Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Szociális rászorultságom...

Szociális rászorultságom alapján megúszhatom-e ezt a Nav-büntetést?

Figyelt kérdés
Kaptam egy levelet október elején, miszerint sokkal korábbi időszakra visszamenőleg 2013. júniusig tartozásaim vannak a NAV-nál a TB-ellátásommal kapcsolatban. Annak idején hajlandó is lettem volna magam után fizetni, azonban semmilyen használható értesítést vagy utasítást nem kaptam a NAV-tól. 2013. júniustól már részesülök aktív korúak ellátásában. Ezután pedig meglepő módon 2014. évre vonatkozóan kaptam fizetési értesítést a NAV-tól. Rögtön fel is kerestem az illetékes ügyfélszolgálatot. Az egyik ügyintéző hölgy azt állította, hogy a szociális ellátásom alapján innentől kezdve nincs teendőm és le van mondva az egész. Ennek hatására ebben a tudatban éltem egészen a mostani év októberének elejéig, amikor is kamatostul felszámolva fizetési felszólítást kaptam a NAV-tól a régi időszakra. (2012. decembertől 2013. júniusig.) Visszatértem az ügyintéző hölgyhöz, aki konkrétan a pofámba hazudott, miszerint ő olyat nem állított. Méltányossági elbírálást és még egy saját fogalmazású kérvényt is megírtam. Sajnos tartósan munkanélküli és egyben egészségkárosodott személy vagyok. Egyik barátom bíztatott, mert neki is volt hasonló TB-elmaradási ügye és őt annak idején az Apeh az újonnan már meglévő szociális ellátása alapján pozitívan bírálta el. (Ő nem egészségkárosodott.) Visszatérve az én mostani ügyemre: mai napon levelet kaptam a NAV-tól, de egyáltalán nem választ vagy ügylezárást találtam benne. Hiányosnak találták a méltányossági kérelmemet és még több bizonyítékot kérnek az ellátásaimról. Ettől újfent nagyon feszült lettem és már szorongok tőle. Keresőtevékenység nélkül képtelen lennék kifizetni ezt a magas összeget. Végre szeretném tudni, hogy mit is döntenek az ügyemben. Szerintetek bízhatok-e abban, hogy szociálisan hátrányos helyzetemre való tekintettel pozitívan elbírálnak engem is? Illetve mi a véleményetek arról, hogy sorozatosan ennyire nem tájékoztatják jól az embereket és mégis így akarnak kamatos összegeket behajtani tőlünk? Miért pont egy egészségkárosodott emberrel szívóznak? Normális és együtt érző válaszokat várok! Nem kérek a bunkókból, köszönöm előre is! Ha valaki szeretne hozzászólni, illetve megosztani a saját történetét, arra vevő vagyok. Köszönöm a segítségeiteket!
2014. nov. 7. 21:21
 1/3 anonim ***** válasza:

Én nem voltam ott, amikor az ügyintézővel beszéltél, de szerintem valamit félreérthettél, ami nem meglepő, ha az ember teljesen tájékozatlan dolgokban.


Van ez a bizonyos egészségügyi szolgáltatási járulék, amit azoknak kell fizetniük, akik biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyban nincsenek. Van egy-két kivétel (kiskorú, hallgatói jogviszonyos, nyugdíjas, stb.), akik alapból jogosultak ennek fizetése nélkül is egészségügyi ellátásra, pedig nincs ilyen jogviszonyuk.


A fent leírtakból Neked ezt 2012. decembertől 2013. júniusig kellett volna fizetni. A NAV-os valószínűleg azt akarta mondani, hogy akkortól, amikortól aktív korúak ellátásában részesülsz már nem áll fenn ez a fajta fizetési kötelezettséged. Ettől még az előtte időszak nem "törlődik", azt úgymond jogosan követelik.

Azt írod: "Az egyik ügyintéző hölgy azt állította, hogy a szociális ellátásom alapján innentől kezdve nincs teendőm és le van mondva az egész."

"Innentől kezdve", tehát a szociális ellátásodtól kezdve nincs teendőd, tehát fizetnivalód. Az előtte időszak viszont fennáll!


Azt én is teljes mértékben sérelmezem, hogy nincs kiépített tájékoztatás e téren. Okolom mind a Munkaügyi Központot, mind a NAV-ot, mind a volt munkáltatókat is ezért. Én valakinek kötelezővé tenném, hogy adott esetben legalább szóbeli, de inkább írásbeli tájékoztatást adjon azoknak, akiknek nincs biztosítási jogviszonyuk, hogy onnantól kezdve külön fizetnivalójuk lesz az állam felé.


Ha pótlást kértek még, akkor bízzál nyugodtan. Az a lényeg, hogy mindent írj bele, és mindenről csatolj akár igazolást, bármit, ami a "rászorultságodat" igazolja. Hazudni viszont TILOS benne! Nagyon "lecsekkolják" az embert, és ha ellenmondást észlelnek, már el is utasítják a kérelmedet még akkor is, ha rászoruló vagy.

Ha azt látják, lassan is, de biztosan megtérül a tartozás, akkor engedélyezni szokták. Még azt is megkísérelheted, hogy tartozás elengedést kérsz.

Mivel "előzményeket" nem látok a kérvényeddel kapcsolatban, ezért csak ajánlgatni tudok dolgokat. Ha mód van rá kérj, pótlékelengedést, a "tőkére" több havi részletfizetést, vagy annak is a teljes elengedését.


Egyébként a NAV-nak nem dolga, hogy az éppen aktuális jogszabályokról minden állampolgárt külön tájékoztasson. Én naponta olvasok törvényeket, jogszabályokat, azok ismerete a munkám alapfeltétele, mégis belefutok olyanba, hogy kerekre nyílik a szemem, mert nem is tudtam róla...:)

Akkor mire számíthatnak a hozzád hasonlók?

2014. nov. 8. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a kedves válaszát, szeretnék picit még hozzászólni a dologhoz!


Nem értettem félre a tájékoztatást, mert tényleg ezt mondta nekem az egyik 'kedves' hölgy, mi szerint a Szociális ellátásom miatt már nincs több teendőm. Az egyik barátom elkísért oda, ő is látta hogy ezek után semmilyen csekket vagy fizetési határ időt nem kaptam. Csak mielőtt mentem volna a ügyintőhöz, akkor kaptam egy információt, hogy a 2014.évemre milyen összeg vonatkozik, tehát fizethettem volna magam után. De nekem már a Önkormányzat állja a TB-met. Ezért még maga a saját ügyintézőm még csak csodálkozott hogy engem még mindig támad a NAV, azok után hogy már bementem elintézni a szükséges dolgaimat.


De ahogyan látom nem igazán értette meg a leírtakat, amelyt leírtam ebben a kérdésben. Ha félreértettem volna a tájékoztatás, akkor kellett volna kapnom ott helyben csekket, valamint fizetési összeget. De nem kaptam. Még csak annyit se jelzett a hölgy hogy vannak fizetéseim, egyszerűen semmit se. A további részleteket pedig elküldtem önnek privátban.

2014. nov. 8. 17:40
 3/3 A kérdező kommentje:
Azt még szeretném hozzátenni, hogy minden egyes szükséges iratokat elküldtem a NAV-nak, még fénymásoltattunk is, a kérelmemet is megírtam, mert ajánlották is a méltányossági megírását. Mindent megtettem annak érdekében, hogy ebből legyen valami. De amint látja ebből nem lett semmi, csak azt a jelzést kaptam vissza hogy hiányosak x-y kitöltési adatok. Pedig amit kaptam papírt elsőként, sokat áthúzott nekem a hölgy, aki adta nekem a papírokat. Akkor most én lennék a hülye, mert valamit nem jól töltöttem ki? Milyen bizonyítékokat akarnak még tőlem? Meg azoktól, akiknek szintén egészségügyi károsodása van, munkára kb nem képest, megváltozott munkaképességű és be is vannak regisztrálva ebbe a kategóriába, akkor hogy lenne már jövedelmük, mikor nem is dolgoznak? Szóval itt még gondolkozni se kell azoknak akik hasonlóképpen jártak/járnak el e ügyben.
2014. nov. 8. 17:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!