Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Egész évre igénybe tudom...

Egész évre igénybe tudom venni a fogyatékos kedvezményt ha csak 5 hónapot dolgoztam?

Figyelt kérdés
Fogyatékos kedvezmény jár nekem (5%) de én csak januártól-májusig dolgoztam. És az lenne a kérdésem ,hogy akkor csak azokra a hónapokra tudom igénybe venni amikor dolgoztam vagy 12 hónappal számolhatók?

2016. máj. 4. 19:28
 1/7 anonim ***** válasza:

Nincs ledolgozott időhöz kötve, hiszen bármilyen adóköteles jövedelemmel szemben érvényesíthető. Adóköteles jövedelmet pedig nem csak munkával lehet szerezni. :)


Arra az időszakra (hónapokra) vagy jogosult a kedvezményre, amely időszakra az orvos igazolta a fogyatékosságodat, betegségedet. Ha ez a 12 hónapból csak 3 hónap, akkor annyira, ha mind a 12, akkor 12-re.

2016. máj. 4. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ!

nem volt semmi más adóköteles jövedelmem. de a fogyatékos kedvezmény már több éve fent áll. Akkor nyugodtan számolhatók 12 hónappal azaz beírhatom a 63ezer Ft-ot?

2016. máj. 4. 19:38
 3/7 anonim ***** válasza:
Ha 2015. év minden hónapjában fennállt, akkor igen, nyugodtan beírhatod mind a 12 hónapra járó kedvezmény összegét.
2016. máj. 5. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Ez komoly? Én csak most szembesültem vele, hogy jogosult vagyok rá, és volt egy év, mikor csak9 hónapot dolgoztam. Értem én, hogy "az adó összege mindazon hónapokra csökkenthető, amelyekben a fogyatékos állapot legalább egy napig fennállt", de a kérdező júniustól egyáltalán nem fizetett adót, mégis mi alapján igényelne vissza bármit.

Szintén a NAV oldalán találtam: "Csak az tud adókedvezményt igénybe venni, akinek adója is van, azaz visszamenőlegesen az elmúlt 5 évre adott le személyijövedelemadó-bevallást és abban olyan jövedelmet szerepeltetett, amely után adófizetési kötelezettsége is keletkezett. Adókedvezményt csak adóból lehet igénybe venni, az nem támogatás, hanem az adózó által bevallott és megfizetett adó erejéig önellenőrzés benyújtásával vehető igénybe."

Vagyis szerintem azokra a hónapokra, mikor nem dolgoztál, vagyis nem fizettél adót, nem is igényelhetsz vissza semmit, hiszen nincs miből, mivel be se fizettél semmit.

Vagy rosszul értelmezem?

2016. máj. 6. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Félig értelmezed jól. :)


Logikus, hogy az adókötelezettség összegéig lehet érvényesíteni adóval kapcsolatos kedvezményt, hiszen amit nem fizettem be, azt milyen jogon követelem vissza.


De ha én 1,5 nap alatt kerestem annyit, hogy az egész évi személyi kedvezményt érvényesíteni tudom vele szemben, akkor jogom van hozzá.

Ha nem kerestem annyit még egy év alatt sem, akkor egyértelmű, hogy csak akkora összeget tudok érvényesíteni, amennyit az adóm enged. De ezt összegben határozom meg, nem pedig ledolgozott időben!


Ha nekem ingatlan értékesítésből származik adóköteles jövedelmem és ez által adófizetési kötelezettségem, és jogosult vagyok egész évben - vagy akár csak egy részében - személyi kedvezményre, ugyan úgy érvényesíthetem, mintha munkával kerestem volna meg.

Pedig lásd: az ingatlan értékesítés nem munkával megkeresett jövedelem... :)

2016. máj. 7. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Á, ezt nem is gondoltam, köszi!
2016. máj. 8. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat mindenkinek mostmár kezd világos lenni a dolog :-)
2016. máj. 8. 23:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!