Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mi az az adó és adóbevallás?...

Mi az az adó és adóbevallás? Hogyan kell adózni és adóbevallást készíteni?

Figyelt kérdés

8. osztályos vagyok,itt kopogtat az élet a küszöbön,hamarosan dolgozni kell menni. Hallottam valami olyat,hogy aki dolgozik annak adóznia kell és adóbevallást kell készítenie. Mi az az adó és adóbevallás? Hogyan kell adózni és adóbevallást készíteni? Még soha nem tanultunk ilyesmiről,vagy egyátalán nem beszélt senki erről, mintha ez egy olyan magától értetődő dolog lenne mint a légzés. De hogyan kell csinálni? Hallottam,hogy megbüntetnek súlyos százezer forintokra,így nagyon fusztráló,hogy még ezt az alap dolgot sem tudom.


A "Miért nem kérdezed meg a szüleid?" válaszok megelőzése érdekében hagy mondjam el: Az életemet egy gyermekotthonban éltem le (olyan mint a gyermekeknek készült börtön (minden túlzás nélkül,de ha valaki nagyon akarja írhatok róla is könyvet komment formájában)),apám nincsen,anyámmal meg nem tudok beszélni.


(Normális) válaszaitokat köszönöm!



2017. szept. 11. 18:21
 1/6 anonim ***** válasza:
11%

Azért nem tanítják általános iskolában, mert fölösleges egy kisgyereknek az adóbevallás készítését megtanítani...

Adóról meg történelem órán tanultatok, de ezek szerint nem figyeltél arra sem oda.

Aggodalomra nincs ok, hamarosan már nem is kell vele foglalkoznod, kivéve ha lesz valami vállalkozásod, de akkor meg a könyvelőd segít.

Egyébként az adó az államnak befizetett pénz.

Adóbevalláshoz meg ki kell tölteni egy űrlapot.

2017. szept. 11. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Nem is arra gondoltam, hogy az elsős Pistikének kéne tanítani,hanem a hetedik,nyolcadikos fiatalfelnőtteknek.


"És az állam ebben az évben 280 millió forintot szedett be az emberektől." Köszönöm,ebből mindent megtanultam hogy hogy kell töviről hegyire adózni,adóbevallást készíteni,a papírokat intézni.


"Aggodalomra nincs ok, hamarosan már nem is kell vele foglalkoznod"

Miért? Mi történt? Miért nem kell? Akkor ki csinálja meg? És még ezernyi kérés felvetődött bennem ezen mondatot olvasva.


Igen,tudom hogy az adó az államnak befizetett pénz,de hogyan kell adózni? Gondolom nem úgy,hogy mindenki felutazik az államkincstárba és bedobja a pénzét egy nagy medencébe...


És milyen űrlapot kell kitölteni? Kitől kapom azt az űrlapot? Hova kell majd elküldeni? Mit kell rajta kitölteni? Itt is rengeteg kérdés merült fel bennem.

2017. szept. 11. 18:55
 3/6 anonim ***** válasza:
38%
Ez minden évben változik, mire te munkába állsz úgy 10 éven belül, már tök más rendszer lesz. Nem kell ezzel foglalkozzál 14 éves gyerekként (nem fiatal felnőttként, attól még nagyon messze vagy)
2017. szept. 11. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
91%
Azért nem kell már vele foglalkozni, mert ha csak munkából zármazik bevételed, idéntől megcsinálja helyetted a NAV a bevallást. De külön "adózni" nem kell. A munkáltató a béedből már levonja az adód, és te már azt kapod meg, ami a tied (ez a nettó), ebből már nem kell senkinek semit fizetned. Az adóbevallásban pedig azt kell feltüntetni, hogy egész évben mennyit kerestél, és ebből mennyi adót vont le a munkáltató. Ha minden szabályosan ment, akkor kijön, hogy pont annyi adót vontak, mint amennyit be is kellett fizetned. Röviden nagyjából ennyi.
2017. szept. 15. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod 4-es!
2017. szept. 16. 15:02
 6/6 anonim ***** válasza:

Minden évben május környékén küldi ki az állambácsi levélben a papírokat (ez az adóbevallás), amiket ki kell tölteni és vissza kell küldeni neki a megadott határidőn belül, különben késedelmi díjat számolnak fel. De ez már egyre régimódibb. Lehet regisztrálni az ügyfélkapun, és a neten tölteni ki az adóbevallást. De ezt is állítólag meg fogják változtatni.


A munkaadóddal kötsz valamilyen szerződést. Többféle szerződés létezik, mindegyiket máshogy érinti az adózás, ezt vele is megbeszélheted.

A lényeg, hogy a bevételeidet tartsd számon, mert ezek után kell adóznod. De most ne úgy értsd, hogy pl. a szomszéd jó volt hozzád és adott neked 500Ft-ot, és az után is adóznod kell. Az után nem kell. A hivatalos papíron igazolható bevételekre kell gondolni. Sokféle bevételtípus van, mindegyik után kicsit máshogy kell fizetni adót. Ennek utána is lehet járni, de ha megkeresel egy könyvelőt, ő nyilván megmondja neked vagy megcsinálja az adóbevallásodat is, ha odaadod neki a bevételeidet igazoló papírokat.


Az adózáshoz hozzá tartozik az egészségügyi hozzájárulás is, és az egészségügyet megillető lóvé. Az adóbevallás, az EHO és az egészségügyet megillető bevétel külön-külön egy adónem. Mindegyik adónemre pénzt fizetsz be, az EHO is általában az adóbevalláskor fizetődik ki, az EÜ hozzájárulást pedig havonta kell fizetni, ha máshogy nem oldható meg, hogy a munkahelyed fizesse utánad.


Ha vállalkozó vagy, az megint más téma, de ha odajutsz, biztos megismered ezt is.


Tömören ennyi. Ahogy írták előttem, állítólag ez úgy meg fog változni nemsokára, mint a pinty, vagy nem, ezt nem tudom, de most ilyesmi van, amit leírtam.

2017. nov. 1. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!