Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogyan könyvelitek a helyesbít...

Hogyan könyvelitek a helyesbítő számlát? Beveszitek egyszerű negatívos számlának? A könyvelőprogramban nem kell valahogy bejelölni, hogy az egyik számla helyesbíti a másikat?

Figyelt kérdés

Pályakezdő könyvelő vagyok (2 hónapja dolgozom), és úgy érzem, hogy annál a szervezetnél, amiben dolgozom nem jól bánnak a helyesbítő számlákkal.

Mondjuk az egyik cég kiszámláz nekünk 80 ezer forintot szolgáltatásért. Később rájönnek, hogy még sem ér az annyit, hanem csak 50 ezret, így jön egy helyesbítő számla, hogy -30 ezer Ft.

Mi ezt így könyveljük:

T52 K454 80.000

T466 K454 21.600


Megjön a helyesbítő számla:

T454 K52 30.000

T454 K466 8.100


Szerintetek így jó? A munkatársam így csinálja. Mert én valahogy úgy értelmezem, hogy a helyesbített és a helyesbítő számlát együtt kell értelmezni. Csak az a baj, hogy nálunk a kettő nem egyszerre érkezik soha, hanem mindig hetek, hónapok telnek el, amikor az egyik beszállító rájön, hogy nem jól számlázott. Így a rossz tételt már elkönyveltük.



2015. ápr. 15. 21:28
 1/6 anonim ***** válasza:

A helyesbítő számlán fel kell tüntetni az eredeti összeget is, csak negatív értékkel és az újat pozitívval, különben hiva a fenébe tűnne a kettő különbözete. HA simán felkönyvelitek a helyesbítő számlát, az ordas nagy hiba. Legalább visszaminuszoljáto kelőtte?

A számlán így kell szerepeljen az összeg:

-80.000 (a könyvekben nullázódik az erdeti összeg így)

+30.000

Alaphangon így kéne egy helyesbítő számlát is kiállítani és azt lekönyvelni, am irajta van. Milyen szar könyvelőiroda ez, már bocsánat? :S

2015. ápr. 15. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Csak annyit mondanék, hogy nem könyvelőirodában dolgozom, hanem egy állami kórházban, ahol úgy érzem, hogy nem minden munkatársam van a toppon számvitelből, igaz, egyenlőre én se 2 hónapos könyvelőként.


Az a baj, hogy nekem kezdőként nagyon keveredik a fejemben a sztornó számla meg a a helyesbítő számla könyvviteli elszámolása. Végül is mindkettő arra való, hogy valamilyen módon helyesbítsünk egy rossz számlázást.


Sztornó esetén 3 számla van. Sztornózott (rossz) számla (+80 Eft), sztornó számla (-80 Eft), helyes számla (+50 eft)


Helyesbítő számla esetén 2 számla van. Helyesbített (rossz) számla +80 eft, helyesbítő számla -30 eFt.

Na most amit én olvastam az interneten, az alapján a kettőt mindig együtt kell értelmezni, mert így jön ki az 50 eFt helyes érték. Ez nagyon könnyű amikor a cég egyszerre küldi a helyesbítőt és a helyesbített számlát. A gyakorlatban azonban hetek telnek el a kettő között, amíg a beszállító rájön (vagy a mi vezetőségünk szól) hogy rossz értékkel állították ki a számlát. Ekkor mi már gyakran elutaljuk nekik az összeget. Ez után a könyvelő program már nem engedi, hogy az adott számla kontírozását megváltoztassuk. Ezért a helyesbítő számlát mindig egy sima negatívos számlaként visszük fel.

Ti is csináljátok? Ez helyes? Tanulmányozom a könyvelőprogram (EcoStat) használati utasítását, de ott csak a vevő számlák esetén van helyesbítés.

2015. ápr. 16. 08:57
 3/6 anonim ***** válasza:
Szerintem jó az így is, úgy is, a lényeg, hogy a helyesbítő számlán legyen rajta feltűnő módon, tisztán, világosan, hogy melyik korábbi számla helyesbítése. Akár pirossal rávezetni a hivatkozásokat, de még jobb, ha ennek a számlának mögé tűzitek az eredetiről készített fénymásolatot is! Akkor utólag bárki is nézi, látni fogja az egész menetét folyamatában!
2015. ápr. 16. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Nem jól könyvelitek a helyesbítő számlát.

Egy pár éve már a jóváíró számla áfa-ja fizetendő áfa-t növelő tétel, nem pedig levonható áfa-t csökkentő. Az áfabevallás 31. sorában kell szerepeltetni ezeket a tételeket, és abban az időszakban, amikor ismertté válik a helyesbítés ténye: ez általában a számla kelte. Ez azt jelenti, hogy nem gond, ha esetleg hónapokkal később jönnek rá a szállítók, hogy nem jól számláztak, nem kell emiatt már önellenőrizni azt az időszakot. Viszont a számlán nyilván hivatkozni kell az eredeti számlára.


Sajnálom, hogy ilyen helyen vagy kezdő, így nem tanulsz semmit. Hiába mondanám, hogy forgasd az áfa törvényt, ha senki nincs aki segítsen értelmezni. Erről például a 153/C paragrafus ír. Nagyon jó az áfa bevallás kitöltési útmutatója is.

2015. ápr. 19. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Jó könyvelő-program a "bevallás importálásakor" úgyis abba a sorba rakja a helyesbítő tétel áfáját, ahova az kell! Persze azért nem árt oda-figyelni, de ezzel külön probléma nem szokott lenni!
2015. ápr. 19. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Csak akkor, ha a könyvelő jól használja a programot. Ha nem jó helyre könyveli, akkor nem jó sorban fog szerepelni.
2015. ápr. 19. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!