Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » A NAV tudja hogy TB biztosítot...

A NAV tudja hogy TB biztosított voltam, ha az önkormányzat/járási hivatal átvállalta, de én külön nem jeleztem?

Figyelt kérdés
4 éve regisztrált álláskereső vagyok a helyi munkaügyi központnál, ez idő alatt levelező szakon szereztem egy diplomát. (Levelezősöknek nem jár alapból támogatás, csak a nappalisoknak.) Minden évben igényeltem TB támogatást a helyi önkormányzatnál, amit rendre meg is kaptam. A papírokkal viszont nem fordultam a NAV-hoz hogy jelezzem nekik más fizeti helyettem a TB-t. Ma elkövettem azt a hibát, hogy szortíroztam a régi papírjaimat és tavalyi kivételével mind összetépve, a szemétben végezte. Az lenne a kérdésem hogy lehet-e belőle baj, vagy a NAV tudja hogy biztosított voltam?
2017. dec. 16. 00:44
 1/4 anonim ***** válasza:
Tudnak róla.
2017. dec. 16. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Nem tudja.


Az önkormányzat mentesíthet az eü. szolgáltatási járulék fizetése alól, ha rászorultnak minősít. Erről egy hatósági bizonyítványt állít ki, nem azért, hogy Te tudjál róla (hiszen alapból tudsz, mivel igényelted, és meg is kaptad), vagy bekeretezd és a falra kiakaszd, hanem azért, hogy az adóhatóságnál ezt bemutasd, hogy ők is tudjanak róla, és arra az időszakra ne írják elő a fenti járulékot.


Egyébként alatta nem vagy "biztosított", hanem járulék fizetése nélkül vagy jogosult egészségügyi szolgáltatási járulékra. A "biztosított" fogalma mást takar, nem ezt.


Annak az illetőnek, aki nem rendelkezik biztosítási jogviszonnyal (munkaviszony stb.), maga után kell fizetnie a fenti járulékot. Vannak esetek, amikor a törvény mentesít alóla embereket. Ilyen a kiskorú, a nyugdíjas, az alanyi jogon GYES-en lévő stb. A kiskorúról tudnak, a nappali hallgatói jogviszonyról is. Arról, hogy valaki menet közben nyugdíjas lett, vagy alanyi jogú GYES-t kap, vagy az önkormányzat mentesítette a járulék fizetése alól, vagy külföldön dolgozik és ott megfizeti a hozzájárulást, de a külföldi munkavállalást nem jelentette be az egészségpénztárhoz, stb. ezekről nem tud a NAV.


Tehát jelezni kell feléjük.


A járulék fizetése alá egyébként kötelező a bejelentkezés a T1011 számú formanyomtatványon. Kijelentkezni is ezen a nyomtatványon kell, a megfelelő rubrika kitöltésével, és a kijelentkezést megalapozó okirat benyújtásával. Nálad ez a hatósági bizonyítvány lenne.

Kijelentkezni egy esetben nem kell: Ha biztosított leszel (munkaviszonyt létesítesz, álláskeresési járadékra leszel jogosult), mert akkor a munkáltatói/kifizetői adatszolgáltatás alapján automatikusan megszüntetik a járulék-fizetési kötelezettséget. Erről írásbeli értesítést is kapsz.


Kérdésem: Bejelentkeztél a fenti járulék fizetésére a NAV-nál? Ha nem, akkor küldtek valaha is arról értesítést, hogy automatikusan előírták a fenti járulékot, mert "rendezetlen" a biztosításod?

Van ügyfélkapud? Ha van, megnézted, hogy az adófolyószámládon a 124. adónemen van előírt fizetési kötelezettség, tartozás?

2017. dec. 16. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nem jelentkeztem be sose, mert úgy rémlik mintha első évben azt mondták volna az ügyintézők a kormányablaknál, hogy nem kell, de ebben nem vagyok biztos, lehet megcsal az emlékezetem. Nem küldtek nekem sose olyan értesítést. Nincs ügyfélkapum.
2017. dec. 16. 14:51
 4/4 anonim ***** válasza:

Akkor viszont lehet, hogy még nem "vették észre", hogy rendezetlen a "TB"-d, és elő sem írták a járulékokat.


Vagy előírták már, de nem a bejelentett lakcímeden élsz, és nem vetted át az erről szóló értesítéseket.


Jó lenne, ha lenne ügyfélkapud, ez mellett még sok minden mást is tudnál intézni, megnézni.


Így mi is csak "sötétben" tapogatózunk.

2017. dec. 18. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!