Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mi az EHO és a SZOCHO? Mire...

Mi az EHO és a SZOCHO? Mire fizetjük?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Tudnátok segíteni néhány fogalom tisztázásában? Mert úgy érzem kezd káosz uralkodni a fejemben.. :D


Szóval először is az EHO-SZOCHO-val nem vagyok teljes mértékig tisztában. Hogy mik ezek és ki mikor fizeti. A szochót tudom, hogy a munkáltató fizeti utánunk 19,5%-ot, de miért? Mire? Ugyanez a homály van az EHO-val kapcsolatban is.

Illetve, hogy ugye akinek munkaviszonya van, az biztosított és azután fizetve van a TB, ezáltal jogosult az orvosi ellátásokra „ingyen”. Pontosan melyik adó az, ami lefedi a TB-t? A bérünkből 15% SZJA-t, 10% nyugdíjjárulékot és 8,5 százalék egészségbiztosítási + munkaerőpiaci járulékot vonnak, a munkáltató meg fizet utánunk 19,5% szochot és 1,5% szakképzési hozzájárulást. Ezekből melyik az ami TB-t fedezi?

+1 kérdés, ha esetleg valaki annyira profi h még ebben is tudna nekem segíteni. A cafeteria változással kapcsolatban. Most majdnem minden elem bérként adózik, ami ugye elvileg szívás mindenkinek. A munkavállalóknak nyilván, hisz ugyanúgy lejön belőle a 33,5% adó, DE a munkáltatónak ez adózás szempontjából nem jobb? Hisz eddig 1,18-as alapra jött 15% SZJA és 14% EHO, sőt volt olyan ahol 19,5% EHO-t fizetett, azaz 34,22% és 40,71% volt az adómértéke, de ha bérként adózik, akkor ezentúl nem azt a bizonyos 19,5% szochot és 1,5% szakképzési hozzájárulást fizeti, ami „csak” 21% a 34,22%/40,71% helyett? Vagy rosszul gondolkodom, mert a bérként adózás az azt jelenti, hogy a munkavállalótól vonják le a 33,5% adót, de a munkáltató ugyanúgy SZJA-t + EHO-t (vagyis elvileg már szocho van eho helyett is) fizet utána?

Bocsi, ha túl sok mindent kérdeztem egyszerre, de ezek érdekelnek és a neten egyszerűen (számomra legalábbis) lehetetlen kiigazodni ezeken.


Köszi előre is.


2019. jan. 21. 12:31
 1/6 anonim ***** válasza:

"Mire fizetjük?"


A nagy semmire, mint minden más adót.

2019. jan. 21. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Amire helytelenül) azt mondják hogy TB, az az egészségbiztosítási járulék. Ez által jogosult az eü.ellátásokra.

Ez nem adó, hanem járulék. Lényeges különbség van a kettő között. A járulék az, ami alapján kapsz valamit: nyugdíj járulék - nyugdíj, egészségbiztosítási járulék - egészségügyi ellátások, munkaerőpiaci járulék - álláskeresői ellátások.

Az adók után nem kapsz semmit: SzJA, Szocho.

Régebben a munkáltató nem szochot-t fizetett, hanem nyugdíjjárulékot, eg.bizt járulékot és munkaadói járulékot. Ezeket a járulékokat vezették ki és lett helyettük adó.

Itt visszamenőlegesen is meg tudod nézni, hogy mikor mit és milyen mértékben vontak: [link]

A cafeteriában teljesen el vagy tévedve. A különböző elemek nem ugyanúgy adóztak. Abban biztos lehetsz, hogy a munkáltatónak is és a munkavállalónak is kedvezőbb volt, mintha bérben fizették volna ki. Nagyon leegyszerűsítve: Ha a munkáltató X forintot adott cafeteriában, akkor abból a dolgozó többet megkapott, mintha bérként kapta volna. Megfordítva: Y összeget kap a dolgozó, de ha cafeteriában kapja, az kevesebbe kerül a munkáltatónak, mintha bérben fizetné ki.

2019. jan. 21. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!

Viszont felmerült ezáltal a TBvel kapcsolatban meg egy kérdésem: ha a 7%os egészségbiztosítási járulék által vagyok jogosult a TB-re, akkor miért van az hogyha nem vagyok biztosítva és magam után fizetem a TBt, fixen havi 7320 Ft-t kell befizetnem, ellenben ennek a 7%nak a fizetés függvényében változik az összege, ráadásul jóval több, mint ha magam után fizetem. Vegyünk egy példát, akinek 350 000 Ft a bruttója, annal a 7% az 24500 Ft.. Ha meg nem vagy biztosított, akkor ugye 7ezer párszáz Ft- t kell befizetni. Ez most akkor hogy van?? Mert így elég igazságtalannak hangzik.

2019. jan. 21. 13:47
 4/6 anonim ***** válasza:

Hiába érzed igazságtalannak, ez a szabály és kész.


Akinek van biztosítással járó jogviszonya (ez nem csak munkaviszony lehet), akkor az a jogviszony alapján biztosítottnak számít (még akkor is, ha táppénzt kap, ami után nem vonnak egészségbiztosítási járulékokat).


Akinek nincs, és nem tartozik a kivételek közé (pld. kiskorú, nyugellátásban részesülő, hajléktalan stb.), annak fizetnie kell hozzájárulást az egészségügyi rendszer fenntartásához. Ez a havi 7 ezer akárhányszáz forintos egészségügyi szolgáltatási járulék. Te ezért eü. szolgáltatást kapsz, pénzbeli ellátást nem, amit egy munkaviszony például igen.


A bérből levont eb. járulék kétféle. Van egy pénzbeli, és van egy természetbeni része. A pénzbeli fedezi a majdani pénzbeli ellátást (táppénz, GYED stb.), míg a természetbeni az orvosi ellátást, gyógyszertámogatást stb. fedezi.


Egy jövedelemmel el nem látott emberkénél mégis mihez viszonyítsák a fizetnivalót? Semmihez, ezért van a havi fix összeg meghatározva.

2019. jan. 22. 05:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
0%

"Ez most akkor hogy van?? Mert így elég igazságtalannak hangzik."


Aki dolgozik az jobban elhasználódik és többet jár orvoshoz amikor megöregszik.

2019. jan. 22. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"a TBt, fixen havi 7320 Ft-t kell befizetnem"


Ez sem igaz, mert évente növekszik ahogy pl. a minimálbér. 2019-ben már 7500-at kell fizetni.

2019. jan. 22. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!