Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha őstermelő vagyok milyen...

Ha őstermelő vagyok milyen költségei vannak, hogy az évek is menjenek?

Figyelt kérdés

Egyik rokonom ténylegesen őstermelő, gyümölcsökkel foglalkoznak, már lassan nyugdij felé, szóval nem most váltották ki. Annyit tudok, hogy ők 3 havonta 9ezer ft-ot fizetnek be és abba benne minden és mennek az évek (+a bevallott áfa természetesen).


A kérdésem annyi, hogy ha a bevételem nem haladja meg az áfa köteles határt őstermelőként, mennyit kell befizetni, hogy az évek menjenek, tb benne legyen stb?


Úgy tudom manapság több mint a régieknek.


Előre is köszi


2016. júl. 25. 09:41
 1/5 anonim ***** válasza:

Rosszul tudod.

Attól, hogy lassan nyugdíj felé van, nem feltétlen régóta őstermelő, még most is kiválthatja az őstermelőit (sőt, nyugdíjas is)

Hányan fizetnek negyedévente 9ezret?

Vagy személyenként fizetnek annyit?

Mindegyikük főállású őstermelő?

Az biztos, hogy a havi 9ezerbe nincs benne az ÁFA.

A járulékaik 1 éven belül nem változnak (ha végig főállású őstermelők), az ÁFA viszont a bevételeiktől függőösszeg (ha egyáltalán ÁFAsak)


A főállású őstermelők járulék fizetése attól függ, hogy kezdőőstermelő-e az illető, vagy sem.

Mivel te kezdő őstermelő lennél, (ha nem vagy egyéb módon biztosított /kimondottan biztosított és nem kizárólag eü.ellátásra jogosult/) akkor a minimálbér alapján kell megfizetned a járulékokat.

Ha valaki nem kezdő őstermelő, akkor függetlenül attól, hogy manapság kezdte, vagy régen, az előző éves árbevétele alapján fizet.

Választható magasabb járulékfizetési alap is.

A NAV honlapján az információs füzetekben szépen le van írva.

Vagy bemégy a falugazdászhoz és részletesen elmondja neked (a kötelezőkamarai tagsággal együtt)

2016. júl. 25. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

köszönöm a választ.

a nyugdijat azért írtam, mert valóban régóta foglalkoznak azzal, amivel. Jó 40 éve őstermelők és úgy tudom fejenként 9 ezret fizetnek.

Utána nézek nav honlapján köszönöm :)

2016. júl. 25. 14:21
 3/5 A kérdező kommentje:
utólag rákérdezve ezáltal egy őstermelő ugyanannyit fizet havonta maga után, mintha be lenne jelentve xy cégnél, az ott érvényes járulék összegek érvényesek itt is?
2016. júl. 25. 14:27
 4/5 A kérdező kommentje:

Az egésznek a lényege, hogy jelenlegi munkám nem bejelentett munkahely, családi vállalkozásban. Bevételem van de az évek nem mennek.

Érdekel később a termesztés, földem van, de egyenlőre csak az évek miatt váltanám ki.

Lehet úgy őstermelő valaki, hogy nincs tényleges bevétele csak a járulékokat fizeti?

Emiatt kérdeztem, mert úgy tudtam töredéke a rendes bejelenetett járulékoknak.. :)


Ha erre tud valaki értelmes választ adni, megköszönném, kicsit összegubancoltam :)

2016. júl. 25. 14:30
 5/5 anonim ***** válasza:

Azt esetleg tudja valaki, hogy ha főállásom van és őstermelő akarok lenni, akkor mi a teendő, mivel és mennyivel jár?


Én nem értek hozzá, de több évben szokott lenni a kertben sok zöldség, gyümölcs, amit lehet megérné eladni. Ezt lehet úgy, hogy kimegyek a piacra és árulom, vagy őstermelőnek kell lenni? És ha őstermelőnek kell lenni, akkor az mivel jár? Értem ez alatt, hogy pl. adózás, bejelentés.

2016. júl. 26. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!