Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ilyenkor hogyan jár el a NAV?

Ilyenkor hogyan jár el a NAV?

Figyelt kérdés

Nem egy vagy kettő személynél látom az afféle tevékenységet, hogy közösségi oldalakon hírdeti a termékeit. Ilyenkor az adóhivatal merre? Egyszerűen csak érdekel, mert konkrétan olyanokat írnak, hogy 'Új Nike AirMax Cipő blabla 14990.- rendelhető' ezt épp Instagramon láttam, de például az 'Adok-Veszek' csoportok/oldalak Facebookon, napi 10+ csere vagy vétel jön létre és vannak több ezren ott. Itt pl. a NAV kérheti a Facebook-tól egy bizonyos ember adatait, hogy adja át neki vagy észre sem veszik/ nem és érdekli őket ez a fajta tevékenység?

A válaszolókat kérném NEM engem ostromolni, CSUPÁN ÉRDEKEL A DOLOG! Ha okoskodni szeretne ne is írjon! Úgyszint, nem vagyok ügyvéd sem jogász, köznyelven legyenek szívesek választ adni, elvégre nem hűlyíteni akarjuk egymást. Semmiféle idézést nem kérek a Ptk.-ból sem SZJA törvényből, nincs kedvem értelmezni.

Köszönöm!



2015. szept. 19. 11:31
 1/7 anonim ***** válasza:
Nyugodtan hirdethetsz bárhol, a kérdés csak az, hogy üzletszerűen véged-e a tevékenységet, és ha igen, adsz-e róla számlát (valamint számlaképes vagy-e egyáltalán).
2015. szept. 19. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Számlaképességhez gondolom bejelentett cégnek kell lenni, de nem ezek a személyek csak hírdetik a termékeiket és megannyit el is adnak. Mikor beszélünk üzletszerű tevékenységről?

Ha mindennap eladok egy terméket az már az?

2015. szept. 19. 15:30
 3/7 anonim ***** válasza:

Nagyon sok üzlet hirdeti a termékeit közösségi oldalakon, mert gyakorlatilag ingyen tudnak reklámozni. Ezek számlát is küldenek, ha vásárolsz.

Magánszemélyek a használt dolgaikat neten évi 600 ezer forint bevételig bevallás és adófizetés nélkül árulhatják. Ezt a törvényt pár éve hozták, mivel rájöttek, hogy képtelenség mindenkit ellenőrizni az interneten. Az ilyen adok-veszek csoportokban általában kismamák kereskednek, akik eladják a gyerek kinőtt cuccait, meg tinilányok, akik a saját megunt ruháikat kiárusítják. Teljesen legális. Biztos lehetsz benne, hogy akik illegálisan végeznek üzletszerű tevékenységet, azok nem ilyen nyilvánvaló módon hirdetik magukat.

2015. szept. 19. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Ha a 600 ezer forintos korlát alatt maradnak, eladhatnak új cikket is, a használt esetleg felújított mellett adózás és bevallás nélkül?
2015. szept. 20. 02:21
 5/7 anonim ***** válasza:

Magánszemélynek (tehát nem cég, nem egyéni vállalkozó, nem adószámos magánszemély) ingóságai értékesítéséből évi 600 ezer forint bevételig, valamint évi 200 ezer forint jövedelemig nem kell bevallania a belőle származó jövedelmét, és fizetnie sem SZJA-t.


Ha a magánszemély üzletszerűen végzi a fenti tevékenységet, akkor az már adójogilag gazdasági tevékenységnek számít, amihez vagy egyéb engedélyek kellenek, vagy minimum adószámot kell kiváltania a NAV-nál hozzá, kizárólag annak birtokában végezhető. Kivéve, az ingatlan bérbeadási tevékenység, mert azt adószám kiváltása nélkül is lehet.


Ha valaki azzal a céllal vásárolt valamit, hogy továbbértékesítse (ugyebár haszonszerzés céljából), az már gazdasági tevékenység.


A gazdasági tevékenységnek vannak jellemzői, és mindig az ügy összes körülményét vizsgálja a NAV. Mert nézi az internetes hirdetéseket, téved az, aki azt hiszi, hogy nem. És bizony idézek az SZJA törvényből, hogy megértsd: Gazdasági tevékenység: valamely tevékenység üzletszerű, illetőleg tartós vagy rendszeres jelleggel történő folytatása, amennyiben az ellenérték elérésére irányul, vagy azt eredményezi, és annak végzése független formában történik.

Ez így egy szinte behatárolatlan fogalmazás. Éppen azért írtam, hogy a NAV az összes körülmény alapján ítél.

Például: Te eladsz egy adóéven belül egy autót. Semmi gond, de ha már 3 autót eladsz, akkor arra mondjuk felfigyelnek. Kereskedsz vele? Megvizsgálják a dolgot. Ha kiderül például, hogy egyik a Te régi kocsid, és egy újat szerettél volna, azért adtad el, aztán eladtad az újat is, mert közben születtek ikreid és az autósülés nem fér be az új kicsi kocsiba, azért adtad el, a harmadik autót pedig nyerted, de az sem felelt meg az elvárásoknak (nem tetszett a színe), azért adtad el, akkor abba nem köt bele a NAV. Látszik, hogy nem kereskedési szándék volt mögötte.

Kicsit "kocka" példát hoztam fel, de lehet, hogy így érthetőbb, miért az összes körülményt vizsgálják.


És vizsgálják, mert én nem egy NAV megállapítást olvastam már internetes értékesítésekkel kapcsolatban. Persze ezek a megállapítások már büntetési tételeket tartalmaznak, egyébként nem jöttek volna létre.

De megkérdezhetsz róluk akár egy ismerős ügyvédet, jogászt is, hiszen ha fellebbeznek a megállapítás ellen, többnyire ők védik az adózókat.

2015. szept. 20. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Az adatátadásra pedig a következő a válaszom:

Ha hatóság keres meg valakit, akkor köteles adatot szolgáltatni. Legyen ez akár bank, bolt, munkáltató, földhivatal, önkormányzat, posta...

2015. szept. 20. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Nem csak az összeghatárt nézik, hanem azt is figyelik, mennyire életszerű, hogy ennyi vagy ilyen jellegű használt cuccod legyen. Azt nyilván senki nem tudja megállapítani, hogy MIÉRT vettél meg valamit, meg hogy valójában használtad-e, mielőtt eladod. De az üzletszerűséget így is viszonylag könnyű megállapítani. Ha például könyveket adsz el, egyértelmű, hogy nem a saját könyvespolcodról árulsz, ha darabszámot is lehet beállítani. Ugye nem jellemző, hogy valakinek több példánya legyen ugyanabból. Ugyanígy az is gyanús, ha mondjuk heti rendszerességgel mindig csak telefonokat adsz el. Szóval nem csak az összeg számít.
2015. szept. 20. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!