Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogyan befolyásolja a TB...

Hogyan befolyásolja a TB viszonyt és a nyugdíj időszakot a KATA-sként töltött időszak; milyen lehetőségek vannak a KATA adózásban; mennyit kell fizetni; kinek éri meg választani?

Figyelt kérdés

Felmerült a munkahelyemen, hogy a cég kiszervezné az értékesítőket KATA-s alvállalkozókká.

Mondván, hogy így a cég, mint munkáltató is jól jár és a dolgozó is, mert a cég által havonta kifizetett teljes összegből a KATA-s alvállalkozó/dolgozó több nettó összeget tud realizálni, mintha alkalmazott lenne.


Korábban ezzel kapcsolatban azt is olvastam, hogy ez nem teljesen így van, mert csak akkor marad több pénz a KATA-s alvállalkozó zsebében, ha az alacsonyabb összegű (talán 50eFt/hó) átalányadót választja. Így viszont a nyugdíjába másként, rövidebb idővel fog beszámítani a KATA-s időszak. Tehát hosszabb távon nem biztos, hogy jó megoldás ez.


- Mi az igazság?

- Mindegy, hogy a dolgozó KATA-s egyéni vállalkozóként vagy KATA-s bt-ként szerződik a céggel (korábbi munkáltatójával)?

- Ha valaki KATA-s (egyéni vállalkozó vagy bt.), akkor a KATA mellett kell-e még valamilyen címen adót és járulékot fizetnie a NAV-nak vagy a helyi önkormányzatnak, bárkinek?

- ÁFA-s vállalkozó (egyéni vállalkozó, bt., kft.) is választhatja a KATA-t és mindhárom esetben ugyanazok a feltételek és fizetendők?


Megírnátok a lehetőségeket; hogy mire kell figyelni KATA választásánál?

Köszönöm.



#fizetendők #befolyása a nyugdíjra #KATA - TB #KATA - EB
2019. márc. 5. 10:05
 1/6 anonim ***** válasza:

Mostanában ez a Kata nagy divat...ev: 50e+iparűzési+kamarai tagság. De elmondom én hogyan látom: leirtam mar de még egyszer leírom.


Negatív


-Kataskent minimálbér után megy a járulék

-nincs táppénz, fizetett szabi

-nincs túlóra pótlék

-hitelbiralatnal a nav csak 60%jovedelmedet igazol le

-valamit munka törvénykönyve rád így nem vonatkozik

-könyvelési költségek konyvelonek


Haszon


-elméletileg magad ura vagy

-nem adózol annyit mintha alkalmazott lennél


Összedoglalva:ha most keresel nettó 300et, Kataskent ugyan erre kapnál 450e-et.. A kérdés hogy a költségek kifizetése után neked meger annyit ez a 100e plusz

2019. márc. 5. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
43%

Kataskent minimálbér után megy a járulék (hát nagyon rosszul tudod)


-nincs táppénz, fizetett szabi (de, van táppénz, csak alacsony)


-nincs túlóra pótlék (ellenben a zsebében marad egy rakás járulék, ha jól szerződik)


-hitelbiralatnal a nav csak 60%jovedelmedet igazol le (csak éppen nem mindegy, minek a 60%-át, mert elérhető magasabb jövedelem, mint munkaviszonyban)


-valamit munka törvénykönyve rád így nem vonatkozik (és?)


-könyvelési költségek konyvelonek (mi van????)

2019. márc. 5. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


Ahogyan én értem:

- Nem mindegy, hogy valaki főállásúként választja a KATA-t vagy a meglévő teljes munkaidős alkalmazotti munkaviszonya melletti egyéb mellékállású tevékenységéhez.

- Főállásúként célszerűbb a havi 75eFt-os befizetést választani, mert az a nyugdíj összegének számításánál előnyösebb.



Magam is találtam néhány hasznos linket, amiből a hozzám hasonló laikusok is tovább tájékozódhatnak.

[link]

[link]

[link]

[link]

2019. márc. 5. 13:01
 4/6 anonim ***** válasza:
75e nem eri meg, annyival nem jarsz jobban. Azaz: azt a 25 pluszt tedd felre megtakaritasra. Sokkal jobban jarsz ugy. Meg ha csak UL is, akkor is.
2019. márc. 5. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

" Meg ha csak UL is, akkor is."

Mi jelent az "UL"?

2019. márc. 5. 17:13
 6/6 anonim ***** válasza:

Uhhh de jó, tényleg kapsz táppénzt a 93e 60%at... A munka törvénykönyvére odalokni egy ést kicsit meredek :D


Konkrétan hab pl kedves főnök nem fizet ki a akkor neked kell pereskedni a pénzért, a munkáltatás törvényi feltételeiről (pihenő nap, max heti 48ó, vagy akár egy ebedszunet helye ideje)


Én akkor is azt látom fosos 100e forintért eladjak a jogaikat, aztán meg majd ha baj lesz akkor sírás lesz.... Mert penz-penz-penz... De abba senki nem gondol bele ha keresőképtelen lesz.. Csak az apropenz

2019. márc. 6. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!