valahol 13.000 Ft és 40 valahány ezer között VÁM-ot nem, de 27%-os ÁFÁ-t kell fizetnem. Amennyiben jól értesült vagyok, mi ennek a menete? Illetve miért fizessek még pluszban rá, amikor én vagyok a vevő? ( Ez költői kérdés volt... )


Megköszönném, ha elmagyarázná valaki ezt a VÁM dolgot nekem. :)



2014. máj. 6. 10:03
 1/1 anonim ***** válasza:

Amennyiben magánszemélyként, saját használatra rendel árut harmadik (nem uniós) országból, akkor a vámmentességek közösségi rendszerének létrehozásáról szóló 1186/2009/EK rendelet 23. cikk (2) pontja alapján megállapítható, hogy importvámoktól mentesen hozható be az a küldemény, amelynek értéke postaköltséggel együtt nem haladja meg a 150 EUR összértéket. A harmadik országból érkező küldeményekre tehát ugyanaz a szabályozás vonatkozik, függetlenül attól, hogy az USA-ból vagy Kínából rendeli az árut.


Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 94. § (1) bekezdés C) pontja kimondja ugyanakkor, hogy mentes az adó megfizetése alól a Vámmentességi-rendelet I. fejezetének VI. címe alatt szabályozott termék (termékek) importja is, ha annak (azok) összértéke nem haladja meg a 22 eurónak megfelelő pénzösszeget.


Összefoglalva megállapítható tehát, hogy vámot 150 EUR felett, míg általános forgalmi adót 22 EUR (postaköltséggel növelt) összérték felett kell magánszemélyként fizetni, a közösségi vámjog végrehajtásának részletes szabályairól szóló 15/2004 (IV.5.) PM rendelet 51. § (4) bekezdése figyelembe vételével.


A vámhatóság a kérdéses terméket jelölő Taric-kódhoz (vámtarifaszámhoz) köthető vámtételt veszi figyelembe a vám kiszabásakor. A vámot a vámértékből számolják. A vámérték a számlaérték és az un. vámérték növelő tényezők összege. Vámérték növelő tényező általában a csomagolási költség, szállítási költség, biztosítási költség, amennyiben azokat a vevő fizeti. A vámon felül az import vámeljárás során az általános forgalmi adót is a vámhatóság veti ki és szedi be. Az importált termékeket általában 27 % általános forgalmi adó terheli. A forgalmi adót az un. áfa-alapból számolják. Az áfa-alapba a vámérték és a vám is beletartoznak.


A vámtarifaszámokat, a kapcsolódó vámtételeket és az esetleges korlátozásokat az alábbi internetes oldalakon találhatja meg:

[link]

2015. ápr. 8. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!