Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Az aranyon kívül minden...

Orfeus kérdése:

Az aranyon kívül minden nemesfémen Áfa van. Mi van akkor ha én magánvállalkozó vagyok KATA adórendszerben, és szeretnék venni ezüstöt?

Figyelt kérdés
Szóval a kérdés ott van fennt. A lényeg az hogy sokat hallani hogy a vállalkozó leírja, meg áfamentes stb. De mindenre meg tudom csinálni? Pl. ha KATA adórendszerben vagyok 50.000 havonta, és nem kell többet fizetnem. Ebben, vagy más adónemben van arra lehetőség, hogy áfa nélkül nemesfémet vegyek?

2016. szept. 29. 03:00
 1/7 anonim ***** válasza:
57%

Venni egész nyugodtan vehetsz, azt nem tiltja semmi :-)


De ha el is akarod adni, akkor az nem úgy megy, hogy mostantól gondolok egyet és ezüstöt is árulok: be kell jelenteni, engedélyeztetni kell.


A könyvön is van áfa, mégis megveheti a KATA-s vállalkozó és el is adhatja - csak nem számolhatja el a könyv vételárát költségként és nem igényelheti vissza az áfát - már ha áfa mentes körben van.


Ha meg bejelentkezel ÁFA-körbe, akkor számíthatsz a NAV kiemelt figyelmére :-)

2016. szept. 29. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
37%

Hát, ez remek: válaszolni senki nem veszi a fáradságot, de amint leírtam, 2 perc alatt megy a lehúzás... basszus, de elegem van már ebből... Legalább azt megírná valaki, mit nem írtam jól...

Amúgy csak azért néztem vissza, mert szokásom szerint lemaradt a link:

[link]

2016. szept. 29. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Ha befektetes celjabol vennel befektetesi ezustot, surgosen felejtsd el, inkabb ertekpapirokon keresztul fektess ezustbe.
2016. szept. 29. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Értem. Azt írják hogy 27% áfa terheli vétel esetén a nemesfémeket, azzal együtt már nem éri meg venni.

A papír arany illetve többi nemesfém annyira nem likvid szerintem, és egy esetleges globális probléma jönne nem tudom eladni, csak benne van a pénzem és várom hogy valaki megvegye, ettől tartok.

Valahogy biztonságosabbnak érezném magamnál.

2016. okt. 13. 23:31
 5/7 A kérdező kommentje:
Igazából az lenne a fő kérdés hogy ha áfa nélkül megvehetem, akkor ugye nyertem rajta 27%-ot. Nem akarom eladni, azt szépen tárolnám. És ha megszüntetem a vállalkozóimat, akkor az nálam maradhat gond nélkül? Ha eladom majd akkor persze 27%-al kell eladnom, de nem akarom eladni.
2016. okt. 17. 07:48
 6/7 anonim ***** válasza:

Mint irtam, befektetesi arany/ezust vasarlasat SURGOSEN felejtsd el, egyfelol azert, mert atvernek (eladjak neked a trombitarezet aranykent pl.), masfelol iszonyatos kockazat es fejfasas tarolnod otthon. Ha nemesfembe akarsz fektetni, vasarolj inkabb ETF-eket, pl. IAU, GLD, stb., egy broker cegnel nyitsz szamlat, leadod a rendelest 5000USD-nyi GLD-re, amikor teljesul a megbizas, fizetsz 3-25e forintnyi jutalekot, ennyi, nincs semmi 27%-nyi AFA.


Nemesfemek nagyon is likvidek, csak ugye mindig a piaci aron tudod eladni csak. A fent emlitett ETF-ek sokkal likvidebbek a tenyleges befektetesi arany/ezust-nel, mert nem merul fel a vasarloban, hogy trombitarezet akarsz eladni aranykent.

2016. okt. 17. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"Igazából az lenne a fő kérdés hogy ha áfa nélkül megvehetem, akkor ugye nyertem rajta 27%-ot."


Az a baj, hogy nem érted a lényegét, pedig első válaszomban leírtam már - most megpróbálom szemléltetve leírni.

Ha KATA-s vállalkozó vagy és ÁFA mentes, az nem azt jelenti, hogy nem kell kifizetned az ÁFÁt, hanem azt, hogy nem tartozol az ÁFA körbe.

KATA-s adózóként 1.000 ft-ért veszel egy könyvet, az tartalmaz mondjuk 27 % ÁFÁT. Mivel ÁFA mentes vagy, Te ezt nem igényelheted vissza.

Ha valaki ÁFA körös, akkor ugyanúgy meg kell vennie a könyvet 1.000 ft-ért, csak akkor visszaigényelheti a 27 % ÁFÁ-t. Csakhogy: az adóhivatal sem bolond, az ÁFA visszaigényléseket alaposabban vizsgálják, ráadásul, ha jól tudom - de ez nem biztos - itt már kettős könyvelést kell alkalmazni, amihez könyvelő is kell (megint nem 2 ft), stb.

2016. okt. 17. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!