Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Új munkahelyem van,2016-os...

Új munkahelyem van,2016-os családi adókedvezmény milyen formában járhat nekem? (részletek ld. Lejjebb)

Figyelt kérdés

2016 márc. 1 óta van új munkahelyem. Az új munkáltatóval előzetesen megállapodtunk a nettó béremben: 175.000 Ft. Majd belépéskor ki kellett töltenem többek között az új típusú nyomtatványt a családi adókedvezményről, melyben azt jelöltem be, hogy havonta kívánom érvényesíteni a 2 gyermek után járó adókedvezményt. Ennek megfelelően az első - március utolsó napján átutalt - fizetésemnél már az adókedvezménnyel emelt összegre számítottam, de nem így lett: 175.000-t kaptam. A munkáltató "beépítheti" a fizetésembe az adókedvezményt? Az mindenképpen szerintem a megállított havi nettó bér felett járna, ahogy a korábbi években is, amikor évente egy összegben igényeltem vissza az SZJA bevallás alkalmával...

Aki erre tudja a választ, az kérem, segítsen.

Köszönöm!



2016. márc. 31. 13:30
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Ha a nettó béredben állapodtatok meg, akkor igen.


De ha nem ezt akartad, akkor miért nem azt a bruttó összeget kérted, ami családi kedvezmény nélkül 175 000 nettód ad?

2016. márc. 31. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Az, hogy a családi adókedvezmény ez évtől így változik, csak a bejelentésemkor derült ki, a kolléganő, aki a lapjaimat segített kitölteni még mondta is, h a havit válasszam, így több lesz a fizum.

Mi van akkor, ha módosítok, és egy összegben igénylem vissza úgy, mint eddig? Mert az új verzióval úgy tűnik, rosszul jártam...

2016. márc. 31. 14:28
 3/13 anonim ***** válasza:

#2


Ugyan úgy jársz.


Ennek a fizetési igénynek az a lényege, hogy elméletileg, ha adót emelnének, akkor a fizetésed is emelkedne, mert a nettó összeg van kikötve.


Egy összegben ugyanúgy osztanak-szoroznak.

2016. márc. 31. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
De ha jövőre csinálom az adóbevallást, és visszaigényelem a családi adókedvezményt, más bevétel (családi pótlék) után nem jár vissza?
2016. márc. 31. 16:11
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Egy dolgot tehetsz, módosítod a nyilatkozatodat, ennyi. (nem fog örülni a munkáltató, mert havi 25 ezerbe fog fájni neki az új nyilatkozat, ennyivel többet kell havonta fizetnie neked meg az államnak.

Visszamenőleg is módosítható a nyilatkozat, de ezt nem köteles a munkáltató önellenőrzéssel javítani, a következő bérszámfejtéstől viszont köteles az új nyilatkozat alapján számfejteni a béred.

Ha most leadsz új nyilatkozatot, arról, hogy nem akarod igénybe venni, akkor a jövő évi bevallásnál 11 havit igényelhetsz még vissza.


És jogos, amit csinált, nettóban egyeztetek meg (ezért nem szabad), ő nem csinált mást, csak élt a tudatlanságoddal.

2016. márc. 31. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Tehát szerinted, ha módosítom az igénylést, vagyis újra írom a nyomtatványt, akkor azt jelöljem be, h nem tartok igényt a munkáltató részéről a havi kifizetésre, jól értem? És ebben az esetben majd a bevalláskor vissza tudok igényelni 11 havi kedvezményt?
2016. márc. 31. 18:17
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
igen, ezt tudod tenni. Ha korrekt a munkáltató, tartja magát a megbeszélt nettó 175ezerhez, csak a bruttód fog változni, ami után a járulékaidat megállapítja és fizeti.
2016. márc. 31. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Hát nagyon köszönöm a válaszaidat, remélem, sikerrel járok!
2016. márc. 31. 20:07
 9/13 anonim ***** válasza:

#4

1995. évi CXVII. törvény

a személyi jövedelemadóról


" A családi pótlék címén megszerzett bevételből nem kell jövedelmet megállapítani."

2016. márc. 31. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Többször kiveséztük ezt a nettó-bruttó bér témát.


Nettó bérben nem is értem, hogy miként lehet leszerződni!?!?!

Ugyanis a bér megjelölése a szerződés kötelező eleme. Alapból bruttó bér értendő alatta, hiszen jogszabályváltozások alkalmával 5 percenként módosítandó lehetne a szerződés.


Elég ritkán találkozni ilyennel, de kapásból nem tartom normálisnak a dolgot a fent említettek miatt.


A lényeg az, hogy ha valaki nettó bérben állapodott meg, vagy nem teljesen hivatalos formában kapja a fizetését, akkor az ne adjon le adóval kapcsolatos kedvezmény kérést a munkáltatóhoz, ugyanis csak és kizárólag a munkáltatónak tesz vele jót anyagilag, nem saját magának. Benyelik...


Teendő az, amit fent már írtak: Visszavonni írásban az előzőleg megtett, családi kedvezménnyel kapcsolatos nyilatkozatodat. A visszavonásról legyen Neked is egy példányod, amelyen a munkáltató dátummal ellátva átvette Tőled.

Aztán figyeld a következő hónapot, hogy tényleg teljesítették-e a visszavonás kérésed. Ha nem, és a bérlapon ugyanúgy feltüntették a családi kedvezményt, akkor szólsz, szólsz és szólsz érte.

2016. ápr. 1. 05:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!