Miért vegzál a NAV?

Figyelt kérdés

2010 szeptembere óta külföldi adószámmal rendelkezem, EU-s országban fizetek adót.

Tavaly kaptam otthonról egy egyszeri kifizetést - külföldi számlaszámra.


Mivel a kettősadózást elkerülő egyezmény értelmében otthon nem adózom, és ezt időben le is jelentettem otthon, így eddig SZJA bevallást sem töltöttem ki.


Most emiatt a kifizetés miatt vegzál a NAV (ezt véletlenül tudtam meg, mert másfél éve nem voltam otthon...)


Azt mondják, hogy ezt a jövedelmet akkor is be kellett volna vallanom, ha külföldön számítok adóalanynak.


Közben elolvastam ezt a cikket:

[link]

és ezt nem értem:


" A külföldön szerzett jövedelmet a Magyar Nemzeti Bank árfolyama szerint forintra átszámítva kell az adóbevallás 44. sorában feltüntetni – közölte az adóhivatal. Hozzátették, az ügyfélszolgálati protokoll szerint felhívják az adózók figyelmét arra, ha hiányosan töltik ki a bevallást. Tájékoztatójukból az is kiderült, ha a magánszemélynek más adóköteles jövedelme nem volt belföldön, nem kell személyijövedelemadó-bevallást beadnia"


Milyen más adóköteles jövedelme nem volt, és mikor kell beírni a külföldön szerezett jövedelmet forintban?


Azért csak azt szeretném tudni, hogy ha ezt a jövedelmet külföldi állampolgárként szereztem volna, akkor is nyaggatna a NAV?


Tudna valaki valami okosat mondani?


2014. okt. 29. 17:50
 1/4 anonim ***** válasza:

+++++++++++++Tavaly kaptam otthonról egy egyszeri kifizetést - külföldi számlaszámra. """"""""""""""""""


Ez mit jelent? Milyen jövedelem volt, amire a kifizetést kaptad?


Ki kell jelentkezni az országból, a lakcím-nyilvántartóból és a NAV-tól és a TB-től.


Ettől függetlenül, ha Magyarországon jövedelmed keletkezik, akkor adóbellást kell készítened. A külföldi jövedelemről nem kell bevallást készíteni és be se kell vallani, még akkor sem, ha itthon is adsz be adóbellást, viszont adott esetben igazolni kell a pénzed eredetét. Pl. ha hazatelepülsz és veszel egy házat és kp. fizeted ki, akkor megnézik az eredetét.


Ha kaptál jövedelmet itthon, akkor annak nyoma lesz a nav-nál és adóbevallást kell készíteni a következő évben és ezt a jövedelmet fel kell tüntetni benne. Erről a jövedelemről igazolást kell kérned vagy kapnod attól, aki kifizette neked. Ha nem kaptál jövedelmet senkitől itthon, akkor nem kötelező adóbellásat készítened. Ill. alkalmi munkára se kell készíteni adóbellást, ha az összeg alatta van a mentességnek.


Ha papíron itthon vagy és nem vagy kijelentkezve az országból és a TB-ből és a NAV-tól, akkor kell fizetned EGHO-t is, ami havonta 6600 forint körül van. Ezt akkor is kell fizetni, ha kint is fizetsz EÜ-biztosítást a jövedelmed után.

2014. okt. 29. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Az első válaszolóval nem értek teljesen egyet, kicsit kever dolgokat.


"Tavaly kaptam otthonról egy egyszeri kifizetést - külföldi számlaszámra."

Ezt légyszíves magyarázd meg! Ha magyarországi illetőségű kifizetőtől szereztél jövedelmet, akkor az belföldinek számít, és "belföldön" kell adóznod utána, hiába van külföldön jogviszonyod. Akkor azt be kell vallanod, és a külföldi jövedelmet - csak mint tájékoztató adat - fel kell tüntetned a bevallásban.


Ha nincs Mo-n megszerzett jövedelmed, akkor nem kell a külföldit bevallani még tájékoztató adatként sem pontosan azért, mert kettős adózást kizáró egyezmény van az EU-s országokkal.


No akkor mi is a helyzet a fenti kifizetéssel?

2014. okt. 29. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat.

A jövedelem jogdíj volt, azaz olyan pénz, amit egy egyszer régebben "dolgozott" műsor ismétléséért, előadóművészi alkotás újra felhasználásáért fizetnek.


A NAV-nak a TB-nek 2010-ben bejelentettem, hogy innentől kezdve külföldi adóalany vagyok (ezt a kifizetőnek is elmondtam, illetve minden szükséges igazolást elküldtem nekik mielőtt az átutalás megtörtént volna), pontosan ezért nem gondoltam arra,(mivel ezt senki az orrodra nem köti), és hogy ha mégis van magyarországi kifizetésed, azaz jövedelmed, azt otthon be kell vallani.


A mai napon tovább folytattam a nyomozást, szóval erre jutottam:

A NAV-hoz be kell nyújtanom egy bevallást a tavalyi otthoni keresetemről, ami ugyan a kettős adózást kizáró egyezmény értemében otthon nem adóköteles.

Viszont, mivel tavaly még nem vándoroltam ki hivatalosan, ezért a magyar adóazonosítóm még él.

Hogy ez most a hivatalos kivándorlás után hgy lesz, még nem tudom, hiszen ezután otthon állandó lakcímmel nem rendelkezem, helyileg nem tudom hová kell benyújtanom a következő bevallást - mert ilyen jellegű jövedelmem eben az évben is lesz.

2014. okt. 30. 18:24
 4/4 anonim ***** válasza:

Ajánlom ennek érdekében az SZJA törvény 2. §. és 3. §-át átolvasni. Ott rendelkezik a törvény hatályáról, valamint a különböző fogalmakról és értelmező rendelkezésekről.


Ki minek számít és hol...:)

2014. okt. 31. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!