Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » 25% vagy Alanyi mentesség?

25% vagy Alanyi mentesség?

Figyelt kérdés
Magánvállalkozásom eddig 25%-os ÁFÁ-s volt, de ez évtől a könyvelőm javaslatára Alanyi Mentes áfakörbe tettük át a vállalkozást. Valamiért olyan érzésem van, mint ha a megrendelőimnek akiknek a számlát kiállítom, ez valamiféle problémát okozna. A megrendelőim elszámolási szempontjából ez a változás milyen forintális eltéréssel jár/járhat? Vagyis, nincs e olyan buktatója, hogy a 25% ÁFÁ-s számlát jobban kedveli a megrendelő, mert többet tud elszámolni belőle, vagyis összességében több marad a zsebében?
2010. márc. 1. 20:32
 1/6 anonim ***** válasza:
szia! nincs különbség a másik oldalon se, hiszen eddig számláztál 100 + 25 % áfát, azaz 125-öt, ebből 25 volt a levonható áfa és 100 a költség. Most számlázol 100-at, és ez az egész költség lesz a partnerednek. Végsősoron ugyanott van...
2010. márc. 1. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
A vállalkozók azért nem szeretik az Alanyi Mentes számlákat, mert nem tudják az Áfa-ját visszaigényelni.
2010. márc. 2. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Első válaszolónak:

Na ez az amit nem értek. Miért nem 125-ről állítom ki a számlát? Nekem valamiért ez lett volna a logikus. Ha csak 100-ról állítom ki akkor az állam elesik a 25%-os bevételtől. Valami itt nem stimmel....

2010. márc. 3. 07:25
 4/6 anonim ***** válasza:
Második válaszoló vagyok. És könyvelő. Az első nagyon jól írta, így kell kiállítani a számlát. Alanyi mentes vagy, nincs ilyen, hogy az állam elesik az áfa-tól. Nem fizetsz áfa-t, de nem is vonhatod le a bejövő számláid után. Azért 100-ról állítod ki a számlát, mert amikor 100+áfa-ról állítottad ki, akkor is 100 volt a nettó árbevételed, most is annak kell lennie (hacsak nem döntesz úgy, hogy árat emelsz), csak most nem számolod fel rá az Áfa-t. Ha 125-ről állítod ki a számlát, akkor a +25 is a nettó árbevételedet növeli. Bevétel-Ktg=nyereség, ami után szja-t fizetsz(nagyon leegyszerűsítve.
2010. márc. 3. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Hát akkor ha ez így van akkor nem biztos, hogy jó lépés volt ez az alanyi mentes körbe kerülés.

Eddig volt 200+ÁFA a bevételem óránként amiből

100+ÁFA volt a munkadíj és

100+ÁFA a költség (szerszám stb)

Tehát a 200+ÁFÁ-ból marad 100 Ft nettó adózandó jövedelmem.


Az alanyi mentességgel pedig

100Ft munkadíj, de

100+ÁFA költség marad mint eddig, csak ez már ÁFA mentesen 125 költségként kell levonni akkor ez azt jelentené, hogy 225 Ft bevételnek kell lennie óránként, hogy ugyanott legyek mint ha 200+ÁFA lett volna a bevételem.

Én ebből azt a következtetést vonom le, hogy az alanyi mentesség azoknak éri meg leginkább akiknek 0 forint a költségük.

Jól értem én ezt ?

2010. márc. 4. 08:35
 6/6 anonim ***** válasza:
Előző vagyok. Jól értelmezted, de most, hogy kaptam egy információmorzsát tőled egy kicsit más megvilágításba helyeződtek a dolgok. A munkadíjad ugye 100. Az tiszta sor. Viszont a bevételed másik részét az teszi ki, hogy átszámlázod a költségedet, ami másik 100+áfa. Ezt a költséget te 125 költségként könyvelheted el, mivel alanyi mentes vagy. De ebben esetben akkor a 125-öt számlázhatod tovább. Ez neked teljes egészében költség volt, és ezt át is háríthatod a vevőre, csak most nem olyan formában, mint korábban(100+áfa), hanem 125. Ha csak 100-at számláznál, akkor neked az ráfizetés lenne, 25-öt buknád. Így a bevételed 225 lesz. Bocsánat, hogy hosszú voltam. Remélem érthető, amit írtam.
2010. márc. 4. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!