Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Egészségügyi hozzájárulással...

Egészségügyi hozzájárulással kapcsolatos a kérdésem. Elfelejthetik a tartozást? Évek múlva eszébe juthat a NAV-nak, hogy kifizettesse? Bővebben lent.

Figyelt kérdés

Párom után kb két évig nem fizetett a munkavállaló a TB felé, ezért amikor bejelentkezett a NAV-nál, hogy maga után szeretné fizetni, azt mondták, hogy rendben, de majd utólag ki kell fizetnie a tartozást kamatokkal együtt.


Ez idén májusban volt, épp az SZJA bevallások idején, ezért gondoltam, hogy majdcsak küldik már a papírt, ha lemegy a munka zöme a hivatalban, de még azóta se jött semmi.

Az ügyintéző azt mondta, hogy kb 160ezer Ft. plusz kamat lesz, de majd küldik a papírt, addig is fizessük a havi 6810 Ft-ot, erre adtak három csekket. Mivel határozat még mindig nincs, elég nagy a bizonytalanságunk. Jó lenne tudni, hogy esetleg "elfelejtették", ez lenne a jó, de félek, hogy nem így van, és majd egyszer, lehet, hogy évek múlva kiküldenek egy többszázezres tartozásról szóló papírt? :(

Járt már valaki így? mármint úgy értem, hogy eltekintettek a tarozástól, esetleg azért, mert azóta rendesen van fizetve? Egyébként az első csekken befizettünk 50ezer ft-ot, mert párom azt mondta, ezzel csökken majd a nagy összeg. Hát én nem tudom, félek, hogy az elúszott (vagy jó előre ki lett fizetve 6810 Ft-jával a havi járandóság), mert mi van, ha a nagy összegű tartozást nem is arra a számlaszámra kellene utalni, mint amire a havi 6810-et? Ezzel kapcsolatban van valakinek tapasztalata?

Jövő hónapban úgyis be kell menni csekkért, mert elfogyott, akkor úgyis megtudjuk, hogy mi a helyzet, bár nem tudom rá merjünk-e kérdezni, hogy állnak hozzá...

Elnézést, hogy ilyen hosszan írtam, de talán így érthetőbb a történetünk.

Köszönöm, ha válaszoltok.



2014. aug. 7. 11:18
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Elnézést, nem egészségügyi hozzájárulás, hanem egészségügyi SZOLGÁLTATÁSI JÁRULÉKról van szó, csak sosem tudom a pontos nevét....
2014. aug. 7. 11:20
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

5 év az elévülési ideje.

Ezen belül bármikor eszébe juthat a NAVnak, hogy kifizettesse.

Nem szoktak elfelejtkezni róla.


Esetetekben az a legegyszerűbb, ha a párod nyit egy ügyfélkaput bármelyik okmányirodában, vagy kormányablaknál.

Azon keresztül meg tudja nézni az adófolyószámláját.

Akkor csekkért se kell bemenni, igényelheted elektronikusan.


Ha az elmaradást nem vonta végrehajtás alá a NAV, akkor a felgyülemlett tartozás ugyanazon a számlaszámon van, mint amire most fizettek csekken.

Ha véletlenül más számlaszámra utaltok, akkor azon a számlaszámon túlfizetés lesz, amit át lehet vezettetni bármelyik számlaszámra.

2014. aug. 7. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a hasznos választ. Van már ügyfélkapuja, meg is találtam a folyószámla lekérdezést, bár kellett egy kis segítség ismét. Ezen az oldalon találtam valaszt arra, hogy is lehet lekérdezni úgy, hogy ki is adjon valamit. :)

Úgy látszik, beszámították az 50ezret is, mert azzal plusz a 6810-zel csökkentett a végosszeg.

Elvileg ír még 15029 ft pótlékot, majd ezt többletként hozza ki a végén pedig nem lett befizetve. Az 50.000-ből se vonta le. Na mindegy, az a lényeg, hogy már tudjuk hol tartunk.

Igényeltem csekket is, 10db-ot. Nem baj az, ha több van.

Még egyszer köszönöm a segítséget. :)

2014. aug. 7. 17:12
 4/14 anonim ***** válasza:

A pótlék adónem alatt csak az előírt 15029 forint van a részletezésben? Mert akkor nem többlet van rajta, hanem tartozás.

Ha részletes folyószámla kivonatot kértetek, akkor rajta kell lennie mindennek dátum szerint hivatkozásokkal, hogy mikor milyen összegeket könyveltek.

Ha gondolod, szívesen segítek a folyószámla értelmezésében.

2014. aug. 7. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Szia!

Azt írja a pótléknál, hogy adózói többlet, nincs más adat abban az adónemben.

Feltöltöttem a lényeges részt, megköszönöm, ha értelmezed. :)

Tegnap fizettem be az aktuális 6810 Ft-ot, de az még nincs rajta.

Szerinted meg lehet azt csinálni, hogy ha nem jön határozat x ideig, előre szépen kifizetgetnénk a tartozást? Tehát úgy, hogy ne legyen rajta... Így, hogy már tudjuk hol tartunk jobb. Egyszerre persze nem megy kifizetni, de május óta szépen rakosgatjuk félre aprajával a pénzt, 2-3 részletben szerintem be lehetne fizetni, ha jön majd csekk, plusz mindig az aktuális havi díjat.

No majd mondasz rá valamit, köszi előre is.


itt a kép: [link]


(remélem megnyílik mert nálam igen, de volt csomó lehetőség linkelésre, ezt választottam:) )

2014. aug. 8. 09:49
 6/14 A kérdező kommentje:
Azt mondjuk nem értem, hogy a 06 és 07 havi befizetést miért nem vette figyelembe, ugyanúgy felírta tartozásnak, utána persze ott van a másik oszlopban is, hogy be lett fizetve. Ennyire lassan menne a lekönyvelés?
2014. aug. 8. 09:51
 7/14 anonim ***** válasza:

Szia!

Csak most tudok válaszolni, mert csak most jutottam net és gép közelben péntek reggeltől.

Amit feltöltöttél, az az idei évi adófolyószámla kivonata.

A pótléknál a január 1-i nyitóegyenleg -15.029.- Ft. Ez azt jelenti, hogy vagy ennyivel többet fizetett be, vagy ennyi pótlékot töröltek. Hogy melyik, azt úgy lehet megtudni, hogy lekérdezed az előző éveket is.

Az, hogy idén lesz-e rajta késedelmi kamat előírás, vagy sem, úgy tudod megnézni, hogy az idei adófolyószámla kivonatot úgy kérdezed le, hogy a vége dátum 2014.11.30.

Ha akkor is túlfizetést mutat a pótlék adónemen, akkor azt át lehet vezettetni az eü.szolg.járulékra, azzal is csökkentve a tartozás összegét.


Az eü.szolg járulék részről:

Úgy látom, 2012.május közepétől kellett volna fizetnie a párodnak. (az első összeg törthavi összeg)

Előtte milyen jogon volt jogosult és mikor szűnt meg az a jogosultsága?


Az adófolyószámlákon a bal oldalon mindig azokat könyvelik amik előírások, vagy törlések (ezeket a NAV állapítja meg), itt nincs valós pénzmozgás.

A jobb oldalon pedig azokat az összegeket tüntetik fel, ahol volt pénzmozgás (befizetés, átvezetés, visszautalás)

Ezért van az, hogy felírta a 06 és 07 havi befizetést tartozásnak és a másik oldalon ott van, hogy be van fizetve. (06.05-én 50ezret, 07.11-én 6.810 Ft-ot fizettetek be csekken)

Ezekkel az összegekkel csökkent a tartozása.

Amit ebben a hónapban fizettél be, még nem szerepel rajta (2 nap a csekk átfutási ideje a postán és utána még 1-2 nap, hogy lekönyveljék)


Ha van rá lehetőségetek, hogy a 6.810-nél többet fizessetek be, akkor bármikor bármennyit befizethettek.

Nem azt nézik, hogy mindig az aktuális hónapot fizesd be, hanem azt, hogy mi a folyószámlád egyenlege.


A pótléknál meg addig kérdezgesd vissza az előzőéveket, amíg az év eleji nyitóegyenleg 0 nem lesz. Abban az évben lesz vagy a bal oldalon törlésként, vagy a jobb oldalon befizetésként a túlfizetésed összege (vagy az azt kiadó összegek)

Ha azt az évet megtaláltad, azt is tedd fel (meg az idei év november végéig lekérdezettjét is), úgy, hogy az alsó részen az "Elszámolási számla jelző értelmezése" végig látszódjon.

Akkor meg tudjuk nézni, hogy azt a 15.029.- Ft-ot át lehet-e vezettetni, hogy csökkentse az eü. tartozást.

2014. aug. 10. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Ismét köszönöm szépen a segítséget. Az évenkénti visszavezetgetéssel megtaláltam, hogy honnan is jött a 15029 Ft.

Na de előbb válaszolok arra, amit kérdeztél.

Valóban 2012. május közepéig volt biztosított, előtte munkanélkülin volt, azelőtt viszont 5 évig volt folyamatosan egy munkahelyen. Azóta is dolgozik, de napi bejelentéssel csinálják, nagyon ezért is nem tudtuk, hogy fizetni kellene a hozzájárulást, egész véletlenül derült ki, szerencsére még nem a NAV figyelmeztetett.


Megnéztem az idei kivonatot november 30-ig, ahogy kérted. A pótlék nem változott, a vége viszont igen, de ahogy látom, augusztus 12-vel valamiért kétszer számol(na) fel 6810 Ft-ot, pont annyival több az összegyenleg a mostaninál, bár nem nagyon igazodom el rajta, majd megnézed.

[link]

és a vége, csak nem fért egy képre:

[link]



Nézzük sorban, hogy jól értelmezem-e a dolgokat.

2008-ig rendben volt minden, azt azért is nem tettem fel.

Még 2009-ben is, csak ott volt egy bírósági illeték, amit el is kezdtek levonni abban az évben. Ez még párom válásának folyománya volt, de a következő évben szépen rendeződött is a számlán. Vonták a fizetésből, a munkahelyi könyvelő intézte.

Viszont még 2009-ben van egy SZJA késés, legalábbis gondolom az, mert 05.20 dátummal van felvezetve, egyelőre összeg nélkül.

Ez az:

[link]


2010 novemberében már jelentkezik is a 15029 Ft, mint 2009. évi késedelmi pótlék. 2010-ben közben rendezik 0-ra a bírósági illetéket..

[link]


A 2011-es év lesz a kakukktojás, ugyanis jön még egy késedelmi pótlék, a 2010-es évi, gondolom akkor is később intézték a bevallást.. (munkahelyen csinálták azt is... )

ez 4316 Ft, így már 19345 Ft a pótlék... és akkor most jön az, hogy duplán lett kifizetve... először a 15029-et, majd gondolom amikor megjelent a másik késedelmi pótlék, akkor gyorsan megint kifizették egyben is... így lett plusz a 15029 Ft. is. Azt nem értem, hogy aki utalt, nem látta ugyanezt, mint én? 5 hónap telt el a két fizetés között, igaz az egyik befizetés, a másik pedig befizetés letéti számláról címen van. Az első a letéti számlás, lehet, hogy azt levonták, a könyvelő meg nem figyelte és utalta mindkét összeget később, nem tudom hogy volt, mint volt, a lényeg, hogy most ez van.

[link]


A 2012-es és a 2013-as év nem mutat változást, csak ez a 15029 Ft-os túlfizetés mutatkozik a késedelmi pótlékon.


Nem tudom, hogy most mit lehet tenni, a végén mindig levonja a 15029 Ft-ot a végösszegből, mint adózói többlet.

Ha át lehet vezettetni a másik számlára, akkor azt hogyan kell csinálni, egyáltalán kell-e?


Köszönöm előre is ha válaszolsz és az eddigi segítséget is!

2014. aug. 11. 15:19
 9/14 anonim ***** válasza:

Akkor megpróbálok sorban válaszolgatni.


"Valóban 2012. május közepéig volt biztosított"

Mikor szűnt meg a munkaviszonya?

Mikortól meddig kapott álláskeresési járadékot?

A passzív jogosultságot figyelembe vettétek (vette az aki bejelentette TB fizetésre)?


A novemberig lekérdezett adófolyószámlához:

Augusztusra előírta, törölte, majd mégis előírta az eü.járulékot (amit a júliusi hónap után kell fizetni)

Szeptembertől viszont az előírásokat törölte is.

Biztosított lett a párod, vagy valamilyen módon jogosult az eü,ellátásokra augusztus 1-től?

(a bal oldalon a + előjelesek fizetési kötelezettség előírások, a - előjelesek a törlések)


Az, hogy a pótlék nem változott, azt jelenti, hogy nincs előírt/felszámított késedelmi kamat, tehát az az összeg valós túlfizetés.


A 2009-es SzJA késéses 0 előírás azt jelenti, hogy határidő után lett beadva a bevallás, de nem kellett adót fizetni a bevallás alapján (se vissza nem igényelhetett)


2009.03.28-ig kellett volna fizetnie 120ezer Ft illetéket

(megyebeliek vagyunk), azt kezdte el vonni 2009 decemberében a munkáltató.

Mivel a munkáltatónak a letéti számlára kell utalnia, ezért a bírósági illeték adónem jobb oldalán 05-össel jelölik, hogy a letéti számlára utalt összeget vezették át az illeték számlára.


a 2010.11.15-én előírt késedelmi kamat a 2009 évi illeték elmaradás miatt került felszámításra és előírásra (magyarán? nem fizette be az illetéket időben és 2009ben ennyi volt a késedelmi kamata)


Mivel a késedelmi kamat nem lett befizetve 2010-ben, ezért 2011.01.01-én nyitóegyenlegként szerepel.

2011. novemberben pedig előírták a 2010 év utáni késedelmi kamatokat (a részletfizetés kamatköteles)

2011.06.09-én a munkáltató utalta a letéti számlára az előző évi késedelmi kamatot.

Azután valaki átutalta a két évi késedelmi kamatot (a 2-essel egy 3szor 8 jegyű számot jelöltek, de nem magyar bank)

Így aztán a 15.029.- kétszer lett befizetve.


Ezt az összeget át lehet vezettetni az eü.szolg.járulékra, azzal is csökken a tartozása.

Ügyfélkapun keresztül is megtehetitek:

a 17-es nyomtatványt kell letölteni:

[link]

A 01-es lapon

a terhelendő részbe:

adónem kód: 138 (késedelmi pótlék

összeg: 15.029.-

a jóváírandó részbe:

adónem kód: 124 (eg.bizt.alap)

összeg: 15.029.-


Elméletileg 30 napjuk van rá, hogy elbírálják és átvezessék, de hamarabb meg szokták csinálni.

Az adófolyószámlán majd jelentkezik a pótléknál jobb oldalon - előjellel, az eü-nél szintén jobb oldalon + előjellel.

A kérelem beküldése után pár nappal már nézegetheted is, hogy átvezették-e. (azt hiszem küldenek ügyfélkapus értesítést is róla)

2014. aug. 11. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Szia!

Lehet, hogy én vagyok lemaradva, de most néztem meg az oep-nél a biztosítotti jogviszony lekérdezést, és ott augusztus 01-től a jelenlegi munkáltatója szerepel.. ezek szerint időközben bejelentették és most már ők fizetnek? Na majd ezt megkérdezem páromtól, úgyis nemsoká jön haza.

Egyébként odáig rendben volt a jogviszony, Előző munkahely vége 2011.07.07., utána jött az álláskeresési járadékos időszak, a megyei kormányhivataltól 2011.07.11 és 2012.04.05-ig. Eddig volt biztosított, majd ugye idén májusban jöttünk rá, hogy fieztni kell, így kiszámolták a 45 nappal, hogy 2012.05.21-től Apeh T1011, és eddig tudtam én, mert legutóbb mikor néztem ez volt, de most 2014.07.31-el vége van és 08.01.el szerepel a jelenlegi munkahely.

Ezek szerint most akkor ki kellene jelentkezni a maga után történő járulékfizetés alól? Nem értem.. :(

Vagy előbb rendezni kell, mert ezt a tartozást úgysem éri utól munkáltatón keresztül szerintem az életben sem. Na meg ha megint gondolnak egyet és kijelentik újra... na jó, többet tudok, ha rákérdeztem páromnál.. :)

A pótlék átvezetést ettől függetlenül gondolom megcsinálhatom ügyfélkapun?

Ma jött értesítés, hogy kipostázták a kért csekkeket..

Gyorsak.

:)

Jelentkezem ahogy tudok valamit, és ismét köszönöm a gyors választ.. lassan eleged lesz már belőlem, meg a kacifántos ügyünkből, nem?

Jó éjt.. (szép napot) !

2014. aug. 11. 22:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!