Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Adószámos magánszemélyeként...

Adószámos magánszemélyeként adok ki lakást külföldi turistáknak. Elszámolhatom költségként a nem áfás számlával vett eszközöket?

Figyelt kérdés
Alanyi áfa mentességet kértem, ezért az eszközök (pl takaró) vásárlásnál nem is kértem áfás számlát. Viszont elbizonytalanodtam, hogy így költségként elszámolhatom-e a takaróra, szemetes, stb-re fordított összeget, ha a blokkon nem szerepel a nevem?

2015. jún. 19. 11:29
 1/5 anonim ***** válasza:

Szerinted blokk alapján hogy a herémbe számolnál el bármit? B..szki kimegyek a tescoba és elkezdek blokkot gyűjteni...


Amúgy válassz fix költséghányadot, és meg van oldva a dolog.

2015. jún. 19. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Költséget csak "hitelt" érdemlő bizonylat alapján lehet elszámolni, ha nem a 10 %-os költséghányados, hanem a tételes elszámolási módot választod.


Hitelt érdemlő bizonylat pedig az, ami Veled egyértelműen beazonosítható (legalább a neved, címed rajta van), a megvett áru, szolgáltatás szorosan összefügg az ingatlan bérbeadásával, dátum, és összeg szerepel rajta. Ilyen tipikusan a számla. Blokkon ezek közül nem minden van rajta, ezért nem is alkalmas költségelszámolásra.

2015. jún. 19. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Kedves első válaszoló. Természetesen nem gondolom, hogy halomra gyűjthetnék számlákat, mert nem is lenne életszerű mondjuk 20 takaró elszámolása egy 5 fős szálláson. Áfás számlát is lehet gyűjtögetni halomra, ha az ismerőseimnek megadom az adatokat, de az sem lesz életszerű. Annyit akartam volna elszámolni, amennyit valóban a lakáskiadáshoz vettem, és egy esetleges ellenőrzésnél valóban ott is van a kiadó lakásban. A blokk alapján még a konkrét termék is be azonosítható.


Nem választok fix költséghányadot, mivel a választható 10% költséghányadot jóval meghaladja a valósan elszámolható költségem (pl: közös költség + rezsi + helyi adók).


A megoldást megtaláltam magam számára. A költséget adásvételi szerződés alapján is el lehet számolni, ha magánszemélytől vásárolok, és a megvásárolt tárgy valóban a lakás kiadást v. fizető vendéglátás szolgálja. Tehát lepapírozva egy kedves ismerős eladja nekem a fent említett takarókat, az adásvételi szerződésbe már szerepel a nevem és adószámom, és máris elszámolhatom költségként, mert szorosan összefügg fizető vendéglátással és valóban arra a célra fogom használni.


Kedves második válaszoló köszönöm a korrekten megfogalmazott választ, és segítő készséget, mint fentebb írtam megtaláltam a módját, hogyan tudom elszámolni.

2015. jún. 20. 02:02
 4/5 anonim ***** válasza:
Ha meg tudod oldani, akkor természetesen megfelelő mód a költségelszámoláshoz, hiszen az adásvételi szerződés is egy "hitelt" érdemlő bizonylat, mivel mindent tartalmaz, amit a törvény előír.
2015. jún. 20. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Éppen ezt akartam mondani: 2 tanúval aláíratott adás-vételi szerződés is jó, csak legyen benne a következő mondat is:

"A vevő a vételárat a szerződés aláírásával egyidőben kifizette!"


Ettől kezdve oké minden, de azért jó lenne, ha máskor csak elkérnéd azt a számlát! :)))

2015. jún. 20. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!