Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Kinek milyen ÁFA kulccsal...

Kinek milyen ÁFA kulccsal kell számláznom? (privát vagy k. adószámmal rendelkezőknek, különböző országokba)

Figyelt kérdés
Egy magyar cég egy weboldalt üzemeltet(német domainen és német szerveren, jórészt német ügyfeleknek (privát és üzleti ügyfelek). Az oldalon hirdetésre van lehetőség. A cég kézzel fogható terméket nem forgalmaz csak a szolgáltatást(hirdetési csomagok) Mely ÁFA-kulcsok alapján kell számlázni? Több forrásból több választ kaptam. Aki tud kérem segítsen.

2017. febr. 20. 12:27
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Ezeket én a könyvelőmmel szoktam megbeszélni, úgy is ő dolgozza fel a számlákat és adott esetben felelősségbiztosítás mellett valvállal lal felelősséget a számviteli dolgokért. Miért állna érdekében helytelen infot adni? A magyar céghez meg kell úgyis lennie.
2017. febr. 20. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszát, természetesen nekem is van saját könyvelőm, és könyvelőismerősöm is. De mind a ketten mást tanácsolnak.Kérdéseinket feltettük már a NAV felé is, s a válaszukra várunk. Arra gondoltam itt is felteszem a kérdést, hiszen többen többet tudunk.
2017. febr. 20. 13:19
 3/12 A kérdező kommentje:

A kérdésem kicsit bővebben :


Egy magyar cég egy weboldalt üzemeltet(német domainen és német szerveren, jórészt német ügyfeleknek (privát és üzleti ügyfelek) De egyéb európai (szintén privát ill. üzleti) ügyfelekkel is számolnunk kell . Az oldalon járművek hirdetésre van lehetőség, különböző méretű csomagjaink vannak, vagy lehetőség a hirdetések kiemelésére, banner-reklámra. A cég kézzel fogható terméket nem forgalmaz csak szolgáltatást (hirdetési csomagok.stb..)

Mely ÁFA-kulcsok alapján kell számlázni privát illetve céges ügyfelek számára? Figyelembe kell venni az ő tartózkodási helyüket ..stb.. Most érkeztünk el a számlázás autómatizálásához, kialakításához, s fontos lenne "tényleg" tisztába lenni a dolgokkal. Több forrásból több választ kaptam.

Az egyik könyvelő ezt mondja a másik pedig azt. A NAV válaszára még várunk. Valaki szerint távszolgáltatás, s a szolgáltatást igénybevevő tartózkodási helyén érvényes kulcsokat kell figyelembe vennem, van aki azt mondja hogy távszolgáltatás de a teljesítés itt történik s a mi 27-es kulcsunkkal kell számlázni... Sóval teljes a káosz. Aki tud kérem segítsen.

Köszönöm szépen!

2017. febr. 20. 13:23
 4/12 anonim ***** válasza:

Magyarországon bejegyzett cég, melynek nincs(!) kinti telephelye, külföldi, EU-n belüli ügyfeleknek kétféle számlát állíthat ki:

- céges vevőnek számlaként THK-s számlát, ekkor előzetesen be kell kérni a vevő eu-s adószámát és ezt a vies rendszeren ellenőrizni, az ellenőrzést kinyomtatva a számla mögé tenni

- magán vevőnek számlaként magyar ÁFA-kulcsos számlát.


Ha van kinti telephelyed, ami bizonyos forgalom után kötelező, akkor a kinti ÁFA-kulcsok alapján kell számlázni.

2017. febr. 20. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Ez mondjuk kézzelfogható termékekre vonatkozóan van 100% biztosan így, de véleményem szerint nálatok is ez lesz jó.
2017. febr. 20. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Meg tudom erősíteni, hogy ebben a témában elég nagy homály van: nekem is mást mondott a könyvelőm és mást a NAV.

4,5-ös, tudnál nekem segíteni:

- ha interneten árulok kézzelfogható terméket Magyarországról külföldre, egyéni vállalkozóként, ÁFA mentesen, akkor:

-kell-e közösségi adószám

-és kell-e áfás számlát kiállítanom - hiszen ÁFA mentes vagyok? Vagy elég csak egy sima magyar számlát kiállítani (esetleg az adott ország nyelvén is ráírva a tételt)?

Előre is köszönöm, ha válaszolsz :-)


Kérdező, megtennéd, hogy majd beírod, mit válaszolt a NAV? Köszi :-)

2017. febr. 20. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
6-os: ugyanaz igaz rád is, mint amit a 4. válaszban leírtam, csak neked ha magánszemélyeknek értékesítesz, akkor alanyi adómentes számlát állítasz ki. A számlát mindig kétnyelvűre érdemes készíteni, tehát magyarul plusz a vevő számára érthető nyelven.
2017. febr. 20. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, akkor elméletileg külföldi üzleti partnereinknek netto-s számlát állítok ki (függetlenül attól hogy rendelkeznek-e közösségi adószámmal?)

Illetve a privát vásárlóknak a magyarországi 27%-os áfakulccsal terhelten.

Ha van fejlemény ill. válasz a navtól akkor jelentkezem.

2017. febr. 20. 17:33
 9/12 anonim ***** válasza:

Nem, olvasd el újra, mit írtam: céges vevőnek számlaként THK-s számlát, ekkor előzetesen be kell kérni a vevő eu-s adószámát és ezt a vies rendszeren ellenőrizni, az ellenőrzést kinyomtatva a számla mögé tenni.


Tehát: akkor írhatsz a külföldi üzleti partnereknek ahogy te írod, nettó számlát (dehogy nettó, ÁFA-ként azt kell feltüntetni, hogy THK, plusz a vonatkozó hivatkozást, ezekben kérd a könyvelőd segítségét, csináljon ő is valamit), ha rendelkezik közösségi adószámmal, amit a vies rendszerben előzetesen ellenőrzöl és az ellenőrzés eredményét a számla mögé csatolod nyomtatva.

2017. febr. 20. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

7-es, köszönöm szépen a választ (6-os)

most már csak azt nem tudom: egyéni vállalkozóként magánszemélynek árusítás esetén kell-e nekem közösségi adószám? Mert nincs... kértem, de nem adott az okmányirodán a nő. Aztán meg hallottam olyant - lehet, lükeség - hogy a magyar adószámom az, csak valamit elé kell még írni/tenni?

Na jó, ezt még nem kérdeztem meg eddig senkitől, bocs :-)

2017. febr. 20. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!