Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Lakáskiadás magánszemélyként?

Lakáskiadás magánszemélyként?

Figyelt kérdés
Valaki elmagyarázná emberi nyelven, mi a teendőm, ha a lakásomat 74000 Ft / hó összegért kiadnám és adózni szeretnék utána? Az albérlő a munkáltatójától lakhatási támogatást kap, tehát a kérdés, mit kell nekem adni neki? Számlát? Igényelnem kell adószámot? Vagy mi ennek a módja? Hogy kell adózni, hova jelentem be? A rezsiszámlák levonhatók költségként? Kinek a nevén legyenek a rezsiszámlák? Jó az, ha egyből a szolgáltató cégeknek utalja a pénzt?
2017. jún. 16. 19:36
 1/3 anonim ***** válasza:

"mit kell nekem adni neki"

Amit kér. Ha számlát kér, akkor számlát, ha nem kér, akkor is valamilyen átvételi elismervényt arról, amit a bérlőtől kapsz.


"Igényelnem kell adószámot"

Alapból nem, de ha számlát kér a bérlő, akkor muszáj, mivel számlatömböt a nyomtatványboltban csak és kizárólag adószám birtokában lehet venni.


"hova jelentem be"

Alapból sehova, de ha adószámra van szükséged azért, hogy számlát állíts ki, akkor azt a NAV-nál lehet igényelni.


"A rezsiszámlák levonhatók költségként"

A tevékenységgel szorosan összefüggő, és hitelt érdemlő módon igazolt költségek levonhatók a bevétellel szemben. Hitelt érdemlő módon igazolt az a költség, amelyből egyértelműen látszik, hogy a Te kiadásod volt, a tevékenységgel összefüggő, hogy milyen kiadás volt, mennyit kellett fizetni érte, mikor, és tényleg megfizetésre került.


"Hogy kell adózni"

Negyedévente meg kell határozni, hogy mennyi a bevétel, mennyi az elszámolható költség, és a különbözet után 15 % SZJA-t fizetni, valamint 1 millió forintot elérő jövedelem után még EHO-t is. Ezeket a negyedévet követő hó 12-ig kell megfizetni külön-külön az adónemhez fenntartott NAV-os bankszámlára.

Év végén az egészről adóbevallást kell készíteni, és rendezni az év közben befizetett előlegek és év végén ténylegesen kijött kötelezettség közötti különbözetet.

2017. jún. 17. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

"Kinek a nevén legyenek a rezsiszámlák? "


Ha a Te neveden futnak, akkor azt a bevétellel szemben beállíthatod költségként. Ilyenkor - gondolom - Neked fizetik ki a rezsi összegét is a bérlők, tehát a megfizetett rezsi összege is a bevételed részét képezi, nem csak a bérleti díj.


Ha nem a nevedre szólnak, akkor nem is vonhatók le költségként a bevétellel szemben, viszont ilyenkor a bérlő közvetlenül a szolgáltatónak fizeti meg, tehát bevételedként sem kell figyelembe venned azt az összeget.


"Jó az, ha egyből a szolgáltató cégeknek utalja a pénzt?"

Ezzel nincs gond, de jó lenne, ha a bérbeadó is követni tudná a megfizetéseket, nehogy később problémája adódjon belőle. Én éppen ezért nem íratom át a szolgáltatásokat a bérlő nevére, inkább olyan bérleti díjat szabok meg, ami ezzel együtt is megéri nekem.


Adóköteles jövedelem = KAPOTT BEVÉTEL (ha a bérlő Neked fizeti, akkor a rezsi összege is!) - igazolt, elszámolható kiadások


Tehát az adóköteles jövedelem nem mindig egyenlő a bevétellel!

Ez fontos az EHO-fizetési kötelezettségnél, hiszen ott az említett 1 milliós határ jövedelemre vonatkozik, nem pedig bevételre!


... valamint: Nem minden kiadás számolható el költségként, hiába merült fel


A figyelembe veendő bevételeket és elszámolható költségeket az SZJA törvény mellékletei írják elő. Azon kívül nyilvántartási kötelezettségeket is!

2017. jún. 17. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:
A helyi adóhivatalhoz v. önkormányzathoz ha bemész, minden kérdésedre választ kapsz. Sőt, még a google is tud egy csomó hasznos tanácsot adni
2017. jún. 17. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!