Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Valaki segítene, hogy hogyan...

Valaki segítene, hogy hogyan kell ezt elintézni?

Figyelt kérdés
Fogalmam sincs, hogy működik az adózás, meg ezek (egyetemre járok, még sosem kellett dolgoznom), viszont most a fiverr.com-ról és hasonló oldalakról elég szép jövedelmem gyűlik össze. Még nem kértem ki a pénzem sehonnan, mert előtte szeretném pontosan tudni, hogy kell ezt legálisan csinálni. Valaki el tudná nekem mondani lépésről lépésre, hogy hogyan és mennyit kell nekem ebből adóznom? Kellene adókártyát igényelnem, vagy mi? Ha kell, akkor hogyan? Előre is köszönöm szépen, ha valaki válaszol!
2014. szept. 1. 20:36
 1/6 anonim válasza:
60%

Kérdésére kissé bonyolult itt válaszolni, javaslom keresse fel a munkáltatót részletesebb tájékoztatásért, de néhány támpont:

Leírása alapján mindenképp SZJA alannyá válik.

Ezen belül a jogviszony típusától függően lehet önálló tevékenységből származó vagy nem önálló tevékenységből származó bevétele (pl. önálló: megbízási szerződéssel, nem önálló munkaszerződéssel). E két példa a legáltalánosabb szerződés forma.

Ha jól tudom nappali tagozatos egyetemi hallgatóként főállása nem lehet, így (munkaköri leírástól függően) a megbízási szerződés marad. Mindkét esetben a munkáltató lefogja a fizetéséből a járulékokat és adókat, de következő évben Önnek kell adóbevallást készítenie, amin természetesen szerepeltetni kell ezt a jövedelmét.


Felhívom figyelmét, hogy ez a válasz nem teljeskörű és néhol pontatlan lehet, így mégegyszer javaslom vagy a munkáltató tájékoztatását kérni, vagy könyvelőt felkersni.

2014. szept. 1. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha segítenél annyival, hogy leírod, mi is ez a fiverr.com oldal, azt megköszönném, mivel nincs időm felfedezni azt.

Tehát ezzel az oldallal kapcsolatban milyen módon jutsz te jövedelemhez? Végül is ez a kérdésem lényege. Utána tudok válaszolni én is.

2014. szept. 2. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Ez egy olyan oldal, ahova ha ingyenesen beregisztrálsz, feladhatsz ilyen apróhirtedés jellegű dolgokat, de olyan dolgokról, amiket te csinálsz. Tehát például felajánlod, hogy csinálsz öt darab hátteret a vásárlónak, 5 dollárért (ennyi az alapár mindig). A vásárló ezt megrendelheti, megadja a részleteket, hogy milyet kér, én pedig elkészítem a megadott határidőn belül. Az 5 dollárból, amit a vásárló fizet, 4 az enyém, 1 az oldalé. Egyébként lehet olyan dolgot is hirdetni, ami szállítást igényel, de nekem csak olyanjaim vannak, amit online küldök el. Nagyjából ennyi. Egyébként a pénzt PayPal-ra lehet kikérni, ahonnan tovább utalnám magyar bankszámlára.
2014. szept. 2. 16:00
 4/6 A kérdező kommentje:
Ja, és egyébként mindegyik oldal, amin így dolgozom, külföldi, bár gondolom ez látszik a .com végződésből, és abból, hogy dollárban fizetnek.
2014. szept. 2. 17:39
 5/6 anonim ***** válasza:
59%

Az alapján, amit leírtál, azt mondom, hogy mivel "szellemi" jellegűnek számít a tevékenységed, ezért adószámos magánszemély státuszban lehet csinálni.

Ez annyit jelent, hogy adószámot kell kérned a NAV-tól. Ez nem azonos a polgárok adóazonosító jelével! Az adóazonosító jel Téged azonosít, míg az adószám a végzett tevékenységedet. Adóazonosító jele mindenkinek van, adószáma csak annak, aki valamilyen "gazdasági tevékenységet" végez. Ha ezt nem vállalkozásként végzi, hanem magánszemélyként, akkor a NAV-tól kell kérni ennek az adószámnak a megképzését, mivel gazdasági tevékenységet csak adószám birtokában lehet végezni.

Mielőtt ezt elkezded intézni, találd ki pontosan, hogy milyen jellegű ez a tevékenység, vagyis egy bizonyos tevékenységi jegyzékből ki kell keresni hozzá egy azonosító számot, ami alapján nyilvántartásba vesz az adóhatóság. Arra a tevékenységre lesz engedélyed. Már nem emlékszem a menetére, de ha előtte megérdeklődöd az adóhatóságtól, megadják a fontos információkat.

Miután megvan az adószámod, már "számlaképes" leszel, ami annyit jelent, hogy a nyomtatványboltban tudsz venni számla és/vagy nyugtatömböt, amit köteles vagy minden vevődnek kiállítani, mivel pénztárgéped nincs és nem is kell. Ha nem kér számlát, akkor minimum nyugtát. Amiről kiállítasz nyugtát, nem kell még számlát is írnod, és fordítva is igaz.

Az jó kérdés, hogy abban az esetben mi van, ha fizikailag nem lehet ezeket a bizonylatokat átnyújtani!?!?!

Na ezt még megnézem...:)


A fenti tevékenységből származó jövedelmed ÖNÁLLÓ TEVÉKENYSÉGBŐL SZÁRMAZÓ jövedelemnek számít, és eszerint kell adózni, járulékozni belőle.


Ez annyit jelent, hogy a bevételeddel szemben van költségelszámolási lehetőséged kétféle is:


1./ A tevékenységgel szorosan összefüggő és hitelt érdemlő bizonylattal igazolt kiadásaidat levonhatod a bevételedből. A maradék lesz a jövedelem, ami adóköteles.


2./ A tevékenységed 10 %-át tekinted költségnek/kiadásnak még akkor is, ha egyáltalán nincs ilyened. A maradék lesz az adóköteles jövedelem.


Hitelt érdemlő bizonylat az olyan bizonylat, amellyel Téged, a kiadásokat, időpontot egyértelműen be tudnak azonosítani. Például számla, adás-vételi szerződés, hivatalos feladóvény, csekk, határozatok stb. Nyugta az nem, hiszen nincs rajta a neved. Tehát nem vagy beazonosítható...


A fenti költségelszámolási variák közül választanod kell a tevékenység megkezdésekor, és az adóév végéig csak azzal a módszerrel állapíthatod meg a jövedelmed.

A jövedelem után van 16 % SZJA-előleg, valamit 27 % egészségügyi hozzájárulás (EHO) előleg fizetési kötelezettség.

Mind a két kötelezettséget negyedévente kell megállapítani, és a negyedévet követő hó 12-ig befizetni az állam részére.


Év végén pedig elkészíteni róla a bevallást, és rendezni (ha lesz) a különbözeteket.

Év közben nem kell bevallásokat csinálni, csak fizetni!


A bevallásnál van választási lehetőséged, hogy a költségelszámolási módok közül melyik kedvezőbb Neked. Ha év közben 10 %-ossal számoltad az előlegeknél, de kedvezőbb lett Neked a tételes elszámolási mód, akkor a bevallásban áttérhetsz a tételesre. Persze ehhez év közben kell, hogy gyűjtsd a bizonylatokat, számlákat a költségeidről. Ha nem tetted meg, akkor nincs is módod változatatni a költségelszámoláson.

Ha év közben a tételessel számoltál az előlegeknél, akkor év végén nem térhetsz át a 10 %-os elszámolásra, hiába lenne az Neked kedvezőbb!


A külföldi pénznemben keletkező bevételt annak megszerzési időpontjában érvényes MNB középárfolyamon kell átszámítani forintra. Ha olyan pénznemben keletkezett a bevétel, amelyet az MNB nem tesz közzé, akkor az Euro középárfolyama a mérvadó.

Az árfolyamokat mindig megtalálod a Magyar Nemzeti Bank honlapján.


Megszerzési időpont nem az az időpont, amikor kiveszed a bankból, hanem az a nap, amikor a bankszámládon jóváírják!


Hirtelen ennyi! Tehát még jelentkezem!

2014. szept. 3. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Hú, nem gondoltam, hogy ez ilyen bonyolult lesz! Az a baj, hogy még sosem dolgoztam semmit, szóval fogalmam sincs, hogy kell inézni az adóügyeket :S Köszi a válaszokat!
2014. szept. 3. 11:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!