Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Babaváró hitelből állampapírt...

Babaváró hitelből állampapírt venni?

Figyelt kérdés
Ha adott minden feltétel a babaváró hitelhez, de a 10 millió Ft-ra nincs szükség a közel jövőben állampapír pluszba fektetni legalább 5 évre át 10 millió Ftot érdemes?

2019. okt. 10. 20:07
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Tegnapi cikk: [link]
2019. okt. 10. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszi, el olvastam, de igazából nem jutottam előrébb, mondjuk itt a saját egyéni példám.

Tavasszal születik a második gyerek, ezért Felvettük a babavárót. Már aktív a azubeteltetés 3 ev, első törlesztő részlet 2022 október 15,

Mivel terveztük a babát, nyáron költöztünk nagyobb lakásba, suli, ovi a lakás előtt, es még maradt néhány millió Ft megtakarításunk, a felújításra, illetve a feleségem bér kiesésének pótlására.

Én úgy számoltam, hogy amíg megy a szuneteltetés, addig is fizetem (magamnak megtakarítási számlara) a törlesztőt, az 3 év alatt kB. 1,6 m ft

N2024/18 máp pluszba tettem a 10 millió Ftot, 12,725 m tudok 5 év múlva kivenni+hozzá teszem az addig megtakaritott 1,6 m ftot (+annak kamatát) , de akkor is bele fektetem valamibe, ez a pénz a gyerekekért lesz + van még 2 aktív fundamentám ia havi 2*20150 Ft befizetes az is az övék lesz :)

A havi 42000 ftos törlesztő 3 év múlva valószínűleg kevesebbnek fog hatni az infláció, illetve éves fizetés emelések miatt, de most sem vészes.

2019. okt. 10. 21:35
 3/9 anonim ***** válasza:
Ha a linkelt cikkből nem értetted meg akkor tökmindegy. Meg ha már befektetted akkor minek kérdezed?
2019. okt. 10. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A havi 42000 ftos törlesztő 3 év múlva valószínűleg kevesebbnek fog hatni az infláció, illetve éves fizetés emelések miatt, de most sem vészes.


Jelenlegi inflációs ráta mellett, többet hoz a pmáp a máp+ helyett és még csak el sem értük a 4%-os tűréshatárt ami a havi inflációs jelentésben szerepel.


Ha 5 év alatt elszabadulna az infláció a 2008-as állapotokhoz hasonló már kialakult lakossági eladósodottság és ingatlanlufi jelek mellett, a jelenlegiről a múltban is látott már 5% ponttal is akár ( hozzátéve, hogy Brexit, Usa-Eu vám, Usa-Kína ker. háború, és leginkább, hogy az MNB-nek nincs sem inflációs küszöb terve, sem deviza árfolyam célja- épp a napokban realizál a gyenge forintból jelentős árfolyam nyereséget is - ) akkor kb milliókat bukhatsz el a máp+-al a pmáphoz képest a hozamon.


De senki nem jós.


Viszont ami biztos, hogy október 14-től megszűnik a HFM-be történő beszámítása az állampapírnak tehát a futamidő alatt újabb hitelt ne nagyon akarj majd felvenni arra hivatkozva, hogy Neked a hitel mellett 11,6 millió feletti megtakarításod van állampapírba, mert kb csak azt fogják mondani erre hitelbírálaton, hogy van 0Ft megtakarításod ( bocs, de nem vehetjük figyelembe a megtakarításod ha állampapír, az ltp meg kötött felhasználású, így nem nyújt fedezetet nekünk a jelenlegi hitelkérelemhez, tehát a HFM-ed az adósminősítésen 0 körüli értéket vesz fel, ha csak ebben van a pénzed megtakarítva. Így a hitellimitre is hatással lenne, mindamellett hogy növeli a kiadásodat mindkettő törlesztője is, ami rontja a JTM-et és ezáltal a hitellimitet, amibe bele kéne férnie az újabb hitel törlesztésének.


Vagyis csak azt látjuk, hogy fizetsz kötött felhasználású fedezetre havi 40.300-at, fizeted a babavárót 42.000-el és nincs figyelembe vehető megtakarításod.


Ha ez 3 éven belül lenne, még párod sem tudna figyelembe vehető jövedelmet igazolni jó eséllyel.


Ez csak mint járulékos veszteség mutatkozik meg ennél a Babaváróból Máp+-t konstrukciónál.

2019. okt. 11. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm, bízom benne, hogy az ingatlan árak a jövőben nem emelkednek tovább/esetleg csökkennek, nincs más hitelem, nem is volt (nem használt lemondott hitelkártya illetve sosem használt folyószámla hitelkeret volt mindkettőnknek)

Az a durva, hogy most ami lakást vettünk nyáron 26 m ftért, az 2011-ben került volna 7 max 8 m ft-ba, az akkor 4,5 m ftért vásárolt lakásom meg 22,5 m ft elkelt, ha ilyen marad az ingatlan ár színvonal, és az infláció miatt mondjuk 5 év múlva már nem éri meg újra forgatni állampapírral a pénzt, addigra szerintem valószínűleg lehetne belőle venni egy kisebb lakást kiadásra, ami később persze a gyerekeké lenne,

5 év múlva kivenném a 12,725 m ftot

3 évre amit magamnak fizetek, 50000 ftos havi utalást állítottam be, 1,8+1% kamat 5 év múlva kb. 2 m ft

Fundamentán már most is van összeg, de a mostani lakásvásárláshoz nem használtuk fel, mert buknánk az állami támogatást, akkor lesz rajta kb. 2 m ft keret.

Illetve még ha akkor érvényben lesz a CSOK, a vissza nem térítendő résszel nem tudtunk most élni, pedig 2 gyerekre már megkaphattunk volna 1,45 m ftot, azt a követező lakásvásárlásnál még meg lehetne igényelni, ha belemegy az eladó, hogy az utolsó vételárrészt utólag utalná a bank, most nem volt ilyenben szerencsénk, így ezt elengedtük.

A maradék/jövő beli megtakarítással nem számoltam, az úgyis kérdéses.

Ha kipukkan az ingatlan lufi, akkor valószínűleg megvalósítható lesz ennyiből a lakásvásárlás, ha nem, akkor a jelenlegi árakon számolva még hozzá kell tenni kb 3 m ftot, ami már nagyságrendileg nem vészes összeg.

2019. okt. 11. 09:22
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha már úton a gyerek, akkor nyilvánvaló, hogy kérni kell az ingyenpénzt. Ha meg már kérted és vettél belőle állampapírt, akkor nem nagyon értem miről szól ez a kérdés.

Én speciel minimum a felét PMÁP-ba tettem volna, de igazából ez is mindegy.


"Ha 5 év alatt elszabadulna az infláció a 2008-as állapotokhoz hasonló ... akkor kb milliókat bukhatsz el a máp+-al a pmáphoz képest a hozamon."


És? Biztosan lesz rajta mondjuk 2 millió nyereség a semmiből. Hülyeség utólag azon sírni, hogy lehetett volna 3 millió is.

Talált pénz.


"tehát a futamidő alatt újabb hitelt ne nagyon akarj majd felvenni"


Tehát azért ne vegyen fel az ember 10milliót 0,5% kamatra, mert lehet, hogy 4 év múlva fel szeretne venni 8 milliót 5-7% kamatra. Nagyon logikus...

Inkább most fel kell venni 0,5%-ra és ha kell a pénz magadnak kölcsönadni.

Másrészt meg hogyha ott a számlán a pénz, akkor bármikor előtörlesztheti és vehet fel másik hitelt helyette.


Amúgy lakáshitelbe a babaváró 75% önrészként beleszámít. Tehát lakáshitelt lehet felvenni mellé.

Normális állampapír fedezetes hitel meg amúgyse volt soha elérhető a hétköznapi halandók számára.

Tehát szar személyi hitelt nem fogsz tudni mellé felvenni, hogy oda ne rohanjak.

2019. okt. 11. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"Tehát azért ne vegyen fel az ember 10milliót 0,5% kamatra, mert lehet, hogy 4 év múlva fel szeretne venni 8 milliót 5-7% kamatra. Nagyon logikus... "


A logikája abban áll, hogy lehet olyan élethelyzet eset, amikor likvid tőke kellene a lekötött helyett.


Ez esetben igen kiveheti 0,25%-on meg épp az aktuális kamatjóváírási %-on, ami lehet 2%-4,95% is máp+ esetében. Évek számától függően, és átpakolhatja, csak akkor nem feltétlen lesznek "talált pénzei", vagy nem olyan mértékűek.


Szerintem azt érted benne félre, hogy minden típusú hitelnél, még lakáshitel esetén is az adósminősítésben nézik a megtakarításokat is, mint hitelfedezeti mutató, pl. egy tehermentes ingatlan mellett.


Így nem csak személyi kölcsönnél, hanem akár lakáshitelnél is hátrányosabb helyzetbe kerülhet az aki állampapírban tartja majd a megtakarítását október 14-től.


Ha meg épp egyéni vállalkozó a hitelfelvevő, akkor meg 0% vagy "negatív kamattal" is fel tud venni végső soron hitelt, nem csak 0,5 meg 7%-al nemde?!


Csak akkor megint ott tartunk, hogy egyénileg milyen lehetőségek adottak, amit tud mérlegelni költség-haszonban az ember, a rábeszélések helyett. :-)

2019. okt. 11. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

"Szerintem azt érted benne félre, hogy minden típusú hitelnél, még lakáshitel esetén is az adósminősítésben nézik a megtakarításokat is, mint hitelfedezeti mutató, pl. egy tehermentes ingatlan mellett."



Nem igazán nézik vagy amennyire nézik (ahogy végzettség, házasság stb is figyelve van) azt ezután is nézhetik. Ilyen alapon könnyű lenne csalni, csak a bírálat idejére kölcsön kell kérni egy kis pénzt valakitől.



A Lombard hitelre van hatással a változásnak, az egyszerű emberek lakashitel felvételét ez nem érinti.

Amúgy is vicces lenne fedezetnek tekinteni olyat amit 3 nap múlva az ügyfél azonnal teljes mértékben el tud költeni.

2019. okt. 11. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Igaz ez az ltpre és életbiztosítás dijtartalékàra is.Mégis szempont. Ahogy a Lombardos is elköltheti. ☺
2019. okt. 12. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!