Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Súlyos fogyatékosság adókedvez...

Súlyos fogyatékosság adókedvezménye igénybevételében tudnátok segíteni? (coeliakia)

Figyelt kérdés
Sziasztok! Aki már végigjárta az utat vagy tudja hogyan működik lépésről lépésre, tudna nekem segíteni súlyos fogyatékosság adókedvezménye igénybevételében? 2012. augusztásban diagnosztizáltak nálam marsh 3-as típusú coeliakiát (lisztérzékenység, gluténérzékenység). Hallottam erről az adókedvezményről és arról is, hogy ezt visszamenőleg is lehet kérni, de persze a jövőben is jól jön majd az az évi 60-70 ezer forint. Azt tudom hogy van egy formanyomtatvány, amit a háziorvos kitölt a diagnózis alapján. De például erről hogyan fog értesülni az állam? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseim lennének. :) Előre is köszi mindenkinek.

2017. aug. 5. 20:01
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
2017. aug. 5. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
Elmész az orvoshoz, aki pontosan fogja tudni, milyen igazolás kell. Írja rá, mióta áll fenn. Aztán önellenőrizned kell a bevallásaidat, 2012-től.
2017. aug. 5. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:
De azt az orvos is lejelenti valahova? Vagy az állam erről honnan értesül? Munkáltatómnak nem kell vinni valami papírt, hogy ezentúl kapjam az adókedvezményt?
2017. aug. 5. 21:07
 4/19 A kérdező kommentje:

Ebben a cikkben jó a (pdf-ben) linkelt formanyomtatvány? [link]


Mert a nav oldalán ezt nem találom, nem tűnik túl hivatalosnak.

[link]

2017. aug. 5. 21:15
 5/19 anonim ***** válasza:
Persze, vagy leadsz nyilatkozatot és kéred havonta, vagy egyben az adóbevallásban. Az orvos is jelenti, kinek adott ki igazolást.
2017. aug. 5. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:
Köszi. :) És az önellenőrzés során mit kell módosítanom vagy milyen adattal fogom igazolni a dolgot?
2017. aug. 5. 21:27
 7/19 anonim ***** válasza:
Én vittem magammal az orvoshoz valami neten talált formanyomtatványt, de nem kérte, tudta, hogy mit akarok, volt saját bevett nyomtatványa. Ezt az igazolást otthon szépen elteszed. Nem kell leadni se a NAV-nak, se a munkahelynek. Ha havonta kéred, előfordulhat, hogy a munkahelyed kéri az igazolást - az eredetit ne add ki a kezedből. Ha ellenőrizne a NAV, ezzel tudod majd igazolni, hogy jogosult vagy az adókedvezményre. Az önellenőrzéshez kicsit olvasgatni kell, legalábbis én nem tudtam elsőre megcsinálni (=az adóbevallásodat kell újra beadni).
2017. aug. 5. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:

Ha a betegséged, fogyatékosságod szerepel abban a jogszabályban, ahol felsorolják azokat, amelyek után jogosult vagy érvényesíteni a személyi kedvezményt, akkor érvényesítheted. Ha nem szerepel benne, akkor nem.


A kiállított orvosi igazolást nem adod oda még a Jó Istennek sem, azt Neked kell megőrizned az adó elévülésének idejéig, és egy NAV ellenőrzés alkalmával bemutatni az adóhatóságnak, mert ezzel bizonyítod, hogy jogosan érvényesítetted a kedvezményt.


A munkáltatónak sincs hozzá köze! A munkáltatónak írásban kell leadni egy nyilatkozatot, hogy érvényesíteni szeretnéd év közben a személyi kedvezményt. Ő a nyilatkozatnak megfelelően köteles eljárni, ha abban valótlant állítasz, vagy olyan kedvezményt kérsz, amelyre egyébként nem lennél jogosult, a Te felelősséged, nem a munkáltatóé.


Elmúlt időszakra - ha jogosult voltál rá - adóbevallás önellenőrzése keretén belül tudod a kedvezményt érvényesíteni visszamenőleg 5 évre. Mindegy, hogy ki csinálta meg a bevallásaidat, akkor is önellenőrzést kell benyújtani rájuk.

Természetesen csak akkor tudsz élni ezzel a kedvezménnyel, ha volt/van hozzá adóköteles jövedelmed is.

Kizárólag arra az időszakra érvényesítheted, amely időszak az orvosi igazoláson szerepel. Egy adott hónapban ha csak 1 napra is fennállt a jogosultságod, az egész havi összegre jogosult vagy.

Az érvényesítés nem függ össze azzal, hogy dolgoztál-e vagy sem. Kizárólag adóköteles jövedelem kell hozzá, semmi más. Ahhoz pedig munkavégzés nélkül is hozzá lehet jutni.

2017. aug. 6. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 Ikonstar válasza:

Fölöttem jól leírták, hogy mit kell tenned. Te 2012. augusztusáig mehetsz vissza az önellenőrzésekkel, mert a diagnózis napjának a hónapjára már jár a havi jóváírás.

1. Szakorvos és háziorvos is kiadhatja az igazolást.

2. Éves összevonásokat kell készíteni, és a befizetett adódból igényelheted vissza a kedvezményt.

3. Innentől magad döntheted el, hogy ha van jövedelmed, akkor havonta vagy a következő éves bevallásnál egyben vonod le a jóváírás összegét.

2017. aug. 6. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! Az a helyzet, hogy idén először csinálta nekem a nav az adóbevallást (tehát a 2016-os évét), előtte a munkáltatóm csinálta. Ergó én még soha nem küldtem be adóbevallást mondjuk az abev nyomtatványkitöltőt programon keresztül. Akkor hogyan tudom megoldani az önellenőrzést?
2017. aug. 6. 15:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!